YONEX ALL ENGLAND BADMINTON CHAMPIONSHIPS

DATES – 4 MAR – 9 MAR 2014

CATEGORY – SUPER SERIES PREMIER

CITY – BIRMINGHAM

COUNTRY – ENG

PRIZE MONEY – USD 400,000

TOP SEEDS

MS – LEE CHONG WEI / CHEN LONG / TOMMY SUGIARTO / JAN O JORGENSEN

WS –  LI XUREUI / YIHAN WANG / RATCHANOK INTANON / SHIXIAN WANG

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNEY

MS – ANAND PAWAR / K SRIKANTH / P KASHYAP /

WS – SAILI RANE / SAINA NEHWAL / PV SINDHU

WD – JWALA / ASHWINI

XD – KRISTI DAS/ABHISHEK AHLAWAT / TARUN/ASHWINI

ALL FINALS

WD

XIAOLI WANG/YANG YU (CHN) beat JIN MA/YUANTING TANG (CHN) 21-17/18-21/23-21

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat HIROYUKI ENDO/KENICHI HAYAKAWA (JPN) 21-19/21-19

WS

SHIXIAN WANG (CHN) beat LI XUERUI (CHN) 21-19/21-18

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat CHEN LONG (CHN) 21-13/21-18

XD

TONTOWI AHMAD/LILIYANA NATSIR (INA) beat NAN ZHANG/YUNLEI ZHAO (CHN) 21-13/21-17

ALL SEMI – FINALS

WS

SHIXIAN WANG (CHN) beat YIHAN WANG (CHN) 21-8/21-15

LI XUERUI (CHN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-18/21-8

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat WAN HO SON (KOR) 14-21/21-19/21-15

CHEN LONG (CHN) beat ZHENGMING WANG (CHN) 21-17/21-14

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat GIDEON MARKUS/MARKIS KIDO (INA) 21-7/21-12

HIROYUKI ENDO/KENICHI HAYAKAWA (JPN) beat SUNG HYUN KO/BAEK CHOEL SHIN (KOR) 16-21/21-17/21-13

WD

JIN MA/YUANTING TANG (CHN) beat MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-17/21-12

XIAOLI WANG/YANG YU (CHN) beat QING TIAN/YUNLEI ZHAO (CHN) 21-17/21-12

XD

NAN ZHENG/YUNLEI ZHAO (CHN) beat CHEN XU/JIN MA (CHN) 21-11/9-4 Retired

TONTOWI AHMAD/LILIYANA NATSIR (MAS) beat SUNG HYUN KO/HA NA KIM (KOR) 21-13/21-11

ALL Q-FINALS

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat KENTO MOMOTA (JPN) 21-14/21-18

CHEN LONG (CHN) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 18-21/21-11/21-14

ZHENGMING WANG (CHN) beat DONG KEUN LEE (KOR) 21-13/16-21/21-17

WAN HO SON (KOR) beat KENICHI TAGO (JPN) 21-15/21-17

WS

LI XUERUI (CHN) beat JI HYUN SUNG (KOR) 21-17/21-18

YIHAN WANG (CHN) beat YEON JU BAE (KOR) 21-8/21-13

RATCHANOK INTANON (THA) beat LI MICHELLE (CAN) 23-21/21-16

SHIXIAN WANG (CHN) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-17/21-10

DAY 3 RESULTS

WS

LI MICHELLE (CAN ) beat BELLAETRIX MANU PUTTY (INA) 21-15/21-23/21-16

RATCHANOK INTANON (THA) beat LI HAN (CHN) 18-21/21-14/21-11

LI XUERUI (CHN) beat MINATSU MITANI (JPN) 14-21/21-19/21-15

JI HYUN SUNG (KOR) beat LINDAWENI FANETRI (INA) 23-21/21-11

YIHAN WANG (CHN) beat SUN YU (CHN) 21-11/21-14SHIXIAN WANG (CHN) beat CHLOE MAGEE (IRL) 21-15/21-12

SAINA NEHWAL (IND) beat BEIWEN ZHANG (USA) 24-22/18-21/21-19

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat WEI FENG CHONG (MAS) 21-6/21-12

KENTO MOMOTA (JPN) beat RAJIV OUSEPH (ENG) 21-15/21-10

CHEN LONG (CHN) beat TAKUMA UEDA (JPN) 21-14/22-20

DONG KEUN LEE (KOR) beat SHO SASAKI (JPN) 21-19/21-16

KENICHI TAGO (JPN) beat TIEN CHEN CHOU (TPE) 21-19/21-15

ZHENGMING WANG (CHN) beat HUAN GAO (CHN) 21-19/21-17

HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat BOONSAK PONSANA (THA) 18-21/21-12/21-19

WAN HO SON (KOR) beat DIONYSIUS RUMBAKA (INA) 21-16/14-21/21-10

DAY 2 (SOME RESULTS)

MS

KENICHI TAGO (JPN) beat P KASHYAP (IND) 14-21/21-19/21-17

KENTO MOMOTA (JPN) beat K SRIKANTH (IND) 21-11/21-15

WS

SAINA NEHWAL (IND) beat KRISTY GILMOUR (SCO) 21-15/21-6

SUN YU (CHN) beat PV SINDHU (IND) 21-16/21-15

XD

JOACHIM FISCHER/CHRISTINA PEDERSEN (DEN) beat TARUN/ASHWINI (IND) 21-13/21-16

DAY 1 (SOME RESULTS)

MS

ANDRE KURNIAWAN TEDJONO (INA) beat ANAND PAWAR (IND) 18-21/21-13/21-19

WD

JIN MA/YUANTING TANG (CHN) beat JWALA/ASHWINI (IND) 14-21/21-15/21-17

GIDEON MARKUS/RIZKI AMELIA (INA) beat ABHISHEK/KRISTI DAS (IND) 21-8/21-8

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS