YONEX SUNRISE HONG KONG OPEN – 2017

DATES – 21-26 NOV 2017

VENUE – HONG KONG COLISEUM, HUNGHOM

COUNTRY – HONG KONG

PRIZE MONEY – USD 400,000

HKG-BANNER

TOP SEEDS

MS – VIKTOR AXELSEN / SON WAN HO / LIN DAN / K SRIKANTH (WDN)

WS – TAI TZU YING / PV SINDHU / SUNG JI HYUN / CAROLINA MARIN

MD – MARCUS FERNALDI-KEVIN SANJAYA / MATHIAS BOE-CARSTEN MOGENSEN

WD – CHEN QINGCHEN-JIA YIFAN / MISAKI MATSUTOMO-AYAKA TAKAHASHI

XD – TONTOWI AHMAD-LILIYANA NATSIR / PRAVEEN JORDAN-DEBBY SUSANTO

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – HS PRANNOY / AJAY JAYRAM / SAMEER VERMA / SAI PRANEETH

WS – SAINA NEHWAL / PV SINDHU

MD – MANU ATTRI-SUMEETH REDDY

WD – ASHWINI P-SIKI REDDY

XD – PRANAAV CHOPRA-SIKI REDDY

ALL FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat PV SINDHU (IND) 21-18/21-18

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat CHEN LONG (CHN) 21-14/21-19

WD

CHEN QINGCHEN/JIA YIFAN (CHN) beat GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) 14-21/21-16/21-15

MD

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat MADS CONRAD-PETERSEN/MADS PIELER KOLDING (DEN) 21-12/21-18

XD

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat MATHIAS CHRITIANSEN/CHRISTINNA PEDERSEN (DEN) 21-15/21-13

SEMI-FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat SUNG JI HYUN (KOR) 21-9/18-21/21-7

P V SINDHU (IND) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-17/21-17

MS

CHEN LONG (CHN) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 21-14/19-21/21-17

LEE CHONG WEI (MAS) beat SHI YUQI (CHN) 21-19/21-8

WD

CHEN QINGCHEN/JIA YIFAN (CHN) beat JONGKOLPHAN K/RAWINDA PRAJONGJAI (THA) 21-19/21-19

GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) beat HUANG DONGPING/LI WENMEI (CHN) 11-21/23-21/21-15

MD

MADS CONRAD-PETERSEN/MADS PIELER KOLDING (DEN) beat TAKUTO INOUE/YUKI KANEKO (JPN) 20-22/22-20/21-15

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat LI JUNHUI/LIU YUCHEN (CHN) 21-13/16-21/21-13

XD

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) 21-10/21-18

MATHIAS CHRISTIANSEN/CHRISTINNA PEDERSEN (DEN) beat TAKURO HOKI/SAYAKA HIROTA (JPN) 21-15/22-20

Q-FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat CHEN YUFEI (CHN) 21-15/23-21

PV SINDHU (IND) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 21-12/21-19

RATCHANOK INTANON (THA) beat LI MICHELLE LI (CAN) 21-14/21-16

SUNG JI HYUN (KOR) beat HE BINGJIAO (CHN) 21-15/13-21/21-15

MS

CHEN LONG (CHN) beat LEE DONG KEUN (KOR) 21-16/21-13

LEE CHONG WEI (MAS) beat SON WAN HO (KOR) 21-11/21-12

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat KAZUMASA SAKAI (JPN) 21-15/21-13

SHI YUQI (CHN) beat LIN DAN (CHN) 13-21/21-17/21-15

DAY 2 (MAIN DRAW)

WS

TAI TZU YING (TPE) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-17/21-13

PV SINDHU (IND) beat AYA OHORI (JPN) 21-14/21-17

CHEN YUFEI (CHN) beat SAINA NEHWAL (IND) 18-21/21-19/21-10

LI MICHELLE (CAN) beat CAROLINA MARIN (ESP) 19-21/21-13/11-8 Retired

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat SAYAKA SATO (JPN) 24-26/21-16/21-12

SUNG JI HYUN (KOR) beat YIP PUI YIN (HKG) 24-22/21-11

RATCHANOK INTANON (THA) beat YULIA YOSEPHIN SUSANTO (INA) 21-3/21-14

HE BINGJIAO (CHN) beat BUSANAN O (THA) 21-17/21-14

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat WEI NAN (HKG) 21-23/21-11/21-12

LIN DAN (CHN) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 17-21/21-18/22-20

CHEN LONG (CHN) beat TZU WEI WANG (TPE) 21-23/21-10/21-19

SON WAN HO (KOR) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 11-21/21-16/21-12

KAZUMASA SAKAI (JPN) beat HS PRANNOY (IND) 11-21/21-10/21-15

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-14/21-14

SHI YUQI (CHN) beat WONG WING KI VINCENT (HKG) 21-19/16-21/21-19

DAY 1 (MAIN DRAW)

WS

TAI TZU YING (TPE) beat PORPAWEE C (THA) 21-19/21-14

PV SINDHU (IND) beat LEUNG YUET YEE (HKG) 21-18/21-10

CAROLINA MARIN (ESP) beat MINATSU MITANI (JPN) 21-14/21-9

RATCHANOK INTANON (THA) beat PORNTIP B (THA) 21-15/21-12

SUNG JI HYUN (KOR) beat LINE HOJMARK K (DEN) 21-16/21-8

SAINA NEHWAL (IND) beat METTE POULSEN (DEN) 21-19/23-21

YIP PUI YIN (HKG) beat JANG MI LEE (KOR) 14-21/21-15/21-15

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat CHEUNG NGAN YI (HKG) 21-11/11-21/21-14

HE BINGJIAO (CHN) beat BEIWEN ZHANG (USA) 21-8/21-16

YULIA YOSEPHIN (INA) beat NITCHAON JINDAPOL (THA) 21-11/20-22/21-14

CHEN YUFEI (CHN) beat SU YU CHEN (TPE) 21-15/21-13

LI MICHELLE (CAN) beat  LEE CHIA HSIN (TPE) 21-16/21-13

MS

SON WAN HO (KOR) beat SAI PRANEETH (IND) 21-8/21-16

CHEN LONG (CHN) beat LEE HYUN II (KOR) 21-14/21-17

LIN DAN (CHN) beat SUPPANYU A (THA) 22-24/21-11/21-18

HS PRANNOY (IND) beat HU YUN 19-21/21-17/21-15

SHI YUQI (CHN) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 13-21/21-17/21-12

TZU WEI WANG (TPE) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 21-17/21-13

LEE DONG KEUN (KOR) beat P KASHYAP (IND) 15-21/21-9/22-20

TOMMY SUGIARTO (INA) beat SOURABH VERMA (IND) 21-15/21-8

BRICE LEVERDEZ (FRA) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 11-21/22-20/21-17

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat HSU JEN HAO (TPE) 21-18/21-10

Share This Post

Recent Articles

© 2017 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS