YONEX ALL ENGLAND OPEN CHAMPIONSHIPS – 2019

DATES – 06-10 MARCH 2019

VENUE – ARENA BIRMINGHAM

CITY – BIRMINGHAM

COUNTRY – ENGLAND

PRIZE MONEY – USD 1,000,000

TOP SEEDS

MS – KENTO MOMOTA / SHI YUQI / CHOU TIEN CHEN / CHEN LONG

WS – TAI TZU YING / NOZOMI OKUHARA / CHEN YUFEI / AKANE YAMAGUCHI

MD – MARCUS FERNALDI GIDEON-KEVIN SANJAYA / LI JUNHUI-LIU YUCHEN 

WD – YUKI FUKUSHIMA-SAYAKA HIROTA / MISAKI MATSUTOMO-AYAKA TAKAHASHI

XD – ZHENG SIWEI-HUANG YAQIONG / WANG YILYU-HUANG DONGPING

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – K SRIKANTH / HS PRANNOY / SAI PRANEETH / SAMEER VERMA

WS – SAINA NEHWAL / PV SINDHU 

MD – MANU ATTRI-SUMEETH REDDY

WD – ASHWINI-SIKKI REDDY / MEGHANA-POORVISHA

XD – PRANAAV CHOPRA-SIKKI REDDY

ALL FINALS

WS

CHEN YUFEI (CHN) beat TAI TZU YING (TPE) 21-17/21-17

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 21-11/15-21/21-15

WD

CHEN QINGCHEN/JIA YIFEN (CHN) beat MAYU MATSUMOTO/WAKANA NAGAHARA (JPN) 18-21/22-20/21-11

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat AARON CHIA/SOH WOOI YIK (MAS) 11-21/21-14/21-12

XD

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) 21-17/22-20

ALL SEMI-FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 21-13/10-21/21-8

CHEN YUFEI (CHN) beat NOZOMI OKUHARA (JPN) 21-17/21-11

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 21-19/21-11

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat SHI YUQI (CHN) 22-20/13-21/21-9

WD

MAYU MATSUMOTO/WAKANA NAGAHARA (JPN) beat SHIHO TANAKA/KOHARU YONEMOTO (JPN) 21-11/21-12

CHEN QINGCHEN/JIA YIFAN (CHN) beat YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) 21-18/23-21

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) 21-19/21-16

AARON CHIA/SOH WOOI YIK (MAS) beat FAJAR ALFIAN/MUHD RIAN ARDIANTO (INA) 12-21/22-20/21-19

XD

YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) beat GOH SOON HUAT/LAI SHEVON JEMIE (MAS) 21-16/21-13

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat PRAVEEN JORDAN/MELATI DAEVA OKTAVIANTI (INA) 13-21/22-20/21-13

ALL Q-FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-15/21-19

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat HE BINGJIAO (CHN) 21-16/19-21/21-12

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat LI XUERUI (CHN) 21-17/21-14

CHEN YUFEI (CHN) beat SUNG JI HYUN (KOR) 21-12/21-16

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat K SRIKANTH (IND) 21-12/21-16

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 16-21/21-14/21-15

SHI YUQI (CHN) beat KANTA TSUNEYAMA (JPN) 21-14/21-7

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat JAN O JORGENSEN (DEN) 23-21/21-18

DAY 2 (SOME RESULTS)

WS

TAI TZU YING (TPE) beat BEIWEN ZHANG (USA) 21-15/21-14

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-14/23-21

SAINA NEHWAL (IND) beat LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) 8-21/21-16/21-13

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat MIA BLICHFELDT (DEN) 21-18/21-14

SUNG JI HYUN (KOR) beat CHEUNG NGAN YI (JHKG) 21-11/18-21/21-18

LI XUERUI (CHN) beat CHEN XIAOXIN (CHN) 21-14/21-12

HE BINGJIAO (CHN) beat PORNPAWEE C (THA) 15-21/21-15/21-14

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat KANTAPHON W (THA) 21-19/21-11

K SRIKANTH (IND) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 21-17/11-21/21-12

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat LU GUANGZU (CHN) 21-19/21-16

JAN O JORGENSEN (DEN) beat RASMUS GEMKE (DEN) 21-17/22-20

TOMMY SUGIARTO (INA) beat HUANG YUXIANG (CHN) 22-24/21-17/21-16

SHI YUQI (CHN) beat LIEW DAREN (MAS) 21-8/21-10

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat SAI PRANEETH (IND) 21-12/21-17

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat KENTA NISHIMOTO (JPN) 21-19/21-13

DAY 1 (SOME RESULTS)

WS

TAI TZU YING (TPE) beat LI MICHELLE (CAN) 21-12/21-15

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) 21-17/21-16

CHEN YUFEI (CHN) beat HAN YUE (CHN) 21-10/21-14

SUNG JI HYUN (KOR) beat PV SINDHU (IND) 21-16/20-22/21-18

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat BEATRIZ CORRALES (ESP) 21-15/21-18

CHEN XIAOXIN (CHN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-23/24-22/21-14

SAINA NEHWAL (IND) beat KIRSTY GILMOUR (SCO) 21-17/21-18

CHEUNG NGAN YI (HKG) beat EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) 21-15/21-9

PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat BUSANAN O (THA) 21-18/21-8

HE BINGJIAO (CHN) beat FITRIANI FITRIANI (INA) 17-21/21-15/21-10

AYA OHORI (JPN) beat SONIA CHEAH (MAS) 21-15/21-16

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat GOH JIN WEI (MAS) 22-20/21-13

LI XUERUI (CHN) beat YEO JIA MIN (SIN) 21-19/22-20

MIA BLICHFELDT (DEN) beat YIP PUI YIN (HKG) 22-20/21-14

BEIWEN ZHANG (USA) beat NITCHAON JINDAPOL (THA) 21-17/21-14

LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) beat CAI YAN YAN (CHN) 25-23/21-15

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat  KHOSIT PHETPRADAB (THA) 21-13/21-7

SHI YUQI (CHN) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 21-17/21-16

K SRIKANTH (IND) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-13/21-11

RASMUS GEMKE (DEN) beat CHEN LONG (CHN) 21-15/21-17

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat SAMEER VERMA (IND) 16-21/21-18/21-14

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat SON WAN HO (KOR) 23-21/14-5 Retired

TOMMY SUGIARTO (INA) beat RAJIV OUSEPH (ENG) 21-16/21-19

LU GUANGZU (CHN) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 20-22/21-15/21-11

JAN O JORGENSEN (DEN) beat KAZUMASA SAKAI (JPN) 21-10/21-17

SAI PRANEETH (IND) beat HS PRANNOY (IND) 21-19/21-19

HUANG YUXIANG (CHN) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 21-14/16-21/24-22

JONATHAN CHRISTIE (INA) beat LEE DONG KEUN (KOR) 21-16/21-19

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat LIN DAN (CHN) 19-21/21-14/21-7

LIEW DAREN (MAS) beat SUPPANYU A (THA) 21-13/21-17

KANTAPHON W (THA) beat WANG TZU WEI (TPE) 23-21/14-21/22-20

MD

OU XUANYI/REN XIANGYU (CHN) beat MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) 21-19/16-21/21-14

WD

SHIHO TANAKA/KOHARU YONEMOTO (JPN) beat ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) 16-21/28-26/21-16

EKATERINA BOLTOVA/ALINA DAVLETOVA (RUS) beat J MEGHANA/POORVISHA (IND) 18-21/21-12/21-12

XD

CHANG TAK CHING/NG WING YUNG (HKG) beat PRANAAV CHOPRA/SIKKI REDDY (IN) 23-21/21-17

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS