VICTOR KOREA OPEN – 2018

DATES – 25-30 SEPT 2018

VENUE – SK HANDBALL STADIUM (SONGPA-GU)

CITY – SEOUL

COUNTRY – KOREA

PRIZE MONEY – 600,000 USD

TOP SEEDS

MS – VIKTOR AXELSEN / KENTO MOMOTA / SON WAN HO / CHOU TIEN CHEN

WS – AKANE YAMAGUCHI / RATCHANOK INTANON / NOZOMI OKUHARA / SUNG JI HYUN 

MD – TAKESHI KAMURA-KEIGO SONODA / TAKURO HOKI-YUGO KOBAYASHI

WD – YUJI FUKUSHIMA-SAYAKA HIROTA / MISAKI MATSUTOMO-AYAKA TAKAHASHI

XD – ZHENG SIWEI-HUANG YAQIONG / MATHIAS CHRISTIANSEN-CHRISTINNA PEDERSEN

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – SAMEER VERMA 

WS – SAINA NEHWAL / VAISHNAVI REDDY

ALL FINALS

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-13/21-16

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat ZHANG BEIWEN (USA) 21-10/17-21/21-16

MD

HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE (JPN) beat TAKURO HOKI/YUGO KOBAYASHI (JPN) 9-21/21-15/21-10

WD

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) beat YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) 21-11/21-18

XD

HE JITING/DU YUE (CHN) beat MATHIAS CHRISTIANSEN/CHRISTINNA PEDERSEN (DEN) 21-18/21-16

ALL SEMI-FINALS

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 16-21/21-17/21-14

BEIWEN ZHANG (USA) beat SUNG JI HYUN (KOR) 21-18/21-19

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat KENTA NISHIMOTA (JPN) 19-21/21-18/21-14

TOMMY SUGIARTO (INA) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 21-13/22-20

MD

TAKURO HOKI/YUGO KOBAYASHI (JPN) beat CHOI SOLGYU/SEO SEUNG JAE (KOR) 21-11/21-14

HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE (JPN) beat CHOOI KAH MING/LOW JUAN SHEN (MAS) 21-13/21-12

WD

YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) beat NAOKO FUKUMAN/KURUMI YONAO (JPN) 21-15/21-12

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) beat  SHIHO TANAKA/KOHARU YONEMOTA (JPN) 21-10/21-11 

XD

HE JITING/DU YUE (CHN) beat DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) 21-19/21-11

MATHIAS CHRISTIANSEN/CHRISTINNA PEDERSEN (DEN) beat SEO SEUNG JAE/CHAE YUJUNG (KOR) 20-22/21-13/21-15

ALL Q-FINALS

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat SAINA NEHWAL (IND) 15-21/21-15/22-20

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat GAO FANGJIE (CHN) 21-11/21-15

BEIWEN ZHANG (USA) beat KIRSTY GILMOUR (SCO) 21-15/21-19

SUNG JI HYUN (KOR) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-15/21-11

MS

TOMMY SUGIARTO (INA) beat HEO KWANG HEE (KOR) 15-21/21-19/21-9

JONATAN CHRISTIE (INA) beat ZHAO JUNPENG (CHN) 21-17/21-16

KENTA NISHIMOTO (JPN) walkover KENTO MOMOTA (JPN)

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat ANTHONY GINTING (INA) 21-13/21-11

MD

TAKURO HOKI/YUGO KOBAYASHI (JPN) beat KIM GI JUNG/LEE YUONG DAE (KOR) 23-21/17-21/21-15

CHOI SOLGYU/SEO SEUNG JAE (KOR) beat TAKUTO INOUE/YUKI KANEKO (JPN) 21-10/21-15

HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE (JPN) beat AARON CHIA/SOH WOOI YIK (MAS) 22-20/21-14

WD

YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) beat CHOW MEI KUAN/LEE MENG YEAN (MAS) 21-13/21-14

NAOKO FUKUMAN/KURUMI YONAO (JPN) beat ANGGIA SHITTA/NI KETUT ISTARANI (INA) 19-21/21-14/21-12

XD

SEO SEUNG JAE/CHAE YUJUNG (KOR) beat YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) 21-16/21-16

DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) beat CHANG TAK CHING/NG WING YUNG (HKG) 21-9/21-17

MATHIAS CHRISTIANSEN/CHRISTINNA PEDERSEN (DEN) beat LEE YANG/HSU YA CHING (TPE) 21-15/21-14

HE JITING/DU YUE (CHN) beat HAFIZ FAIZAL/GLORIA WIDJAJA (INA) 21-14/21-10

 

SOME RESULTS (MS & WS)

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat HSU JEN HAO (TPE) 21-9/21-12

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat ZHAO JUNPENG (CHN) 21-13/13-21/21-17

JONATAN CHRISTIE (INA) beat KANTA TSUNEYAMA (JPN) 21-18/21-16

JONATAN CHRISTEI (INA) beat HU YUN (CHN) 21-12/21-14

SON WAN HO (KOR) beat LEE CHEUK YIU (HKG) 21-16/21-17

HEO KWANG HEE (KOR) beat SON WAN HO (KOR) 15-21/21-13/24-22

TOMMY SUGIARTO (INA) beat LEE HYUN II (KOR) 21-9/21-16

TOMMY SUGIARTO (INA) beat DAREN LIEW (MAS) 21-15/21-16

ANTHONY GINTING (INA) beat LUCAS CORVEE (FRA) 21-18/21-10

ANTHONY GINTING (INA) beat WANG TZU WEI (TPE) 21-18/21-18

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat IHSAN MAULANA (INA) 21-18/21-14

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat KAZUMASA SAKAI (JPN) 21-19/21-17

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat LIN YU HSIEN (TPE) 21-23/21-11/23-21

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat LIN DAN (CHN) 10-21/21-16/21-11

KENTO MOMOTA (JPN) beat CHONG WEI FENG (MAS) 21-16/21-17

KENTO MOMOTA (JPN) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 21-18/20-22/21-16

WS

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat HAN YUE (CHN) 21-16/11-21/21-15

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat CHEN XIAOXIN (CHN) 24-26/21-19/21-17

GAO FANGJIE (CHN) beat LI XUERUI (CHN) 21-18/21-23/21-18

GAO FANGJIE (CHN) beat SAENA KAWAKAMI (JPN) 10-21/21-19/21-16

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat LEE CHIA HSIN (TPE) 21-9/21-8

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat YIP PUI YIN (HKG) 21-16/21-15

SAINA NEHWAL (IND) beat KIM HYO MIN (KOR) 21-12/21-11

SAINA NEHWAL (IND) beat KIM GA EUN (KOR) 21-18/21-18

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat LYANNY MAINAKY (INA) 21-9/21-11

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat ZHANG YIMAN (CHN) 21-17/21-12

SUNG JI HYUN (KOR) beat AYA OHORI (JPN) 19-21/21-16/21-13

SUNG JI HYUN (KOR) beat LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) 21-14/21-8

BEIWEN ZHANG (USA) beat VAISHANAVI REDDY (IND) 21-10/21-9

BEIWEN ZHANG (USA) beat CAI YANYAN (CHN) 15-21/22-20/23-21

KIRSTY GILMOUR (SCO) beat LI MICHELLE (CAN) 20-22/21-14/21-11

KIRSTY GILMOUR (SCO) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-18/21-17

 

Share This Post

Recent Articles

© 2018 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS