YONEX SUNRISE HONG KONG OPEN-2018

DATES – 13-18 NOV 2018

VENUE – HONG KONG COLISEUM

PRIZE MONEY – USD 400,000

TOP SEEDS

MS – KENTO MOMOTA / SHI YUQI / CHOU TIEN CHEN / K SRIKANTH

WS – TAI TZU YING / AKANE YAMAGUCHI / CHEN YUFEI / PV SINDHU

MD – MARCUS FERNALDI-KEVIN SANJAYA / LI JUNHUI-LIU YUCHEN

WD – YUKI FUKUSHIMA=SAYAKA HIROTA / MISAKI MATSUTOMO-AYAKA TAKAHASHI

XD – WANG YILYU-HUANG DONGPING / TANG CHUN MAN-TSE YING SUET

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – P KASHYAP / SAI PRANEETH / HS PRANNOY / K SRIKANTH / SAMEER VERMA

WS – PV SINDHU / SAINA NEHWAL

MD – SATWIKSAIRAJ-CHIRAG SHETTY / MANU ATTRI-SUMEETH REDDY

WD – ASHWINI-SIKKI REDDY

XD – SATWIKSAIRAJ-ASHWINI

ALL FINALS

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-19/24-22

MS

SON WAN HO (KOR) beat KENTA NISHIMOTO (JPN) 14-21/21-17/21-13

WD

YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) beat LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) 21-18/21-17

XD

YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) beat WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) 21-18/21-14

MD

MARCUS GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) 21-13/21-12

ALL SEMI-FINALS

MS

SON WAN HO (KOR) beat KENTO MOMOTA (JPN) 18-21/21-16/21-19

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat LEE CHEUK YIU (HKG) 21-18/21-12

WS

RATCHANOK INTANON (THA) beat SUNG JI HYUN (KOR) 10-21/21-11/21-17

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat TAI TZU YING (TPE) 21-12/3-1 Retired

WD

LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) beat SHIHO TANAKA/KOHARU YONEMOTO (JPN) 21-16/21-12

YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) beat GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) 20-22/21-9/21-12

MD

TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) beat FAJAR ALFIAN/MUHD ARDIANTO (INA) 24-22/21-15

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) 21-14/18-21/21-9

XD

YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) beat LEE YANG/HSU YA CHING (TPE) 21-11/21-10

WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) beat DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) 21-17/21-13

DAY-3 (SOME RESULTS)

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 22-24/21-9/21-9

SON WAN HO (KOR) beat LEE DONG KEUN (KOR) 21-16/21-14

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat K  SRIKNATH (IND) 21-17/21-13

LEE CHEUK YIU (HKG) beat SAMEER VERMA (IND) 21-15/19-21/21-11

WS

TAI TZU YING (TPE) beat CAROLINA MARIN (ESP) 18-21/21-9/21-14

RATCHANOK INTANON (THA) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 21-9/21-16

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat PORNPAWEE C (THA) 21-12/16-21/21-6

SUNG JI HYUN (KOR) beat HE BINGJIAO (CHN) 21-13/19-11 Retired

DAY – 2 (SOME RESULTS)

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat KANTA TSUNEYAMA (JPN) 17-21/21-17/21-16

K SRIKANTH (IND) beat HS PRANNOY (IND) 18-21/30-29/21-18

SON WAN HO (KOR) beat KHOSIT PHETPRADAB (THA) 21-15/21-19

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat KANTAPHON W (THA) 16-21/21-6/21-13

LEE DONG KEUN (KOR) beat JAN O JORGENSEN (DEN) 21-13/21-17

JONATAN CHRISTIE (INA) beat ANTHONY GINTING (INA) 21-15/25-23

SAMEER VERMA (IND) beat CHEN LONG -(WALKOVER)

LEE CHEUK YIU (HKG) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 21-12/23-21

WS

TAI TZU YING (TPE) beat CHEUNG NGAN YI (HKG) 17-21/21-16/21-9

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat HAN YUE (CHN) 21-19/21-11

SUNG JI HYUN (KOR) beat PV SINDHU (IND) 26-24/22-20

RATCHANOK INTANON (THA) beat CHEN XIAOXIN (CHN) 21-16/21-16

HE BINGJIAO (CHN) beat CAI YANYAN (CHN) 21-16/21-18

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat GAO FANGJIE (CHN) 21-17/21-9

CAROLINA MARIN (ESP) beat LI MICHELLE (CAN) 21-14/21-8

PORNPAWEE C (THA) beat MIA BLICHFELDT (DEN) 17-21/21-10/21-13

MD

LEE JHE-HUEI/LEE YANG (TPE) beat MANUATTRI/SUMEETH REDDY (IND) 21-16/21-15

XD

LEE YANG/HSU YA CHING (TPE) beat SATWIKSAIRAJ/ASHWINI (IND) 21-17/21-11

DAY-1 (SOME RESULTS)

WS

TAI TZU YING (TPE) beat YIP PUI YIN (HKG) 16-21/21-8/21-14

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat SAINA NEHWAL (IND) 10-21/21-10/21-19

PV SINDHU (IND) beat NITCHAON JINDAPOL (THA) 21-15/13-21/21-17

PORNPAWEE C (THA) beat CHEN YUFEI (CHN) 14-21/21-10/22-20

RATCHANOK INTANON (THA) beat SAYAKA SATO (JPN) 20-22/21-13/21-15

SUNG JI HYUN (KOR) beat AYA OHORI (JPN) 21-10/21-12

MIA BLICHFELDT (DEN) beat EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) 18-21/21-19/21-15

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat SONIA CHEAH (MAS) 23-21/21-18

LI MICHELLE (CAN) beat PAI YU PO (TPE) 21-11/21-14

CAI YANYAN (CHN) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 17-21/21-13/21-19

HE BINGJIAO (CHN) beat LI XUERUI (CHN) 11-21/21-8/21-12

GAO FANGJIE (CHN) beat SAENA KAWAKAMI (JPN) 2-0 Retired

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat LIN DAN (CHN) 21-19/12-21/21-15

LEE DONG KEUN (KOR) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 8-21/23-21/22-20

K SRIKANTH (IND) beat WONG WING KI VINCENT (HKG) 21-11/21-15

JAN O JORGENSEN (DEN) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 17-21/21-19/21-10

H S PRANNOY (IND) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 21-14/13-21/21-19

ANTHONY GINTING (INA) beat P KASHYAP (IND) 21-16/21-13

JONATAN CHRISTIE (INA) beat KAZUMASA SAKAI (JPN) 21-16/21-13

CHEN LONG (CHN) beat DAREN LIEW (MAS) 21-16/21-16

LEE CHEUK YIU (HKG) beat SHI YUQI (CHN) 11-3 Retired

KHOSIT PHETPRADAB (THA) beat SAI PRANEETH (IND) 16-21/21-11/21-15

SAMEER VERMA (IND) beat SUPPANYU A (THA) 21-15/13-21/21-17

SON WAN HO (KOR) beat TANONGSAK S (THA) 21-19/21-18

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat LUCAS CORVEE (FRA) 21-18/11-21/21-17

WD

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) beat ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) 18-21/21-10/21-8

MD

MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) beat BODIN ISARA/MANEEPONG JONGJIT (THA) 21-12/21-18

MATHIAS BOE/CARSTEN MOGENSEN (DEN) beat SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) 21-19/23-21

 

Share This Post

Recent Articles

© 2018 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS