YONEX SUN RISE HONG KONG OPEN – 2013

DATES – 19 – 24 NOV 2013

CATEGORY – SUPERSERIES

CITY – KOWLOON

COUNTRY – HKG

PRIZE MONEY – USD 350,000

HKG

TOP SEEDS

MS – LEE CHONG WEI / CHEN LONG / KENICHI TAGO / PENGYU DU

WS – LI XUERUI / RATCHANOK INTANON / YIHAN WANG / SHIXIAN WANG

ALL FINALS

XD

xd-pod-2

CHRIS ADCOCK / GABRIELLE WHITE (ENG) beat CHENG LIU / YIXIN BAO (CHN) 21-14 / 24-22

WS

ws-yihan-1

YIHAN WANG (CHN) beat SHIXIAN WANG (CHN) 21-13/16-21/21-15

MD

md-LYD

YONG DAE LEE / YEON SEONG YOO (KOR) beat KI JUNG KIM / SA RANG KIM (KOR) 12-21/21-15/21-18

WD

wd-win

YIXIN BAO / JINHUA TANG (CHN) beat DONGNI OU / YUANTING TANG (CHN) 18-21/21-16/21-15

MS

ms-LCW

LEE CHONG WEI (MAS) beat SONY DWI KUNCORO (INA) 21-13 / 21-9

ALL SEMI – FINALS

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat BOONSAK PONSANA (THA) 21-12 / 21-7

SONY DWI KUNCORO (INA) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-14 / 8-3 Retired

WS

SHIXIAN WANG (CHN) beat MINATSU MITANI (JPN) 21-13 / 21-17

YIHAN WANG (CHN) beat PORNTIP B (THA) 17-21/21-15/21-13

WD

DONGNI OU/YUANTING TANG (CHN) beat CHRISTINNA PEDERSEN/KAMILLA RYTTER JUHL (DEN) 21-13 / 21-15

YIXIN BAO/JINHUA TANG (CHN) beat MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-17 / 21-12

MD

KI JUNG KIM/SA RANG KIM (KOR) beat CHRIS ADCOCOK/ANDREW ELLIS (ENG) 21-13 / 21-14

YONG DAE LEE/YEON SEONG YOO (KOR) beat MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) 22-20 / 22-20

XD

CHRIS ADCOCOK/GABRIELLE WHITE (ENG) beat NAN ZHANG/YUNLEI ZHAO (CHN) 21-12 / 21-16

CHENG LIU/YIXIN BAO (CHN) beat CHUN HEI LEE/HOI WAH CHAU (HKG) 17-21/21-10/23-21

ALL Q-FINALS

WS

PORNTIP B (THA) beat LI XUERUI (CHN) 21-15 / 21-19

SHIXIAN WANG (CHN) beat JULIANE SCHENK (GER) 21-16 / 21-16

YIHAN WANG (CHN) beat LI HAN (CHN) 21-13 / 21-10

MINATSU MITANI (JPN) beat YEON JU BAE (KOR) 21-13 / 23-21

MS

TOMMY SUGIARTO (INA) beat ZHENGMING WANG (CHN) 17-21/21-9/21-12

LEE CHONG WEI (MAS) beat JAN O JORGENSEN (DEN) 21-8 / 21-17

SONY DWI KUNCORO (INA) beat KENICHI TAGO (JPN) 23-21 / 21-18

BOONSAK PONSANA (THA) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 21-17 / 21-16

DAY 2 MAIN DRAW RESULTS

WS

LI XUERUI (CHN) beat BUSANAN O (THA) 19-21/21-16/21-17

YIHAN WANG (CHN) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 15-21/21-19/21-18

PORNTIP B (THA) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-17/9-21/21-15

SHIXIAN WANG (CHN) beat APRILLA YUSWANDARI (INA) 22-24/21-13/21-17

LI HAN (CHN) beat AYA OHORI (JPN) 21-14 / 21-9

JULIANE SCHENK (GER) beat LI MICHELLE (CAN) 21-15 / 21-12

MINATSU MITANI (JPN) beat TZU YING TAI (TPE) 25-23 / 21-16

YEON JU BAE (KOR) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-14 / 21-13

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat WEI FENG CHONG (MAS) 21-12 / 21-18

KENICHI TAGO (JPN) beat YUN HU (HKG) 18-21/21-19/25-23

TOMMY SUGIARTO (INA) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 21-17 / 21-15

HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat RAJIV OUSEPH (ENG) 12-21/21-19/25-23

JAN O JORGENSEN (DEN) beat TIEN CHEN CHOU (VIE) 21-14 / 21-14

BOONSAK PONSANA (THA) beat NAN WEI (HKG) 21-13 / 21-10

SONY DWI KUNCORO (INA) beat AJAY JAYRAM (IND) 21-18 / 21-12

ZHENGMING WANG (CHN) beat MARC ZWIEBLER (GER) 21-15/15-21/21-16

DAY 1 MAIN DRAW RESULTS

WS

LI XUERUI (CHN) beat JUAN GU (SIN) 9-21/21-11/21-7

SHIXIAN WANG (CHN) beat NICHAON JINDAPON (THA) 21-13/11-21/21-17

RATCHANOK INTANON (THA) beat PV SINDHU (IND) 21-16 / 21-17

SAINA NEHWAL (IND) beat BELLAETRIX MANUPUTTY (INA) 21-14 / 21-16

PORNTIP B (THA) beat ERIKO HIROSE (JPN) 21-15 / 21-11

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat JIAYUAN CHEN (SIN) 21-15 / 21-14

BUSANAN O (THA) beat KAORI IMABEPPU (JPN) 21-17 / 21-13

MINATSU MITANI (JPN) beat PUI YIN YIP (HKG) 23-21/22-24/21-9

JULIANE SCHENK (GER) beat WING CHIU TSANG (HKG) 21-18 / 21-16

YEON JU BAE (KOR) beat NICOLE GRETHER (CAN) 21-13 / 21-14

TZU YING TAI (TPE) beat TSZ KA CHAN (HKG) 21-19 / 21-16

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat K SRIKANTH (IND) 21-18 / 21-14

RAJIV OUSEPH (ENG) beat PENGYU DU (CHN) 21-15 / 21-14

ZHENGMING WANG (CHN) beat P KASHYAP (IND) 21-14 / 21-10

WEI FENG CHONG (MAS) beat SHO SASAKI (JPN) 21-18 / 21-12

HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat CHEN YUEKUN (CHN) 21-19 / 21-16

YUN HU (CHN) beat KENTO MOMOTA (JPN) 21-23/21-12/21-18

MARC ZWIEBLER (GER) beat CHEN LONG —- WALKOVER

KENICHI TAGO (JPN) beat HUAN GAO (CHN) 8-21/21-17/21-15

AJAY JAYRAM (IND) beat TIEN MINH NGUYEN (VIE) 21-7 / 21-12

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat PRANAV CHOPRA/AKSHAY (IND) 21-18 / 21-19

XD

PRAVEEN JORDAN/VITA MARISSA (INA) beat TARUN / ASHWINI (IND) 21-19/19-21/21-17

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS