YONEX THAILAND OPEN 2021

DATES – 12 – 17 JAN 2021

CITY – BANGKOK

COUNTRY – THAILAND

PRIZE MONEY – USD 1,000,000

TOP SEEDS

MS – CHOU TIEN CHEN / ANDERS ANTONSEN

WS – TAI TZU YING / RATCHANOK INTANON 

MD – MOHAMMED AHSAN- HENDRA SETIAWAN

WD – KIM SO YEONG-KONG HEE YONG / LEE SO HEE-SHIN SEUNG CHAN

XD – PRAVEEN JORDAN-MELATI D OKTAVIANTI /  DECHAPOL P -SAPSIREE T / SEO SEUNG JAE-CHAE YUJUNG

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – K SRIKANTH / SAI PRANEETH / P KASHYAP / HS PRANNOY / SOURABH VERMA / SAMEER VERMA

WS – PV SINDHU / SAINA NEHWAL 

MD – MR ARJUN-DHRUV KAPILA / MANU ATTRI-SUMEETH REDDY / SATWIKSAIRAJ-CHIRAG SHETTY

WD – ASHWINI-SIKKI REDDY

XD – SATWIKSAIRAJ-ASHWINI / SUMEETH REDDY-SIKKI REDDY

ALL FINALS

WS

bkk-win-2021 bkk-win-2021-1

CAROLINA MARIN (ESP) beat TAI TZU YING (TPE) 21-9/21-16

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 21-14/21-14

MD

LEE YANG/WANG CHI-LIN (TPE) beat GOH V SHEM/TAN WEE KIONG (MAS) 21-16/21-23/21-19

WD

GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) beat JONGKOLPHON K/RAWINDA P (THA) 21-15/21-12

XD

DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) beat PRAVEEN JORDAN/MELATI D OKTAVIANTI (INA) 21-3/20-22/21-18

ALL SEMI-FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat MIA BLICHFELDT (DEN) 21-8/23-21

CAROLINA MARIN (ESP) beat AN SE YOUNG (KOR) 21-18/21-16

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat ANTHONY GINTING (INA) 21-199/13-21/21-13

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 17-21/21-18/21-15

MD

GOH V SHEM/TAN WEE KIONG (MAS) beat LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) 15-21/21-15/21-16

LEE YANG/WANG CHI-LIN (TPE) beat CHOI SOIGYU/SEO SEUNG JAE (KOR) 15-21/21-14/21-14

WD

GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) beat LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) 15-21/21-15/21-16

JONGKOLPHON K/RAWINDA P (THA) beat KIM SO YEONG/KONG HEE YONG (KOR) 21-17/17-21/22-20

XD

DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) beat SEO SEUNG JAE/CHAE YUJUNG (KOR) 17-21/21-17/22-20

PRAVEEN JORDAN/MELATI D OKTAVIANTI (INA) beat THOM GICQUEL/DELPHINE DELRUE (FRA) 21-16/23-21

ALL Q-FINALS (SOME RESULTS)

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat LEE ZII JIA (MAS) 21-17/21-15

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 21-14/21-5

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat LEE CHEUK YIU (HKG) 21-17/21-12

ANTHONY GINTING (INA) beat RASMUS GEMKE (DEN) 21-14/19-21/21-5

WS

TAI TZU YING (TPE) beat LI MICHELLE (CAN) 21-11/21-13

CAROLINA MARIN (ESP) beat SUPANDA KATETHONG (THA) 21-16/21-16

AN SE YOUNG (KOR) beat RATCHANOK INTANON (THA) 22-20/21-13

MIA BLICHFELDT (DEN) beat BUSANAN O (THA) 21-13/21-18

WD

KIM SO YEONG/KONG HEE YONG (KOR) beat CHLOE BIRCH/LAUREN SMITH (ENG) 21-8/21-11

LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) beat CHANG YE NA/KIM HYE RIN (KOR) 21=15/19-21/21-15

JONGKOLPHON K/RAWINDA P (THA) beat LAKSIKA KANLAHA/ATITAYA P (THA) 21-10/21-17

GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) beat PEARLY TAN/THIAAH MARALITHARAN (MAS) 21-15/21-12

MD

LEO ROLLY CARNANDO/DANIEL MARTHIN (INA) beat MARCUS ELLIS/CHRIS LANGRIDGE (ENG) 12-21/21-14/21-15

LEE YANG/WANG CHI-LIN (TPE) beat ONG YEW SIN/TEO Ee YI (MAS) 23-21/21-15

GOH V SHEM/TAN WEE KIONG (MAS) beat GOH SZE FEI/NUR IZZUDDIN (MAS) 21-16/21-19

CHOI SOLGYU/SEO SEUNG JAE (KOR) beat MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) 21-16/21-19

XD

DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) beat CHAN PENG SOON/GOH LIU YING (MAS) 21-18/21-17

PRAVEEN JORDAN/MELATI D OKTAVIANTI (INA) beat MATHIAS CHRISTIANSEN/ALEXANDRA BOJE (DEN) 21-19/22-20

SEO SEUNG JAE/CHAE YUJUNG (KOR) beat CHANG TAK CHING/NG WING YUNG (HKG) 21-16/15-21/21-4

THOM GICQUEL/DELPHINE DELRUE (FRA) beat MARK LAMSFUSS/ISABEL HERTTRICH (GER) 21-19/21-8

DAY 3 (SOME RESULTS)

WS

TAI TZU YING (TPE) beat KIM GA EUN (KOR) 21-16/21-10

CAROLINA MARIN (ESP) beat PORPAWEE CHOCHUWONG (THA) 21-13/21-17

BUSANAN O (THA) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-23/21-14/21-16

AN SE YOUNG (KOR) beat SIRADA ROONGPIBOONSOPIT (THA) 21-8/21-7

LI MICHELLE (CAN) beat SUNG JI HYUN (KOR) 21-17/21-17

MIA BLICHFELDT (DEN) beat IRIS WANG (MAS) 21-12/21-16

SUPANIDA KATETHONG (THA) beat EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) 21-16/21-8

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat KANTAPHON WANGCHAROEN (THA) 21-13/21-17

JONATAN CHRISTIE (INA) beat JASON ANTHONY HO-SHUE (CAN) 21-10/21-9

ANTHONY GINTING (INA) beat KUNLAVAT VITIDSARN (THA) 21-16/21-19

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat WANG TZU WEI (TPE) 21-15/15-21/22-20

RASMUS GEMKE (DEN) beat KHOSIT PHETPRADAB (THA) 22-20/21-8

LEE ZII JIA (MAS) beat K SRIKANTH (IND) WALKOVER

LEE CHEUK YIU (HKG) beat DAREN LIEW (MAS) 21-14/21-17

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) 21-19/21-17

XD

CHANG TAK CHING/NG WING YUNG (HKG) beat SATWIKSAIRAJ/ASHWINI (IND) 21-12/21-17

DAY 2 (SOME RESULTS)

WS

RATCHANOK INTANON (THA) beat YEO JIA MIN (SIN) 21-15/21-15

AN SE YOUNG (KOR) beat SONIA CHEAH (MAS) 21-15/21-12

CAROLINA MARIN (ESP) beat QI XUEFEI (FRA) 21-10/21-12

SAINA NEHWAL (IND) beat KISONA SELVADURAY (MAS) 21-15/21-15

PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat NESLIHAN YIGIT (TUR) 22-20/21-13

EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) beat NATCHANANPON R (THA) 21-12/21-9

SUPANIDA KATETHONG (THA) beat RUSELLI HARTAWAN (INA) 21-14/21-16

YVONNE LI (GER) beat HADIA HOSNY (EGY) 21-7/21-9 

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat TANONGSAK S (THA) 16-21/21-10/21-14

K SRIKANTH (IND) beat SOURABH VERMA (IND) 21-12/21-11

JASON ANTHONY HO-SHUE (CAN) beat P KASHYAP (IND) 21-9/13-21/14-8 Retired

DAREN LIEW (MAS) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 21-12/21-18

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat MARK CALJOUW (NED) 21-15/21-15

SHESAR HIREN RHUSTAVITO (INA) beat SAMEER VERMA (IND) 21-15/21-17

WANG TZU WEI (TPE) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-12/14-21/21-16

LEE ZII JIA (MAS) beat HS PRANNOY (IND) 13-21/21-14/21-8

MD

SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) beat KIM GI JUNG/LEE YONG DAE (KOR) 19-21/21-16/21-14

XD

TANG CHUN MAN/TSE YING SUET (HKG) beat SUMEETH REDDY/SIKKI REDDY (IND) 22-20/21-17

DAY 1  (SOME RESULTS)

WS

TAI TZU YING (TPE) beat BENYAPA AIMSAARD (THA) 21-18/26-24

MIA BLICHFELDT (DEN) beat PV SINDHU (IND) 16-21/26-24/21-13

BUSANAN O (THA) beat SABRINA JAQUET (SUI) 21-16/21-17

LI MICHELLE (CAN) beat CHEUNG NGAN YI (HKG) 21-17/24-22

SUNG JI HYUN (KOR) beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) 15-21/21-15/21-14

KIM GA EUN (KOR) beat PHITTAYAPORN CHAIWAN (THA) 21-19/21-14

IRIS WANG (USA) beat LINE HOJMARK (DEN) 21-17/19-21/21-16

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat SITTHIKOM THAMMASIN (THA) 21-12/21-6

ANTHONY GINTING (INA) beat HEO KWANG HEE (KOR) 21-15/11-21/21-16

KANTAPHON W (THA) beat SAI PRANEETH (IND) 21-16/21-10

RASMUS GEMKE (DEN) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 14-21/21-18/21-13

WD

KIM SO YEONG/KONG HEE YONG (KOR) beat ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) 21-16/21-7

XD

SATWIKSAIRAJ/ASHWINI (IND) beat HAFIZ FAIZAL/GLORIA E WIDJAJA (INA) 21-11/27-29/21-16

 

Share This Post

Recent Articles

© 2021 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS