VICTOR CHINA OPEN – 2019

DATES – 17-22 SEPT 2019

VENUE – OLYMPIC SPORTS CENTER

CITY – CHANGZHOU

COUNTRY – CHINA

PRIZE MONEY – USD 1,000,000

TOP SEEDS

MS – KENTO MOMOTA / CHOU TIEN CHEN / SHI YUQI /JONATAN CHRISTIE

WS – AKANE YAMAGUCHI / TAI TZU YING / CHEN YU FEI / NOZOMI OKUHARA

MD – MARCUS FERNALDI GIDEON-KEVIN SANJAYA / MOHD AHSAN-HENDRA SETIAWAN

WD – MAYU MATSUMOTO-WAKANA NAGAHARA / MISAKI MATSUTOMO-AYAK TAKAHASHI

XD – ZHENG SI WEI-HUANG YA QIONG / WANG YI LYU-HUANG DONG PING

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – SAMEER VERMA / P KASHYAP / HS PRANNOY / K SRIKANTH / SAI PRANEETH

WS – PV SINDHU / SAINA NEHWAL

MD – SATWIKSAIRAJ-CHIRAG SHETTY / MANU ATTRI-SUMEETH REDDY

WD – ASHWINI-SIKKI REDY

XD – SATWIKSAIRAJ-ASHWINI / PRANAAV CHOPRA-SIKKI REDDY

ALL FINALS

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat TAI TZU YING (TPE) 14-21/21-17/21-18

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat ANTHONY SINISUKA GINTING (INA) 19-21/21-17/21-18

WD

CHEN QING CHEN/JIA YI FAN (CHN) beat MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-14/21-18

MD

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) 21-18/17-21/21-15

XD

ZHENG SI WEI/HUANG YA QIONG (CHN) beat WANG YI LYU/HUANG DONG PING (CHN) 21-17/13-21/21-16

ALL FINALS

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 20-22/21-13/21-18

TAI TZU YING (TPE) beat CHEN YU FEI (CHN) 6-21/21-13/22-20

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat CHEN LONG (CHN) 19-21/21-18/21-16

ANTHONY GINTING (INA) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 18-21/21-5/21-14

WD

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) beat YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) 21-17/15-21/21-16

CHEN QING CHEN/JIA YI FAN (CHN) beat CHANG YE NA/KIM HYE RIN (KOR) 21-13/23-25/21-16

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat LI JUN HUI/LIU YU CHEN (CHN) 22-20/21-11

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat FAJAR ALFIAN/MUHD RIAN ARDIANTO (INA) 21-8/21-16

XD

ZHENG SIWEI/HUANG YA QIONG (CHN) beat SEO SEUNG JAE/CHAE YUJUNG (KOR) 21-14/21-15

WANG YI LYU/HUANG DONG PING (CHN) beat DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) 21-16/21-10

ALL Q-FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat BUSANAN O (THA) 21-17/21-10

CAROLINA MARIN (ESP) beat HE BING JIAO (CHN) 11-21/21-14/21-15

CHEN YU FEI (CHN) beat PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) 22-20/21-13

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 14-21/21-14/22-20

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat KANTA TSUNEYAMA (JPN) 21-11/21-8

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 21-17/21-11

ANTHONY GINTING (INA) beat SAI PRANEETH (IND) 16-21/21-6/21-16

CHEN LONG (CHN) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 21-13/21-13

DAY-3 (SOME RESULTS)

WS

PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat PV SINDHU (IND) 12-21/21-13/21-19

TAI TZU YING (TPE) beat AYA OHORI (JPN) 21-19/21-14

CHEN YU FEI (CHN) beat AN SE YOUNG (KOR) 20-22/21-17/21-15

RATCHANOK INTANON (THA) beat CHEN XIAO XIN (CHN) 21-14/21-11

CAROLINA MARIN (ESP) beat BEIWEN ZHANG (USA) 21-17/21-12

HE BING JIAO (CHN) beat SUNG JI HYUN (KOR) 21-15/21-11

BUSANAN O (THA) beat KIM GA EUN (KOR) 21-19/21-16

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat EVGENYA KOSETSKAYA (RUS) 21-17/21-15

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-10/21-11

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat HUANG YU XIANG (CHN) 21-19/21-18

SAI PRANEETH (IND) beat LU GUANG ZU (CHN) 21-19/21-19

ANTHONY GINTING (INA) beat P KASHYAP (IND) 23-21/15-21/21-12

CHEN LONG (CHN) beat WANG TZU WEI (TPE) 21-10/21-17

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat RASMUS GEMKE (DEN) 21-11/21-15

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat DAREN LIEW (MAS) 21-12/21-19

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat SHESAR HIREN RHUSTAVITO (INA) 21-10/21-10

MD

TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) beat SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) 21-19/21-8

WD

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) beat ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) 21-12/21-17

XD

YUKI KANEKO/MISAKI MATSUTOMO (JPN) beat SATWIKSAIRAJ/ASHWINI (IND) 21-11/16-21/21-12

DAY-2 (SOME RESULTS)

WS

PV SINDHU (IND) beat LI XUERUI (CHN) 21-18/21-12

BUSANAN O (THA) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-10/21-17

TAI TZU YING (TPE) beat SONIIA CHEAH (MAS) 21-9/21-16

CHEN YU FEI (CHN) beat DENG JOY XUAN (HKG) 21-18/21-9

AYA OHORI (JPN) beat CHEUNG NGAN YI (HKG) 21-9/21-12

AN SE YOUNG (KOR) beat YVONNE LI (GER) 21-4/21-18

KIM GA EUN (KOR) beat FITRIANI FITRIANI (INA) 12-21/21-12/21-13

PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat LI MICHELLE (CAN) 23-21/11-21/21-19

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat KHOSIT PHETPRADAB (THA) 21-12/21-10

LU GUANG ZU (CHN) beat SHI YUQI (CHN) 21-5/21-9

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat MARK CALJOUW (NED) 2-0 Retired

SAI PRANEETH (IND) beat SUPPANYU A (THA) 21-19/21-23/21-14

P KASHYAP (IND) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-12/21-15

HUANG YU XIANG (CHN) beat KANTAPHON W (THA) 21-15/16-21/21-17

ANTHONY GINTING (INA) beat KENTA NISHIMOTO (JPN) 21-14/19-21/21-13

RASMUS GEMKE (DEN) beat LEE CHEUK YIU (HKG) 21-13/14-21/21-14

WD

ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) beat CHENG CHI YA/LEE CHIH CHEN (TPE) 21-13/11-8 Retired

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) 21-15/21-15

XD

MARK LAMSFUSS/ISABEL HERTTRICH (GER) beat PRANAAV CHOPRA/SIKKI REDDY (IND) 21-12/23-21

DAY – 1 (SOME RESULTS)

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat NOZOMI OKUHARA (JPN) 21-16/21-18

SUNG JI HYUN (KOR) beat CAI YAN YAN (CHN) 21-11/22-20

EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 20-22/21-17/24-22

CHEN XIAO XIN (CHN) beat YIP PUI YIN (HKG) 21-12/21-13

HE BING JIAO (CHN) beat HAN YUE (CHN) 21-18/21-17

RATCHANOK INTANON (THA) beat LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) 21-17/21-17 

BEIWEN ZHANG (USA) beat GREGORIA MARISKA (INA) 14-21/21-19/21-16

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat NITCHAON JINDAPOL (THA) 12-21/21-17/21-19

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat LIN DAN (CHN) 21-14/21-14

CHEN LONG (CHN) beat LEE ZII JIA (MAS) 21-16/12-21/23-21

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 10-21/21-14/21-16

TOMMY SUGIARTO (INA) beat WONG WING KI VINCENT (HKG) 21-10/21-15

DAREN LIEW (MAS) beat SITTHIKOM THAMMASIN (THA) 13-21/21-19/21-15

WANG TZU WEI (TPE) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 21-16/21-19

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat ZHAO JUN PENG (CHN) 9-21/21-18/21-19

SHESAR HIREN R (INA) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 23-21/18-21/21-10

MD

SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) beat JASON ANTHONY/NYL YAKURA (CAN) 21-7/21-18

XD

ASHWINI/SATSWIKSAIRAJ (IND) beat PRAVEEN JORDAN/MELATI OKTAVIANTI (INA) 22-20/17-21/21-17

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS