WORLD CHAMPIONSHIPS – 2014

DATES – 25 – 31 AUG 2014

CATEGORY – BWF EVENT

CITY – COPENHAGEN

COUNTRY – DENMARK

TOP SEEDS

MS – LEE CHONG WEI / CHEN  LONG / JAN O JORGENSEN / KENICHI AGO

WS – LI XUERUI / SHIXIAN WANG / YIHAN WANG / RATCHANOK INTANON

INDIAN PLAYERS

MS – P KASHYAP / K SRIKANTH / AJAY JAYRAM

WS – SAINA NEHWAL / PV SINDHU

MD – PRANAV CHOPRA – AKSHAY DEWALKAR / MANU ATTRI – SUMEETH REDDY

WD – JWALA – ASHWINI

XD – TARUN – ASHWINI / ARUN VISHNU – APARNA BALAN

ALL FINALS

WD

QING TIAN/YUNLEI ZHAO (CHN) beat XIAOLI WANG/YANG YU (CHN) 21-19/21-15

MD

SUNG HYUN KO/BAEK CHOEL SHIN (KOR) beat YONG DAE LEE/YEON SEONG YOO (KOR) 22-20/21-23/21-18

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat LI XUERUI (CHN) 17-21/21-17/21-18

MS 

CHEN LONG (CHN) beat LEE CHONG WEI (MAS) 21-19/21-19

XD 

NAN ZHENG/YUNLEI ZHAO (CHN) beat CHEN XU/JIN MA (CHN) 21-12/21-23/21-13

ALL SEMI – FINALS

WS

LI XUERUI (CHN) beat MINATSU MITANI (JPN) 21-8/21-14

CAROLINA MARIN (ESP) beat P V SINDHU (IND) 21-17/21-15

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 21-9/21-7

CHEN LONG (CHN) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-16/22-20

ALL Q-FINALS

WS

LI XUERUI (CHN) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-15/21-15

PV SINDHU (IND) beat SHIXIAN WANG (CHN) 19-21/21-19/21-15

CAROLINA MARIN (ESP) beat TZU YING TAI (TPE) 19-21/21-19/21-11

MINATSU MITANI (JPN) beat JI HYUN SUNG (KOR) 9-21/21-18/22-20

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat ZHENGMING WANG (CHN) 21-8/21-11

CHEN LONG (CHN) beat WAN HI SHON (KOR) 21-14/12-21/21-17

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat TIEN CHEN CHOU (TPE) 21-14/21-14

TOMMY SUGIARTO (INA) beat ERIC PANG (NED) 22-20/21-19

DAY 4 – SOME RESULTS

WS

SAINA NEHWAL (IND) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 14-21/21-18/21-12

PV SINDHU (IND) beat YEON JU BAE (KOR) 19-21/22-20/25-23

MINATSU MITANI (JPN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 8-21/21-12/21-18

LI XUERUI (CHN) beat  LI HAN (CHN) 21-9/21-17

TZU YING TAI (TPE) beat LI MICHELLE (CAN) 21-16/21-11

SHIXIAN WANG (CHN) beat THI TRANG VU (VIE) 21-12/21-7

JI HYUN SUNG (KOR) beat LINDAWENI FANETRI (INA) 21-10/21-16

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat SCOTT EVANS (IRL) 21-11/21-12

CHEN LONG (CHN) beat K SRIKANTH (IND) 21-12/21-10

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat TIEN MINH NGUYEN (VIE) 21-16/21-17

WAN HO SHON (KOR) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 21-16/21-17

ERIC PANG (NED) beat TANONGSAK S (THA) 19-21/21-18/21-16

ZHENGMING WANG (CHN) beat NAN WEI (HKG) 21-15/21-18

MD

YONG DAE LEE/YEON SEONG YOO (KOR) beat MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) 21-12/21-17

DAY 3 – SOME RESULTS

WS

SHIXIAN WANG (CHN) beat PUI YIN YIP (HKG) 21-15/21-18

YIHAN WANG (CHN) beat ANNA THEA MADSEN (DEN) 21-13/21-13

PV SINDHU (IND) beat OLGA GOLOVANOVA (RUS) 21-12/21-17

CAROLINA MARIN (ESP) beat JING YI TEE (MAS) 21-18/16-21/21-10

LI MICHELLE ((CAN) beat PORNTIP B (THA) 20-22/21-18/21-11

TZU YING TAI (TPE) beat BELLAETRIX MANUPUTTY (INA) 21-12/21-14

YEON JU BAE (KOR) beat KARIN SCHNAASE (GER) 21-18/21-14

WD

QING TIAN/YUNLEI ZHAO (CHN) beat JWALA/ASHWINI (IND) 21-16/21-8

MD

MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) beat HIROKATSU HASHIMOTO/NORIYASU HIRATA (JPN) 21-19/21-19

KI JUNG KIM/SA RANG KIM (KOR) beat PRANAAV CHOPRA/AKSHAY (IND) 21-15/21-18

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat DIETER DOMKE (GER) 21-12/21-9

CHEN LONG (CHN) beat MARC ZWIEBLER (GER) 21-11/21-10

JAN O JORGENSEN (DEN) beat EeTU HEINO (FIN) 21-9/21-17

SCOTT EVANS (IRL) beat DAVID OBERNOSTERER (AUT) 21-7/21-18

WAN HO SHON (KOR) beat SATTAWAT PONGNAIRAT (MAS) 21-6/21-12

ZHENGMING WANG (CHN) beat PETR KUKAL (CZE) 21-15/19-21/21-7

HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat YUHAN TAN (BEL) 21-18/21-15

TOMMY SUGIARTO (INA) beat VLADIMIR MALKOV (RUS) 21-16/21-13

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat ERIK MEIJS (NED) 21-9/21-10

TANONGSAK S (THA) beat AJAY JAYRAM (IND) 21-17/21-14

K SRIKANTH (IND) beat RAJIV OUSEPH (ENG) 21-18/21-13

DAY 2 – SOME RESULTS

WS

LI XUERUI (CHN) beat KRISTINA GAVNHOLT (CZE) 21-13/21-17

RATCHANOK INTANON (THA) beat BEATIZ CORRALES (ESP) 21-18/21-10

SAINA NEHWAL (IND) beat NATALIA PERMINOVA (RUSZ0 21-11/21-9

MINATSU MITANI (JPN) beat LINE KJAERSFELDT (DEN) 21-11/21-10

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat PETYA NEDELCHEVA (BUL) 21-12/21-7

LINDAWENI FANETRI (INA) beat NICHAON JINDAPON (THA) 15-21/21-13/21-9

LI HAN (CHN) beat HSIAO MA PAI (TPE) 21-14/21-15

MD

MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) beat NIKITA KHAKIMOV/VASILY KUZNETSOV (RUS) 21-19/21-23/21-19

XD

MICHAEL FUCHS/BIRGIT MICHELS (GER) beat ARUN VISHNU/APARNA BALAN (IND) 21-14/21-11

MS

CHEN LONG (CHN) beat LUKA WRABER (AUT) 21-8/21-10

TOMMY SUGIARTO (INA) beat ZI LIANG DEREK WONG (SIN) 21-12/21-14

WAN HO SHON (KOR) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 20-22/21-12/21-19

K SRIKANTH (IND) beat IZTOK UTOSA (SLO) 21-11/11-21/21-12

MARC ZWIEBLER (GER) beat NILUKA KARUNARATNE (SRI) 21-18/21-11

RAJIV OUSEPH (ENG) beat WEI FENG CHONG (MAS) 17-21/24-22/21-16

ERIC PANG (NED) beat MATHIAS BORG (SWE) 21-11/21-8

HOUWEI TIAN (CHN) beat TAKUMA UEDA (JPN) 21-16/12-21/21-14

HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat JEN HAO HSU (TPE) 21-17/21-11

 

DAY 1 – SOME RESULTS

MD

PRANAV CHOPRA/AKSHAY DEWALKAR (IND) beat YUN LUNG CHAN/CHUN HEI LEE (HKG) 21-19/16-21/22-20

XD

ARUN VISHNU/APARNA BALAN (IND) beat HUGO ARTHUSO/FABIANA SILVA (BRA) 21-12/21-14

ANDERS KRISTIANSEN/JULIE HOUMANN (DEN) beat TARUN/ASHWINI (IND) 21-16/27-25

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat DONG KEUN LEE (KOR) 21-11/21-12

DIETER DOMKE (GER) beat P KASHYAP (IND) 26-24/13-21/21-18

JAN O JORGENSEN (DEN) beat MAXIME MOREELS (BEL) 21-15/21-11

SHO SASAKI (JPN) beat OSLEMI GUERRERO (CUB) 21-13/21-15

NAN WEI (HKG) beat KENTO MOMOTA (JPN) 18-21/21-18/21-12

PETR KOUKAL (CZE) beat VLADIMIR IVANOV (RUS) 21-19/21-16

WS

PUI YIN YIP (HKG) beat CHLOE MAGEE (IRL) 21-15/21-15

LINDAWENI FANETRI (INA) beat SASHINA VIGNES WARAN (FRA) 21-18/23-21

NATALIA PERMINOVA (RUS) beat ANNA RANKIN (NZL) 21-12/21-14

KARIN SCHNAASE (GER) beat KRISTY GILMOUR (SCO) 21-15/21-15

SARAH WALKER (ENG) beat SANNATASAH SANIRU (MAS) 21-18/19-21/21-12

BELLAETRIX MANUPUTTY (INA) beat SABRINA JAQUET (SUI) 21-18/21-14

 

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS