YONEX ALL ENGLAND CHAMPIONSHIPS 2021

DATES – 17-21 MARCH 2021

VENUE – UTILITA ARENA

CITY – BIRMINGHAM

PRIZE MONEY – $ 850,000

TOP SEEDS

MS – KENTO MOMOTA / VIKTOR AXELSEN / ANDERS ANTONSEN / ANTHONY GINTING

WS – CAROLINA MARIN / NOZOMI OKUHARA / AKANE YAMAGUCHI / RATCHANOK INTANON

MD – MARCUS FERNALDI-KEVIN SANJAYA / MOHD AHSAN-HENDRA SETIAWAN

WD – YUKI FUKUSHIMA-SAYAKA HIROTA / MAYU MATSUMOTO-WAKANA NAGAHARA

XD – PRAVEEN JORDAN-MELATI D OKTAVIANTI / YUTA WATANABE-ARISA HIGASHINO

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – K SRIKANTH / P KASHYAP / HS PRANNOY / LAKSHYA SEN / SAMEER VERMA / SAI PRANEETH

WS – PV SINDHU / SAINA NEHWAL 

MD – SATWIKSAIRAJ-CHIRAG SHETTY / MR ARJUN-DHRUV KAPILA

WD – ASHWINI-SIKKI REDDY / MEGHANA-POORVISHA / ASHWINI BHAT-SHIKHA GAUTAM 

XD – SATWIKSAIRAJ-ASHWINI / PRANAAV CHOPRA-SIKKI REDDY / DHRUV KAPILA-MEGHANA 

ALL FINALS

MS
LEE ZII JIA (MAS) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 30-29/20-22/21-9
 
WS
NOZOMI OKUHARA (JPN) beat PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) 21-12/21-16
 
MD
HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE (JPN) beat TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) 21-15/17-21/21-11
 
WD
MAYU MATSUMOTO/WAKANA NAGAHARA (JPN) beat YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) 21-18/21-16
 
XD
YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) beat YUKI KANEKO/MISAKI MATSUTOMO (JPN) 21-14/21-13

ALL SEMI-FINALS

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 16-21/21-16/21-19

PORPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat PV SINDHU (IND) 21-17/21-9

MS

LEE ZII JIA (MAS) beat MARK CALJOUW (NED) 21-13/21-17

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 16-21/21-7/21-17

WD

YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) beat SELENA PIEK/CHERYL SEINEN (NED) 21-17/21-7

MAYU MATSUMOTO/WAKANA NAGAHARA (JPN) beat NAMI MATSUYAMA/CHIHARU SHIDA (JPN) 21-19/21-17

MD

HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE (JPN) beat JEPPE BAY/LASSE MOLHEDE (DEN) 21-13/21-11

TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) beat KIM ASTRUP/ANDERS S RASMUSSEN (DEN) 21-18/21-14

XD

YUKI KANEKO/MISAKI MATSUTOMO (JPN) beat CHAN PENG SOON/GOH LIU YING (MAS) 21-14/22-20

YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) beat MARCUS ELLIS/LAUREN SMITH (ENG) 21-10/21-18

ALL Q-FINALS

MS

LEE ZII JIA (MAS) beat KENTO MOMOTA (JPN) 21-16/21-19

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat SITTHIKOM THAMMASIN (THA) 21-4/21-15

MARK CALJOUW (NED) beat LAKSHYA SEN (IND) 21-17/16-21/21-17

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat KANTA TSUNEYAMA (JPN) 21-16/9-21/21-11

WS

RATCHANOK INTANON (THA) beat MIA BLICHFELDT (DEN) 18-21/21-8/21-16

PV SINDHU (IND) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 16-21/21-16/21-19

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat BUSAN ONGBAMRUNGPHAN  (THA) 18-21/21-8/21-16

PORPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat BEIWEN ZHANG (USA) 21-16/21-19

WD

YUKI FUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) beat CHLOE BIRCH/LAUREN SMITH (ENG) 14-21/21-12/21-14

SELENA PIEK/CHERYL SEINEN (NED) beat ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) 24-22/21-12

MAYU MATSUMOTO/WAKANA NAGAHARA (JPN) beat MAIKEN FRUERGAARD/SARA THYGESEN (DEN) 21-14/19-21/21-15

NAMI MATSUYAMA/CHIHARU SHIDA (JPN) beat PEARLY TAN/THINAAH MURALITHARAN (MAS) 21-12/20-22/21-16

MD

TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) beat MARCUS ELLIS/CHRIS LANGRIDGE (ENG) 21-19/9-21/21-8

HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE (JPN) beat MATHIAS CHRISTIANSEN/NICLAS NOHR (DEN) 24-22/21-19

KIM ASTRUP/ANDERS S RASMUSSEN (DEN) beat CHRISTO POPOV/TOMA JUNIOR POPOV (FRA) 21-10/21-14

JEPPE BAY/LASSE MOLHEDE (DEN) beat NIPITPHON P/TANUPAT V (THA) 21-19/21-12

XD

MARCUS ELLIS/LAUREN SMITH (ENG) beat MIKKEL MIKKELSEN/RIKKE SOBY (DEN) 22-20/21-19

CHAN PENG SOON/GOH LIU YING (MAS) beat THOM GICQUEL/DELPHINE DELRUE (FRA) 17-21/21-18/22-20

YUKI KANEKO/MISAKI MATSUTOMO (JPN) beat NICLAS NOHR/AMALIE MAGELUND (DEN) 21-15/21-10

YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) beat TAN KIAN MENG/LAI PEI JING (MAS) 21-17/21-9

DAY-2 (SOME RESULTS)

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat  HS PRANNOY (IND) 21-15/21-14

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat SAI PRANEETH (IND) 15-21/21-12/21-12

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat SAMEER VERMA (IND) 22-20/21-10

LEE ZII JIA (MAS) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 21-12/21-13

LAKSHYA SEN (IND) beat THOMAS ROUXEL (FRA) 21-18/21-17

MARK CALJOUW (NED) beat NHAT NGUYEN (IRL) 21-18/21-7

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat LINDA ZETCHIRI (BUL) 21-6/21-13

PV SINDHU (IND) beat LINE CHRISTOPHERSEN (DEN) 21-8/21-8

RATCHANOK INTANON (THA) beat IRIS WANG (USA) 21-14/21-13

BUSAN O (THA) beat AYA OHORI (JPN) 21-19/21-15

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat  NESLIHAN YIGIT (TUR) Walkover

MIA BLICHFELDT (DEN) beat YVONNE LI (GER) 21-16/21-17

BEIWEN ZHANG (USA) beat SUPANDA KATETHONG (THA) 7-21/21-13/21-9

WD

ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) beat GABRIELA STOEVA/STEFANI STOEVA (BUL) 21-17/21-10

MD

KIM ASTRUP/ANDERS S RASMUSSEN (DEN) beat SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) 21-16/11-21/21-17

XD

YUKI KANEKO/MISAKI MATSUTOMO (JPN) beat SATWIKSAIRAJ/ASHWINI (IND) 21-19/21-9

NICLAS NOHR/AMALIE MAGELUND (DEN) beat DHRUV KAPILA/MEGHANA (IND) 21-19/21-8

DAY-1 (SOME RESULTS)

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat P KASHYAP (IND) 21-13/22-20

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat KOKI WATANABE (JPN) 13-21/21-19/21-19

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-14/21-18

NHAT NGUYEN (IRL) beat K SRIKANTH (IND) 21-11/15-21/21-12

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat TOBY PENTY (ENG) 21-17/21-14

JONATAN CHRISTIE (INA) beat KUNLAVUT VITIDSARIN (THA) 21-13/24-22

RASMUS GEMKE (DEN) beat KENTA NISHIMOTO (JPN) 21-13/21-14

HS PRANNOY (IND) beat DAREN LIEW (MAS) 21-10/21-10

HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat MISHA ZILBERMAN (ISR) 21-16/21-19

SAMEER VERMA (IND) beat YGOR COELHO (BRA) 21-11/21-19

MARK CALJOUW (NED) beat KHOSIT PHETPRADAB (THA) 21-7/21-7

LAKSHYA SEN (IND) beat KANTAPHON W (THA) 21-18/21-12

SAI PRANEETH (IND) beat TOMA JUNIOR POPOV (FRA) 21-18/22-20

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat JULIE DAWALI JAKOBSEN (DEN) 21-11/21-7

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat QI XUEFEI (FRA) 21-17/21-13

PV SINDHU (IND) beat SONIA CHEAH (MAS) 21-11/21-17

RATCHANOK INTANON (THA) beat KRISTIN KUUBA (EST) 21-14/21-16

BUSANAN O (THA) beat KISONA SELVADURAY (MAS) 21-6/21-7

MIA BLICHFELDT (DEN) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-8/10-4 Retired

LINDA ZETCHIRI (BUL) beat SABRINA JAQUET (SUI) 21-19/21-9

AYA OHORI (JPN) beat LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) 21-16/21-10

PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat KSENIA POLIKARPOVA (ISR) 21-10/21-9

YVONNE LI (GER) beat KIRSTY GILMOUR (SCO) 21-7/21-18

BEIWEN ZHANG (USA) beat JORDAN HART (WAL) 21-10/19-21/21-12

MD

SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) beat NIHAR GARG (ENG)/ANIRUDDHA MAYEKAR (IND) 21-7/21-10

ONG YEW SIN/TEO Ee YI (MAS) beat MR ARJUN/DHRUV KAPILA (IND) 21-13/21-12

WD

ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) beat BENYAPA AIMSAARD/NUNTAKARN AIMSAARD (THA) 21-14/21-12

CHLOE BIRCH/LAUREN SMITH (ENG) beat ASHWINI BHAT/SHIKHA GAUTAM (IND) 21-14/21-11

ALEXANDRA BOJE/METTE POULSEN (DEN) beat MEGHAN/POORVISHA (IND) 21-10/21-15

XD

RASMUS ESPERSEN/CHRISTINE BUSCH (DEN) beat PRANAAV CHOPRA/SIKKI REDDY (IND) 21-15/21-17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share This Post

Recent Articles

© 2021 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS