YONEX OPEN – JAPAN 2015

DATES – SEPT 8 – SEPT 13 2015

CATEGORY – SUPERSERIES

CITY – TOKYO

COUNTRY – JAPAN

PRIZE MONEY – USD 275,000

TOP SEEDS

MS – CHEN LONG / JAN O JORGENSEN / K SRIKANTH / KENTO MOMOTA

WS – CAROLINA MARIN / SAINA NEHWAL / LI XUERUI / TAI TZU YING

MD – LEE YONG DAE-YOO YEON SEONG / MATHIAS BOE-CARSTEN MOGENSEN

WD – MISAKI MATSUTOMO-AYAKA TAKAHASHI / LUO YING-LUO YU

XD – ZHANG NANG-ZHAO YUNLEI / XU CHEN-MA JIN

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNEY

MS – K SRIKANTH / P KASHYAP / ANAND PAWAR / SAI PRANEETH / HS PRANNOY

WS – SAINA NEHWAL / PV SINDHU / LALITA DAHIYA

WD – JWALA GUTTA-ASHWINI P

XD – DINESH CHOUDHY-LALITA DAHIYA

ALL FINALS

XD

xd-win

JOACHIM FISCHER NIELSEN/CHRISTINNA PEDERSEN (DEN) beat ZHANG NAN/ZHAO YUNLEI (CHN) 17-21/21-18/23-21

WS

ws-pod-1

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 21-18/21-12

MS

ms-lin-1

LIN DAN (CHN) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 21-19/16-21/21-19

WD

wd-win

ZHAO YUNLEI/ZHONG QIANXIN (CHN) beat CHRISTINNA PEDERSEN/KAMILLA RYTTER JUHL (DEN) 21-12/21-16

MD

md-win

LEE YONG DAE/YOO YEON SEONG (KOR) beat FU HAIFENG/ZHANG NAN (CHN) 21-19/29-27

ALL SEMI-FINALS (WS & MS)

WS

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat WANG SHIXIAN (CHN) 21-12/15-21/26-24

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat TAI TZU YING (TPE) 21-12/14-21/21-19

MS

LIN DAN (CHN) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-17/21-17

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 21-19/21-13

ALL Q-FINALS (MS & WS)

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat P KASHYAP (IND) 21-14/21-18

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat LEE DONG KEUN (KOR) 23-21/21-17

LIN DAN (CHN) beat TIAN HOUWEI (CHN) 21-14/21-18

TOMMY SUGIARTO (INA) beat IHSAN MAULANA (INA) 21-10/21-5

WS

WANG SHIXIAN (CHN) beat CAROLINA MARIN (ESP) 13-21/21-19/21-15

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat LI XUERUI (CHN) 21-19/13-21/21-16

TAI TZU YING (TPE) beat WANG YIHAN (CHN) 21-18/17-21/21-13

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat MINATSU MITANI (JPN) 21-16/18-21/21-15

DAY 2 OF MAIN DRAW (SOME RESULTS)

MS

TIAN HOUWEI (CHN) beat CHEN LONG (CHN) 21-16/21-17

LIN DAN (CHN) beat LEE CHONG WEI (MAS) 21-17/21-10

TOMMY SUGIARTO (INA) beat KENTO MOMOTA (JPN) 16-21/21-13/21-19

P KASHYAP (IND) beat K SRIKANTH (IND) 21-11/21-19

LEE DONG KEUN (KOR) beat HS PRANNOY (IND) 21-9/21-16

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 21-10/21-18

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat DIONYSIUS RUMBAKA (INA) 21-13/17-21/21-16

IHSAN MAULANA MUSTOFA (INA) beat HU YUN (HKG) 21-5/21-14

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-17/15-21/21-12

MINATSU MITANI (JPN) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-13/21-16

LI XUERUI (CHN) beat KAORI IMABEPPU (JPN) 21-15/23-21

WANG YIHAN (CHN) beat PAI YU PO (TPE) 21-18/21-12

WANG SHIXIAN (CHN) beat AYUMI MINE (JPN) 15-21/23-21/21-14

TAI TZU YING (TPE) beat BAE YEON JU (KOR) 21-15/21-11

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat BEIWEN ZHANG (USA) 21-11/21-15

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 15-21/21-13/21-3

DAY 1 (FEW RESULTS)

WS

SAINA NEHWAL (IND) beat BUSANAN O (THA) 21-14/22-20
MINATSU MITANI (JPN) beat PV SINDHU (IND) 21-13/17-21/21-11

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat SUNG JI HYUN (KOR) 21-18/21-12

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat KIM HYO MIN (KOR) 21-17/21-19

WANG SHIXIAN (CHN) beat SAENA KAWAKAMI (JPN) 21-18/21-18

AYUMI MINE (JPN) beat SUN YU (CHN) 22-20/21-11

KAORI IMABEPPU (JPN) beat PORNTIP B (THA) 19-21/26-24/22-20

TAI TZU YING (TPE) beat KAINA ITO (JPN) 21-8/21-15

BAE YEON JU (KOR) beat MARIA FEBE KUSUMASTUTI (INA) 21-16/21-13

NOZOMI OKHUHARA (JPN) beat CHEUNG NGAN YI (HKG) 21-9/21-14

RATCHANOK INTANON (THA) beat YIP PUI YIN (HKG) 21-18/21-18

WANG YIHAN (CHN) beat MICHELLE LI (CAN) 21-8/21-12

CAROLINA MARIN (ESP) beat YUI HASHIMOTO (JPN) 27-29/21-15/21-18

MS

K SRIKANTH (IND) beat SCOTT EVANS (IRL) 21-18/21-15
P KASHYAP (IND) beat TAKUMA UEDA (JPN) 3-2 Retired
HS PRANNOY (IND) beat WONG WING KI VINCENT (HKG) 23-21/22-20
VIKTOR AXELSEN (DEN) beat AJAY JAYRAM (IND) 21-10/21-10
LEE DONG KEUN (KOR) beat SAI PRANEETH (IND) 23-21/21-10

KENTO MOMOTA (JPN) beat WEI NAN (HKG) 21-17/21-17

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat SHO SASAKI (JPN) 21-14/21-12

CHEN LONG (CHN) beat RAJIV OUSEPH (ENG)

LEE CHONG WEI (MAS) beat BOONSAK PONSANA (THA) 10-21/21-15/21-16

LIN DAN (CHN) beat SON WAN HO (KOR) 17-21/25-23/21-17

WD

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) beat PRADNYA GADRE/SIKI REDDY (IND) 21-6/21-17
ZHAO YUNLEI/ZHONG QIANXIN (CHN) beat JWALA/ASHWINI (IND) 22-20/18-21/21-13

Share This Post

Recent Articles

© 2020 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS