YONEX – SUNRISE INDIA OPEN 2022

DATES – 11-16 JAN 2022

VENUE – K.D. JADHAV INDOOR HALL

CITY – NEW DELHI

COUNTRY – INDIA

PRIZE MONEY – USD 400,000

TOP SEEDS

MS – K SRIKANTH / SAI PRANEETH / LAKSHYA SEN / KANTAPHON WANGCHAROEN

WS – PV SINDHU / BUSANAN O / YEO JIA MIN / SAINA NEHWAL 

MD – MOHD AHSAN-HENDRA SETIAWAN / SATWIKSAIRAJ-CHIRAG SHETTY

WD – JONGKOLPHON K-RAWINDA P / ASHWINI-SIKKI REDDY

XD – TAN KIAN MENG-LAI PEI JING / RODION ALIMOV-ALINA DAVLETOVA

ALL FINALS

WD

BENYAPA AIMSAARD/NUNTAKARN AIMSAARD (THA) beat  ANASTASIIA AKCHURINA/OLGA MOROZOVA (RUS) 21-13/21-5

XD

HEE YONG KAI TERRY/TAN WEI HAN (SIN) beat CHEN TANG JIE/PECK YEN WEI (MAS) 21-15/21-18

WS

BUSANAN ONGBAMRUNGPHAN (THA) beat SUPANIDA KATETHONG (THA) 22-20/19-21/21-13

MD

SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) beat MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) 21-16/26-24

MS

LAKSHYA SEN (IND) beat LOH KEAN YEW (SIN) 24-22/21-17

ALL SEMI-FINALS

WS

SUPANIDA KATETHONG (THA) beat PV SINDHU (IND) 21-14/13-21/21-10

BUSANAN ONGBAMRUNGPHAN (THA) beat  AAKARSHI KASHYAP (IND) 26-24/21-9

MS

LOH KEAN YEW (SIN) beat BRIAN YANG (CAN) (WALKOVER)

LAKSHYA SEN (IND) beat NG TZE YONG (MAS) 19-21/21-16/21-12

WD

BENYAPA AIMSAARD/NUNTAKARN AIMSAARD (THA) beat HARITHA M HARINARAYANAN/ASHNA ROY (IND) 21-12/21-9

ANASTASIIA AKCHURINA/OLGA MOROZOVA (RUS) beat EKATERINA MALKOVA/ANASTASIIA SHAPOVALOVA (RUS) (WALKOVER)

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat ONG YEW SIN/TEO EE YI (MAS) 21-15/21-18

SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) beat FABIEN DELRUE/WILLIAM VILLEGER (FRA) 21-10/21-18

XD

CHEN TANG JIE/PECK YEN WEI (MAS) beat TAN KIAN MENG/LAI PEI JING (MAS) 21-19/21-23/21-14

HEE YONG KAI TERRY/TAN WEI HAN (SIN) beat RODION ALIMOV/ALINA DAVLETOVA (RUS) (WALKOVER)

ALL Q-FINALS

WS

BUSANAN O (THA) beat LAUREN LAM (USA) 21-12/21-8

PV SINDHU (IND) beat ASHMITA CHALIHA (IND) 21-7/21-18

AAKARSHI KASHYAP (IND) beat MALVIKA BANSOD (IND) 21-12/21-15

SUPANIDA KATETHONG (THA) beat YEO JIA MIN (SIN) (WALKOVER)

MS

LOH KEAN YEW (SIN) beat SERGEY SIRANT (RUS) 21-16/21-13

BRIAN YANG (CAN) beat KIM BRUUN (DEN) 21-19/21-18

LAKSHYA SEN (IND) beat HS PRANNOY (IND) 14-21/21-9/21-14

NG TZE YONG (MAS) beat NHAT NGUYEN (IRL) 9-21/21-8/21-16

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIWAWAN (MAS) beat TORJUS FLAATTEN/VEGARD RIKHEIM (NOR) 21-12/21-14

SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) beat HEE YONG KAI TERRY/LOH KEAN HEAN (SIN) 21-18/21-18

ONG YEW SIN/TEO EE YI (MAS) beat ISHAAN BHATNAGAR/SAI PRATHEEK (IND) 21-7/21-7

FABIEN DELRUE/WILLIAM VILLEGER (FRA) beat JOSHUA MAGEE/PAUL REYNOLDS (IRL) 21-9/23-21

WD

BENYAPA AIMSAARD/NUNTAKARN AIMSAARD (THA) beat DEEKSHA CHOUDHARY/YASHICA JAKHAR (IND) 21-8/21-3

HARITHA M HARINARAYAN/ASHNA ROY (IND) beat RUDRANI JAISWAL/JAMALUDEEN ANEES (IND) 21-16/21-16

ANASTASIA AKCHURINA/OLGA MOROZOVA (RUS) beat VIVIAN HOO/LIM CHIEW SIEN (MAS) 21-19/11-21/21-16

EKATERINA MALKOVA/ANASTASIA SHAPOVALOOVA (RUS) beat ASHWINI BHAT/SHIKHA GAUTAM (IND) 21-18/21-14

XD

RODION ALIMOV/ALINA DAVLETOVA (RUS) beat CHAN PENG SOON/VALEREE SIOW (MAS) 21-14/21-13

TAN KIAN MENG/LAI PEI JING (MAS) beat KONSTANTIN ABRAMOV/ANASTASIA AKCHURINA (RUS) 21-10/21-14

HEE YONG KAI TERRY/TAN WWEI HAN (SIN) beat NITHIN V/ASHWINI BHAT (IND) 21-15/21-19

CHEN TANG JIE/PECK YEN WEI (MAS) beat VENKAT GAURAV PRASAD/JUHI DEWANGAN (IND) 21-10/21-13

DAY – 3 (SOME RESULTS)

MS

LOH KEAN YEW (SIN) beat SOONG JOO VEN (MAS) 21-12/21-12

BRIAN YANG (CAN) beat SAMEER VERMA (IND) 4-2 Retired

KIM BRUUN (DEN) beat K SRIKANTH (WALKOVER)

HS PRANNOY (IND) beat MITHUN MANJUNATH (WALKOVER)

LAKSHYA SEN (IND) beat FELIX BURESTEDT (SWE) 21-12/21-15

NG TZE YONG (MAS) beat LUCAS CLAERBOUT (FRA) 20-22/21-15/21-18

SERGEY SIRANT (RUS) beat KALLE KOLJONEN (FIN) 21-18/21-15

NHAT NGUYEN (IRL) beat RAHUL YADAV (IND) 21-17/21-13

WS

PV SINDHU (IND) beat IRA SHARMA (IND) 21-10/21-10

MALVIKA BANSOD (IND) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-17/21-9

BUSANAN O (THA) beat MARIA ULITINA (UKR) 21-9/21-13

YEO JIA MIN (SIN) beat ANUPAMA UPADHYAYA (IND) 13-21/21-7/21-12

ASHMITA CHALIHA (IND) beat YAELLE HOYAUX (FRA) 21-17/21-14

LAUREN LAM (USA) beat TANYA HEMANTH (IND) 21-18/21-11

AAKARSHI KASHYAP (IND) beat KEYURA MOPATI (IND) 21-10/21-10

DAY – 2 (SOME RESULTS)

WS

SAINA NEHWAL (IND) beat TEREZA SVABIKOVA (CZE) 22-20/1-0 Retired

LAUREN LAM USA) beat MARIIA STOLIARENKO (UKR) 21-14/21-10

MARIA ULTINA (UKR) beat JORDAN HART (POL) 21-9/21-13

AAKARSHI KASHYAP (IND) beat ANURA PRABHUDESAI 9IND) 21-14/21-14

MALVIKA BANSOD (IND) beat SAMIYA IMAD FAROOQUI (IND) 21-18/21-9

KEYURA MOPATI (IND) beat SMIT TOSHNIWAL (IND) 15-21/21-19/21-8

TANYA HEMANTH (IND) beat SAI UTTEJITHA RAO (IND) 9-21/21-12/21-19

MS

HS PRANNOY (IND) beat PABLO ABIAN (ESP) 21-14/21-7

LAKSHYA SEN (IND) beat ADHAM HATEM ELGAMAL (EGY) 21-15/21-7

LUCAS CLAERBOUT (FRA) beat PRIYANSHU RAJAWAT (IND) 15-21/21-17/21-14

NG TZE YONG (MAS) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-16/14-21/21-5

DAY – 1 (SOME RESULTS)

MS

LOH KEAN YEW (SIN) beat XIAODONG SHENG (CAN) 16-21/21-4/21-13

K SRIKANTH (IND) beat SIRIL VERMA (IND) 21-17/21-10

SERGEY SIRANT (RUS) beat CHEAM JUNE WEI (MAS) 22-20/21-14

SOONG JOO VEN (MAS) beat CHIRAG SEN (IND) 21-8/21-7

SAMEER VERMA (IND) beat SOURABH VERMA (IND) 21-7/21-7

KIM BRUUN (DEN) beat SUBHANKAR DEY (IND) 21-19/18-21/21-14

BRIAN YOUNG (CAN) beat KIRAN GEORGE (IND) 22-20/21-15

WS

PV SINDHU (IND) beat SRI KRISHNA PRIYA K (IND) 21-5/21-16

YEO JIA MIN (SIN) beat DISHA GUPTA (IND) 21-7/21-10

SUPANIDA KATETHONG (THA) beat RITUPARNA DAS (IND) 21-12/21-7

YAELLE HOYAUX (FRA) beat RIYA MOOKERJEE (IND) 21-14/21-13

POLINA BUHROVA (UKR) beat SHRUTI MUNDADA (IND) 22-20/21-6

IRA SHARMA (IND) beat DOHA HANY (EGY) 21-10/21-11

ANUPAMA UPADHYAYA (IND) beat MUGDHA AGREY (IND) 21-11/21-15

ASHMITA CHALIHA (IND) beat EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) 24-22/21-16

Share This Post

Recent Articles

© 2022 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS