WORLD SUPER SERIES FINALS – DUBAI

DATES – DEC 9 – DEC 13 2015

VENUE – HAMDAN SPORTS COMPLEX – DUBAI

GROUPS

GROUP A (MS) – CHEN LONG / JAN O JORGENSEN / TIAN HOUWEI / HU YUN

GROUP B (MS) – KENTO MOMOTA / VIKTOR AXELSEN / CHOU TIEN CHEN / K SRIKANTH

GROUP A (WS) – CAROLINA MARIN / NOZOMI OKUHARA / SAINA NEHWAL / TAI TZU YING

GROUP B (WS) – WANG SHIXIAN / WANG YIHAN / RATCHANOK INTANON / SUNG JI HYUN

GROUP A (MD) – LEE YONG DAE-YOO YEON SEONG / HIROYUKI ENDO-KENICHI HAYAKAWA / MOHD AHSAN-HENDRA SETIAWAN / FU HAIFENG-ZHANG NAN

GROUP B (MD) – MATHIAS BOE-CARSTEN MOGENSEN / CHAI BIAO-HONG WEI / KIM GI JUNG-KIM SA RANG / MADS CORAD-MADS PIELER KOLDING

GROUP A (WD) – LUO YING-LUO YU / MISAKI MATSUTOMO-AYAKA TAKAHASHI / CHAE YOO JUNG-KIM SO YEONG / NAOKO FUKUMAN-KURUMI YONAO

GROUP B (WD) – CHRISTINNA PEDERSEN-KAMILLA RYTTER JUHL / NITYS KRSHINDA-GREYSIA POLII / EeFJE MUSKENS-SELENA PIEK / TIAN QING-ZHAO YUNLEI

GROUP A (XD) – ZHANG NAN-ZHAO YUNLEI / TONTOWI AHMAD-LILIYANA NATSIR / CHRIS ADCOCK-GABRIELLE ADCOCK / LEE CHUN HEI-CHAU HOI WAH

GROUP B (XD) – LIU CHENG-BAO YIXIN / KO SUNG HYUN-KIM HA NA / JOACHIM FISCHER-CHRISTINNA PEDERSEN / PRAVEEN JORDAN-DEBBY SUSANTO

ALL FINALS

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat WANG YIHAN (CHN) 22-20/21-17

MS 

KENTO MOMOTA (JPN) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 21-15/21-12

WD

LUO YING/LUO YU (CHN) beat CHRISTINNA PEDERSEN/KAMILA RYTTER JUHL (DEN) 14-21/21-9/14-4 Retired

MD 

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat CHAI BIAO/HONG WEI (CHN) 13-21/21-14/21-14

XD 

CHRIS ADCOCK/GABRIELLE ADCOCK (ENG) beat KO SUNG HYUN/KIM HA NA 21-14/21-17

DAY 4 – SEMI FINALS (WS & MS)

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat CAROLINA MARIN (ESP) 21-11/21-12

WANG YIHAN (CHN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-12/21-12

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat CHEN LONG (CHN) 21-12/21-17

KENTO MOMOTA (JPN) beat JAN O JORGENSEN (DEN) 21-19/21-18

DAY 3 (MS & WS) SOME RESULTS

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat CAROLINA MARIN (ESP) 21-9/21-15

TAI TZU YING (TPE) beat SAINA NEHWAL (IND) 16-21/21-18/21-14

SUNG JI HYUN (KOR) beat WANG YIHAN (CHN) 21-14/21-11

RATCHANOK INTANON (THA) beat WANG SHIXIAN (CHN) 21-14/21-19

MS

CHOOU TIEN CHEN (TPE) beat K SRIKANTH 21-17/21-13

CHEN LONG (CHN) beat JAN O JORGENSEN (DEN) 21-14/21-17

TIAN HOUWEI (HKG) beat HU YUN (CHN) 21-19/21-10

KENTO MOMOTA (JPN) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 19-21/15-21/21-15

DAY 2 (MS & WS) SOME RESULTS

WS

GROUP A

SAINA NEHWAL (IND) beat CAROLINA MARIN (ESP) 23-21/9-21/21-12

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat TAI TZU YING (TPE) 21-11/21-17

GROUP B

WANG YIHAN (CHN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 19-21/21-19/21-11

WANG SHIXIAN (CHN) beat SUNG JI HYUN (KOR) 21-19/14-21/21-19

MS

GROUP A

JAN O JORGENSEN (DEN) beat TIAN HOUWEI (CHN) 21-17/21-16

CHEN LONG (CHN) beat HU YUN (HKG) 21-17/21-12

GROUP B

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat K SRIKANTH (IND) 21-13/21-18

KENTO MOMOTA (JPN) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 21-15/21-19

DAY 1 (MS & WS) (SOME RESULTS)

WS

GROUP A

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-14/21-6

CAROLINA MARIN (ESP) beat TAI TZU YING (TPE) 21-16/21-9

GROUP B

RATCHANOK INTANON (THA) beat SUNG JI HYUN (KOR) 19-21/23-21/21-14

WANG YIHAN (CHN) beat WANG SHIXIAN (CHN) 21-19/13-21/21-13

MS

GROUP A

JAN O JORGENSEN (DEN) beat HU YUN (HKG) 21-10/23-21

CHEN LONG (CHN) beat TIAN HOUWEI (CHN) 21-13/21-13

GROUP B

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 21-8/21-16

KENTO MOMOTA (JPN) beat K SRIKANTH (IND) 21-13/21-13

 

Share This Post

Recent Articles

© 2020 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS