YONEX FRENCH OPEN 2013

DATES – 22 – 27 OCT 2013

CATEGORY – SUPERSERIES

CITY – PARIS

COUNTRY – FRA

PRIZE MONEY – USD 200,000

FRA-2013

TOP SEEDS

MS – LEE CHONG WEI / CHEN LONG (WDN) / KENICHI TAGO / JAN O JORGENSEN

WS – LI XUERUI /  RATCHANOK INTANON / JULIANE SCHENK / SAINA NEHWAL

ALL FINALS

WD

wd-podium-fra

YIXIN BAO / JINHUA TANG (CHN) beat QING TIAN / YUNLEI ZHAO (CHN) 21-13 / 21-17

MS

fra-ms-win

JAN O JORGENSEN (DEN) beat KENICHI TAGO (JPN) 21-19 / 23-21

WS

fra-ws-podium

SHIXIAN WANG (CHN) beat PORNTIP B (THA) 21-18 / 21-18

XD

fra-xd-win

NAN ZHANG / YUNLEI ZHAO (CHN) beat CHEN XU / JIN MA (CHN) 28-26 / 21-17

MD

fra-md-podium

MARKUS FERNALDI / MARKIS KIDO (INA) beat KIEN KEAT KOO / BOON HEONG TAN (MAS) 21-16 / 21-18

ALL SEMI – FINALS

MS

KENICHI TAGO (JPN) beat LEE CHONG WEI (MAS) 17-21/21-16/21-12

JAN O JORGENSEN (DEN) beat TANONGSAK S (THA) 21-18/18-21/21-10

WS

SHIXIAN WANG (CHN) beat YEON JU BAE (KOR) 21-19 / 22-20

PORNTIP b (THA) beat ERIKO HIROSE (JPN) 21-13 / 21-8

MD

KIEN KEAT KOO/BOON HEONG TAN (MAS) beat THIEN HOW HOON/WEE KIONG TAN (MAS) 21-19/15-21/21-18

GIDEON FERNALDI/MARKIS KIDO (INA) beat XIAOLONG LIU/ZIHAN QIU (CHN) 16-21/21-19/21-14

WD

QING TIAN/YUNLEI ZHAO (CHN) beat YE NA JANG/SO YOUNG KIM (KOR) 16-21/21-17/21-10

YIXIN BAO/JINHUA TANG (CHN) beat NITYA MAHESWARI/GREYSIA POKII (INA) 19-21/21-10/21-19

XD

NAN ZHANG/YUNLEI ZHAO (CHN) beat CHRIS ADCOCK/GABRIELLE WHITE (ENG) 18-21/21-14/21-13

CHEN XU/JIN MA (CHN) beat SUDKET P/SARALEE T (THA) 21-12 / 21-19

ALL Q – FINALS

MS

JAN O JORGENSEN (DEN) beat DIONYSIUS RUMBAKA (INA) 21-19 / 21-13

LEE CHONG WEI (MAS) beat BOONSAK PONSANA (THA) 21-13 / 21-17

TANONGSAK S (THA) beat YUN HU (CHN) 21-15 / 21-19

KENICHI TAGO (JPN) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-19 / 23-21

WS

SHIXIAN WANG (CHN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-10 / 22-20

ERIKO HIROSE (JPN) beat TZU YING TAI (TPE) 11-21/21-14/21-18

PORNTIP B (THA) beat MINATSU MITANI (JPN) 18-21/21-12/21-16

YEON JU BAE (KOR) beat KRISTY GILMOUR (SCO) 19-21/21-14/21-15

DAY 2 RESULTS

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat AJAY JAYRAM (IND) 21-18 / 21-18

JAN O JORGENSEN (DEN) beat HANS-KRISTIAN (DEN) 21-19 / 21-17

KENICHI TAGO (JPN) beat SHO SASAKI (JPN) 21-15 / 24-22

DIONYSIUS RUMBAKA (INA) beat SONY DWI KUNCORO (INA) 21-15/17-21/24-22

BOONSAK PONSANA (THA) beat K SRIKANTH (IND) 15-21/21-18/21-15

TOMMY SUGIARTO (INA) beat CHEN YUEKUN (CHN) 21-18 / 21-13

TANONGSAK S (THA) beat ANAND PAWAR (IND) 22-20 / 21-18

WS

RATCHANOK INTANON (THA) beat KARIN SCHNAASE (GER) 21-16 / 21-13

YEON JU BAE (KOR) beat SAINA NEHWAL (IND) 20-22/21-15/22-20

SHIXIAN WANG (CHN) beat SASHINA VIGNES WARAN (FRA) 21-6 / 21-10

KRISTY GILMOUR (SCO) beat PV SINDHU (IND) 10-21/21-19/21-16

PORNTIP B (THA) beat TSZ KA CHAN (HKG) 19-21/21-17/21-11

TZU YING TAI (TPE) beat JIAYUAN CHEN (SIN) 21-17 / 21-19

ERIKO HIROSE (JPN) beat CHLOE MAGEE (IRL) 21-14 / 21-5

MINATSU MITANI (JPN) beat JULIANE SCHENK (GER) 21-18 / 21-14

DAY 1 RESULTS

MS

ANAND PAWAR (IND) beat THOMAS ROUXEL (FRA) 21-9 / 24-22

K SRIKANTH (IND) beat WING KI WONG (HKG) 21-14/17-21/21-10

HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat SAI PRANEETH (IND) 21-18 (Retired)

WS

RATCHANOK INTANON (THA) beat LI HAN (CHN) 21-18 / 21-18

JULIANE SCHENK (GER) beat KAORI IMABEPPU (JPN) 21-13 / 21-16

SHIXIAN WANG (CHN) beat SUN YU (CHN) 21-16 / 21-18

TZU YING TAI (TPE) beat PUI YIN YIP (HKG) 22-20 / 21-9

PORNTIP B (THA) beat ARUNDHATI P (IND) 21-17/16-21/21-14

PV SINDHU (IND) beat JI HYUN SUNG (KOR) 21-8 / 21-12

YEON JU BAE (KOR) beat KSENIA P (RUS) 21-9 / 11-3 (Retired)

SASHINA VIGNES WARAN (FRA) beat LINDA ZETCHIRI (BUL) 21-17 / 21-16

MINATSU MITANI (JPN) beat SABRINA JAQUET (SUI) 22-20 / 21-11

SAINA NEHWAL (IND) beat NICHAON JINDAPON (THA) 12-21/21-16/21-13

TSZ KA CHAN (HKG) beat LINDAWENI FANETRI (INA) 21-13/15-21/21-10

ERIKO HIROSE (JPN) beat PETYA NEDELCHEVA (BUL) 21-13 / 21-11

CHLOE MAGEE (IRL) beat JUAN GU (SIN) 21-16 / 24-22

WD

GEBBY RISTIYANI / TIARA ROSALIA NURAIDAH (INA) beat JWALA / ASHWINI (IND) 21-18/13-21/21-17

XD

ROBERT BLAIR/IMOGEN BANKIER (SCO) beat TARUN / ASHWINI (IND) 21-17/19-21/21-12

JACCO ARENDS/SELENA PIEK (NED) beat MANU ATTRI / JWALA (IND) 21-13 / 21-16

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS