YONEX SWISS OPEN 2017

DATES – 14-19 2017

VENUE – ST.JAKOBS HALL

CITY – BASEL

PRIZE MONEY – USD 120,000

TOP SEEDS:

MS – LIN DAN / SHI YUQI /  JONATHAN CHRISTIE

WS – BEIWEN ZHANG / CHEN YUFEI / XIAOYU LIANG

MD – CHAI BIAO-HONG WEI / LI JUNHUI-LIU YUCHEN

WD – CHEN QINGCHEN-JIA YIFAN / PUTTITA S-SAPSIREE T

XD – ZHENG SIWEI-CHEN QINGCHEN / PRAVEEN JORDAN-DEBBY SUSANTO

INDIAN PLAYERS FOR THIS TOURNEY:

MS –  HS PRANNOY /SAMEER VERMA / LAKHANEE SARANG / SUBHANKAR DEY / SOURABH VERMA

WS – SRI KRISHNA PRIYA K

MD – MANU ATTRI-SUMEETH REDDY

WD – SANJANA SANTOSH-ARATHI SARA SUNIL

XD – ROHAN KAPOOR-SANJANA SANTOSH / PRANAAV CHOPRA-SIKI REDDY

ALL FINALS

WS

CHEN XIAOXIN (CHN) beat CHEN YUFEI (CHN) 21-19/21-14

XD

DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA)  beat PRAVEEN JORDAN/DEBBY SUSANTO (INA) 21-18/21-15

WD

CHEN QINGCHEN/JIA YIFAN (CHN) beat GABRIELA STOEVA/STEFANI STOEVA (BUL) 21-16/21-15

MD

CHAI BIAO/HONG WEI (CHN) beat LIU CHENG/ZHANG NAN (CHN) 13-21/21-16/21-15

MS

LIN DAN (CHN) beat SHI YUQI (CHN) 21-12/21-11

ALL SEMI-FINALS

WS

CHEN XIAOXIN (CHN) beat FITRIANI FITRIANI (INA) 21-17/21-19

CHEN YUFEI (CHN) beat CHISATO HOSHI (JPN) 21-13/21-17

MS

LIN DAN (CHN) beat ANTHONY GINTING (INA) 21-17/21-17

SHI YUQI (CHN) beat TZU WE WANG (TPE) 18-21/21-17/21-15

MD

CHAI BIAO/HONG WEI (CHN) beat CHEN HUNG LING/CHI-LIN WANG (TPE) 17-21/21-15/21-18

LIU CHENG/ZHANG NAN (CHN) beat MARCUS ELLIS/CHRIS LANGRIDGE (ENG) 21-9/21-19

WD

GABRIELA STOEVA/STEFANI STOEVA (BUL) beAT BAO YIXIN/YU XIAOHAN (CHN) 22-20/21-19

CHEN QINGCHEN/JIA YIFAN (CHN) beat MAIKEN FRUERGAARD/SARA THYGESEN (DEN) 21-12/21-14

XD

DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) beat ZHENG SIWEI/CHEN QINGCHEN (CHN) 21-19/13-21/21-19

PRAVEEN JORDAN/DEBBY SUSANTO (INA) beat ZHANG NAN/LI YINHUI (CHN) 17-21/21-19/21-16

DAY 4 RESULTS

WS

CHEN XIAOXIN (CHN) beat OLGA KONON (GER) 21-8/21-9

FITRIANI FITRIANI (INA) beat MIA BLICHFELDT (DEN) 12-21/21-19/22-20

CHEN YUFEI (CHN) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-19/21-12

CHISATO HOSHI (JPN) beat LINDA ZETCHIRI (BUL) 21-14/21-12

MS

LIN DAN (CHN) beat IHSAN MAULANA MUSTOFA (INA) 21-17/21-14

ANTHONY GINTING (INA) beat EMIL HOLST (DEN) 17-21/21-10/21-14

TZU WEI WANG (TPE) beaT KANTA TSUNEYAMA (JPN) 14-21/21-16/21-17

SHI YUQI (CHN) beat HS PRANNOY (IND) 21-19/21-11

XD

ZHANG NAN/LI YUNHUI (CHN) beat PRANAAV CHOPRA/SIKI REDDY (IND) 21-19/21-17

DAY 3 RESULTS

MS

LIN DAN (CHN) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-7/21-14

HS PRANNOY (IND) beat QIAO BIN 9-21/23-21/21-15

SHI YUQI (CHN) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 16-21/21-15/21-16

ANTHONY GINTING (INA) beat RICHI TAKESHITA (JPN) 21-7/21-16

TZU WEI WANG (TPE) beat LIN YU HSIEN (TPE) 21-14/21-12

EMIL HOLST (DEN) beat MARK CALJOUW (NED) 21-16/21-15

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat SUBHANKAR DEY (IND) 21-19/21-14

WS

OLGA KONON (GER) beat CHIANG MEI HUI (TPE) 22-20/21-18

LINDA ZETCHIRI (BUL) beat NATALIA PERMINOVA (RUS) 21-14/21-19

CHEN YUFEI (CHN) beat SABRINA JAQUET (SUI) 21-16/21-16

CHISATO HOSHI (JPN) beat CHIA HSIN LEE (TPE) 21-13/21-19

CHEN XIAOXIN (CHN) beat LUISE HEIM (GER) 21-9/21-18

FITRIANI FITRIANI (INA) beat ZHANG YIMAN (CHN) 21-9/12-21/21-18

MIA BLICHFELDT (DEN) beat BEIWEN ZHANG (USA) 21-18/21-12

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat DINAR DYAH AYUSTINE (INA) 21-16/21-10

XD

PRANAAV CHOPRA/SIKI REDDY (IND) beat KO-CHI CHANG/HSIN TIEN CHANG (TPE) 26-24/21-10

DAY 2 (INDIAN PLAYERS RESULTS)

MS

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat SAMEER VERMA (IND) 16-21/21-15/21-13

HS PRANNOY (IND) beat KIERAN MERRILEES (SCO) 21-17/21-19

SUBHANKAR DEY (IND) beat IZTOK UTROSA (SLO) 21-17/21-18

MD

CHAI BIAO/HONG WEI (CHN) beat MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) 21-15/21-19

WD

JOHANNA GOLISZEWSKI/LARA LAEPPLEIN (GER) beat SANJANA/ARATHI SARA SUNIL (IND) 21-15/21-15

XD

PRANAAV CHOPRA/SIKI REDDY (IND) beat NICO RUPONEN/AMANDA (SWE) WALKOVER

BASTIAN KERSAUDY/LEA PALERMO (FRA) beat ROHAN KAPOOR/SANJANA SANTOSH (IND)

21-16/21-19

WS

FITRIANI FITRIANI (INA) beat SRI KRISHNA PRIYA (IND) 21-18/21-8

DAY 1 (SOME RESULTS)

MS

LIN DAN (CHN) beat ARNAUD MERKLE (FRA) 21-14/21-5

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat LAKHANEE SARANG (IND) 21-11/21-5

SAMEER VERMA (IND) beat GERGELY KRAUSZ (HUN) 21-10/21-16

SUBHANKAR DEY (IND) beat ALEXANDER ROOVERS (GER) 17-21/21-17/21-15

HS PRANNOY (IND) beat DAVID PENG (GER) 21-15/21-18

SHI YUQI (CHN) beat JAN FROHLICH (CZE) 21-11/21-13

 

Share This Post

Recent Articles

© 2017 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS