YONEX-SUNRISE INDIA OPEN 2019

DATES – 26-31 MARCH 2019

VENUE – SIRI FORT INDOOR STADIUM

CITY – NEW DELHI

COUNTRY – INDIA

PRIZE MONEY – USD 350,000

TOP SEEDS

MS – SHI YUQI / VIKTOR AXELSEN / K SRIKANTH / TOMMY SUGIARTO

WS – CHEN YUFEI / PV SINDHU / RATCHANOK INTANON

MD – KIM ASTRUP-ANDERS SKAARUP RASMUSSEN / GOH V SHEM-TAN WEE KIONG

WD – GREYSIA POLII-APRIYANI RAHAYU / JONGKOLPHAN K-RAWINDA P 

XD – WANG YILYU-HUANG DONGPING / DECHAPOL P-SAPSIREE T

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – K SRIKANTH / GURUSAI DUTT / SAMEER VERMA / SAI PRANEETH / P KASHYAP / AJAY JAYRAM / SUBHANKAR DEY / HS PRANNOY

WS – SAINA NEHWAL / SAI UTTEJITHA RAO / VRUSHALI GUMMADI / MUGHDA AGREY / PV SINDHU

MD – KAPIL CHAUDHARY-SHUBHAM YADAV / BHASKAR CHAKRABORTY-GAURAV DESWAL / ADITYA NAIR-VENKAT GAURAV / KETAN CHAHAL-SATINDER MALIK / SIDDHARTH-PAVAN MALIK / VASANTHA KUMAR-ASHITH SURYA / ARJUN-RAMCHANDRAN SHLOK / MANU ATTRI-SUMEETH REDDY / SATWIKSAIRAJ-CHIRAG SHETTY / ANIRUDDHA MAYEKAR-VINAY KUMAR / ARUN GEORGE-SANYAM SHUKLA / HARINDER MALIK-PANKAJ NATHANI / DEEPAK KHATRI-ROHIT RATURI 

WD – SIMRAN-RITIKA THAKER / ASHWINI-SIKKI REDDY / POOJA DANDU-SANJANA SANTOSH / SHENAN CHRISTIAN-RIYA GAJJAR / APARNA BALAN-SRUTHI / MEGHANA-POORVISHA 

XD – UTKARSH-KARISHMA / DHRUV KAPILA-KUHOO GARG / PRANAAV CHOPRA-SIKKI REDDY / SHIVAN SHARMA-POORVISHA / ARJUN-MANEESHA / SATWIKSAIRAJ-ASHWINI / SUNJITH-SRUTHI / SAURABH SHARMA-ANOUSHKA / VENLAT GAURAV-JUHI DEWANGAN 

ALL FINALS

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat K SRIKANTH (IND) 21-7/22-20

WS

RATCHANOK INTANON (THA) beat HE BINGJIAO (CHN) 21-15/21-14

WD

GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) beat CHOW MEI KUAN/LEE MENG YEAN (MAS) 21-11/25-23

MD

LEE YANG/WANG CHI-LIN (TPE) beat RICKY K/ANGGA PRATAMA (INA) 21-14/21-14

XD

WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) beat PRAVEEN JORDAN/MELATI DAEVA OKTAVIANTI (INA) 21-13/21-11

SEMI-FINALS

MS

K SRIKANTH (IND) beat HUANG YUXIANG (CHN) 16-21/21-14/21-19

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat P KASHYAP (IND) 21-11/21-17

WS

RATCHANOK INTANON (THA) beat HAN YUE (CHN) 21-15/19-21/21-18

HE BINGJIAO (CHN) beat PV SINDHU (IND) 23-21/21-18

MD

LEE YANG/WANG CHI-LIN (TPE) beat KIM ASTRUP/ANDERS SKAARUP RASMUSSEN (DEN) 21-12/21-18

RICKY K/ANGGA PRATAMA (INA) beat MANU ATTRI/SUMEETH REDDY 9IND) 21-12/21-17

WD

CHOW MEI KUAN/LEE MENG YEAN (MAS) beat JONGKOPHON K/RAWINDA P (THA) 18-21/21-19/21-19

GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) beat DELLA DESTIARA HARIS/TANIA OKTAVIANI KUSUMAH (INA) 21-9/19-21/21-5

XD

WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) beat HAFIZ FAIZAL/GLORIA EMANUELLE WIDJAJA (INA) 21-13/21-16

PRAVENN JORDAN/MELATI DAEVA OKTAVIANTI (INA) beat LEE YANG/YANG CHING TUN (TPE) 21-9/23-21

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS