TOTAL ENERGIES BWF WORLD CHAMPIONSHIPS 2022

DATES – 22-28 AUG 2022

CITY – TOKYO

COUNTRY – JAPAN

TOP SEEDS

MS – VIKTOR AXELSEN / KENTO MOMOTA / ANDERS ANTONSEN / CHOU TIEN CHEN

WS – AKANE YAMAGUCHI / TAI TZU YING / AN SE YOUNG / CHEN YU FEI 

MD – MARCUS GIDEON-KEVIN SANJAYA / TAKURO HOKI-YUGO KPBAYASHI 

WD – CHEN QING CHEN-JIA YI FAN / YUKI FUKUSHIMA-SAYAKA HIROTA

XD – ZHENG SI WEI-HUANG YA QIONG / DECHAPOL P-SAPSIREE T

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNEY

MS – SAI PRANEETH / K SRIKANTH / LAKSHYA SEN / HS PRANNOY

WS – PV SINDHU / MALVIKA BANSOD / SAINA NEHWAL

MD – SATWIKSAIRAJ-CHIRAG SHETTY / MANU ATTRI-SUMEETH REDDY / MR ARJUN-DHRUV KAPILA / KRISHNA PRASAD-VISHNUVARDHAN GOUD

WD – ASHWINI-SIKKI REDDY / POOJA DANDU-SANJANA SANTOSH / GAYATRI-TREESA JOLLY / ASHWINI BHAT-SHIKHA GAUTAM

XD – ISHAAN BHATNAGAR-TANISHA CRASTO / VENKAT GAURAV-JUHI DEWANGAN

ALL FINALS

MD

MD-WIN  MD-POD

AARON CHIA / SOH WOOI YIK (MAS) beat MOHD AHSAN / HENDRA SETIAWAN (INA) 21-19/21-14

WD

WD-CHAMP  WD-ALL-MEDAL

CHEN QING CHEN / JIA YIA FAN (CHN) beat KIM SO YEONG / KONG HEE YONG 9KOR) 22-20/21-14

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat KUNLAVUT VITIDSARN (THA)21-5/21-10

WS

WS-WIN-AKY-1  WS-POD-1

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat CHEN YU FEI (CHN) 21-12/10-21/21-14

XD

XD-WIN-3  XD-POD-6

ZHENG SI WEI / HUANG YA QIONG (CHN) beat YUTA WATANABE / ARISA HIGASHINO (JPN) 21-13/21-16

ALL SEMI-FINALS

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 21-15/21-17

KUNLAVUT VITIDSARN (THA) beat ZHAO JUN PENG (CHN) 22-20/21-6

WS

CHEN YU FEI (CHN) beat TAI TZU YING (TPE) 15-21/21-14/21-18

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat AN SE YOUNG (KOR) 21-19/21-12

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat FAJAR ALFIAN/MUHAMMAD RIAN ARDIANTO (INA) 23-21/12-21/21-16

AARON CHIA/SOH WOOI YIK (MAS) beat SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) 20-22/21-18/21-16

WD

CHEN QING CHEN/JIA YI FAN (CHN) beat MAYU MATSUMOTO/WAKANA NAGAHARA (JPN) 21-13/21-14

KIM SO YEONG/KONG HEE YONG (KOR) beat PUTTITA S/SAPSIREE T (THA) 21-16/19-21/25-23

XD

YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) beat MARK LAMSFUSS/ISABEL LOHAU (GER) 21-8/21-6

ZHENG SI WEI/HUANG YA QIONG (CHN) beat WANG YI LYU/HUANG DONG PING (CHN) 21-16/12-21/21-10

ALL Q-FINALS

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat ANTHONY GINTING (INA) 21-10/21-10

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 14-21/21-11/22-20

KUNLAVUT VITIDSARN (THA) beat LOH KEAN YEW (SGP) 21-12/17-21/21-8

ZHAO JUN PENG (CHN) beat HS PRANNOY (IND) 19-21/21-6/21-18

WS

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat CAROLINA MARIN (ESP) 16-21/21-15/22-20

AN SE YOUNG (KOR) beat HAN YUE (CHN) 21-14/15-21/22-20

CHEN YU FEI (CHN) beat LI MICHELLE (CAN) 21-18/21-17

TAI TZU YING (TPE) beat BUSANAN O (THA) 21-16/21-9

MD

FAJAR ALFIAN/MUHAMMAD RIAN ARDIANTO (INA) beat BEN LANE/SEAN VENDY (ENG) 21-11/21-16

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat MR ARJUN/DHRUV KAPILA (IND) 21-8/21-14

AARON CHIA/SOH WOOI YIK (MAS) beat CHOI SOI GYU/SEO SEUNG JAE (KOR) 21-18/21-16

SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) beat TAKURO HOKI/YUGO KOBAYASHI (JPN) 24-22/15-21/21-14

WD

CHEN QING CHEN/JIA YI FAN (CHN) beat JONGKOLPHAN K/RAWINDA P (THA) 21-16/21-7

MAYU MATSUMOTO/WAKANA NAGAHARA (JPN) beat LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) 21-13/19-21/21-12

KIM SO YEONG/KONG HEE YONG (KOR) beat NAMI MATSUYAMA/CHIHARU SHIDA (JPN) 21-16/21-15

PUTTITA SUPAJIRAKUL/SAPSIREE TAERATTANACHAI (THA) beat ZHANG SHU XIAN/ZHENG YU (CHN) 15-21/21-18/22-20

XD

ZHENG SI WEI/HUANG YA QIONG (CHN) beat TAN KIAN MENG/LAI PEI JING (MAS) 21-9/21-9

WANG YI LYU/HUANG DONG PING (CHN) beat SEO SEUNG JAE/CHAE YU JUNG (KOR) 21-16/21-15

YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) beat GOH SOON HUAT/LAI SHEVON JEMIE (MAS) 21-17/21-13

MARK LAMSFUSS/ISABEL LOHAU (GER) beat TANG CHUN MAN/TSE YING SUET (HKG) 21-13/13-21/21-19

DAY – 4 (SOME RESULTS)

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat SITTHIKOM THAMMASIN (THA) 21-19/21-16

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat LEE CHEUK YIU (HKG) 21-16/17-21/21-18

ANTHONY GINTING (INA) beat SHI YU QI (CHN) 21-11/13-21/21-18

JONATAN CHRISTIE (INA) beat WANG TZU WEI (TPE) 24-22/21-16

LOH KEAN YEW (SGP) beat NG KA ANGUS (HKG) 21-11/11-4 Retired

KUNLAVUT VITIDSARIN (THA) beat KENTA NISHIMOTO (JPN) 21-13/21-6

ZHAO JUN PENG (CHN) beat LEE ZII JIA (MAS) 21-19/11-21/21-19

HS PRANNOY (IND) beat LAKSHYA SEN (IND) 17-21/21-16/21-17

WS

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-18/21-7

TAI TZU YING TPE) beat THI TRANG VU (VIE) 21-15/21-10

AN SE YOUNG (KOR) beat BEIWEN ZHANG (USA) 21-12/21-10

CHEN YU FEI (CHN) beat PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) 21-17/17-21/21-10

BUSANAN ONGBAMRUNGPHAN (THA) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-17/16-21/21-13

CAROLINA MARIN (ESP) beat HE BING JIAO (CHN) 16-21/21-15/22-20

HAN YUE (CHN) beat WANG ZHI YI (CHN) 21-11/21-13

LI MICHELLE (CAN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 25-23/16-21/21-13

MD

BEN LANE/SEAN VENDY (ENG) beat MARCUS GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) 21-15/21-9

FAJAR ALFIAN/MUHAMMAD RIAN ARDIANTO (INA) beat AKIRA KOGA/TAICHI SAITO (JPN) 21-19/21-16

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat MARK LAMSFUSS/MARVIN SEIDEL (GER) 21-18/23-21

MR ARJUN/DHRUV KAPILA (IND) beat HEE YONG KAI TERRY/LOH KEAN HEAN (SGP) 18-21/21-15/21-16

AARON CHIA/SOH WOOI YIK (MAS) beat GOH SZE FEI/NUR IZZUDDIN (MAS) 21-17/21-19

SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) beat JEPPE BAY/LASSE MOLHEDE (DEN) 21-12/21-10

TAKURO HOKI/YUGO KOBAYASHI (JPN) beat ALEXANDER DUNN/ADAM HALL (SCO) 21-12/21-14

WD

CHEN QING CHEN/JIA YI FAN (CHN) beat MAIKEN FRUERGAARD/SARA THYGESEN (DEN) 21-15/21-9

JONGKOLPHAN K/RAWINDA P (THA) beat RIN IWANAGA/KIE NAKANISHI (JPN) 19-21/21-10/21-12

LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) beat VIVIAN HOO/LIM CHIEW SIEN (MAS) 21-13/21-16

MAYU MATSUMOTO/WAKANA NAGAHARA (JPN) beat DU YUE/LI WEN MEI (CHN) 21-13/21-9

NAMI MATSUYAMA/CHIHARU SHIDA (JPN) beat PEARLY TAN/THINAAH MURALITHARAN (MAS) 21-16/21-16

KIM SO YEONG/KONG HEE YONG (KOR) beat JEONG NA EUN/KIM HYE JEONG (KOR) 21-19/21-19

PUTTITA S/SAPSIREE T (THA) beat GABRIELA STOEVA/STEFANI STOEVA (BUL) 21-13/21-12

ZHANG SHU XIAN/ZHENG YU (CHN) beat YUJIA JIN/WONG JIA YING CRYSTAL (SGP) 21-15/21-14

XD

ZHENG SI WEI/HUANG YA QIONG (CHN) beat SUPAK JOMKOH/SUPISSARA PAEWSAMPRAN (THA) 21-9/19-21/21-19

TAN KIAN MENG/LAI PEI JING (MAS) beat KYOHEI YAMASHITA/NARU SHINOYA (JPN) 21-12/21-14

WANH YI LYU/HUANG DONG PING (CHN) beat RINOV RIVALDY/PITHA HANONGTYAS MENTARI (INA) 21-16/21-14

SEO SEUNG JAE/CHAE YU JUNG (KOR) beat REHAN NAUFAL KUSHARJANTO/LISA AYU KUSUMAWATI (INA) 23-21/21-12

GOH SOON HUAT/LAI SHEVON JEMIE (MAS) beat THOM GICQUEL/DELPHINE DELRUE (FRA) 21-16/21-4

YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) beat ROBIN TABELING/SELENA PIEK (NED) 21-12/21-19

TANG CHUN MAN/TSE YING SUET (HKG) beat HEE YONG KAI TERRY/TAN WEI HAN JESSICA (SGP) 21-10/21-15

MARK LAMSFUSS/ISABEL LOHAU (GER) beat DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) 21-16/21-14

DAY – 3 (SOME RESULTS)

WS

TAI TZU YING (TPE) beat MARTINA REPISKA (SVK) 21-9/21-12

CHEN YU FEI (CHN) beat SONIIA CHEAH (MAS) 21-17/21-15

LI MICHELLE (CAN) beat YIP PUI PIN (HKG) 21-19/21-13

RATCHANOK INTANON (THA) beat PHITTAYAPORN CHAIWAN (THA) 21-17/21-17

PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat SIM YU JIN (KOR) 18-21/21-16/21-10

BUSANAN O (THA) beat LI YVONNE (GER) 20-22/21-16/22-20

THI TRANG VU (VIE) beat MIA BLICHFELDT (DEN) 21-18/16-21/21-18

MS

LOH KEAN YEW (SGP) beat KEVIN CORDON (GUA) 21-12/11-21/21-12

LEE ZII JIA (MAS) beat BERNARDO ATILANO (POR) 21-9/21-13

HS PRANNOY (IND) beat KENTO MOMOTA (JPN) 21-17/21-16

LAKSHYA SEN (IND) beat LUIS PENALVER (ESP) 21-17/21-10

KUNLAVUT VITIDSARN (THA) beat KODAI NARAOKA (JPN) 21-18/21-11

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat FELIX BURESTRDT (SWE) 14-21/21-7/21-13

ZHAO JUN PENG (CHN) beat K SRIKANTH (IND) 21-9/21-17

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat WONG WING KI VINCENT (HKG) 21-16/21-9

WD

CHEN QING CHEN/JIA YI FEN (CHN) beat ASHWINI P/SIKKI REDDY (IND) 21-15/21-10

LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) beat POOJA DANDU/SANJANA SANTOSH (IND) 21-15/21-7

PEARLY TAN/THINAAH MURALITHARAN (MAS) beat TREESA JOLLY/GAYATHRI (IND) 21-8/21-17

KIM SO YEONG/KONG HEE YONG (KOR) beat ASHWINI B/SHIKHA GAUTAM (IND) 21-5/18-21/21-13

MD

SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) beat SOLIS JONATHAN/ANIBAL M (GUA) 21-8/21-10

MR ARJUN/DHRUV KAPILA (IND) beat KIM ASTRUP/ANDERS RASMUSSEN (DEN) 21-17/21-16

DAY – 2 (SOME RESULTS)

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat MARK CALJOUW (NED) 21-19/21-10

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat JASON ANTHONY HO-SHUE (CAN) 21-15/21-12

SITTHIKOM THAMMASIN (THA) beat NG TZE YONG (MAS) 21-9/10-21/21-19

JONATAN CHRISTIE (INA) beat KAI SCHAEFER (GER) 21-4/21-16

ANTHONY GINTING (INA) beat GEORGES JULIEN PAUL (MRI) 21-10/21-16

SHI YU QI (CHN) beat RASMUS GEMKE (DEN) 21-13/21-16

LEE CHEUK YIU (HKG) beat JAN LOUDA (CZE) 21-17/21-12

WANG TZU WEI (TPE) beat LU GUANG ZU (CHN) 21-18/21-16

WS

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) 21-12/21-15

AN SE YOUNG (KOR) beat THUY LINH NGUYEN (VIE) 21-18/21-10

BEIWEN ZHANG (USA) beat LEONICE HUET (FRA) 21-8/21-14

WANG ZHI YI (CHN) beat LINE CHRISTOPHERSEN (DEN) 21-15/21-14

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat KIM GA EUN (KOR) 9-21/21-16/21-13

CAROLINA MARIN (ESP) beat WEN YU ZHANG (CAN) 21-16/21-14

HE BING JIAO (CHN) beat IRIS WANG (USA) 21-13/21-7

YIP PUI YIN (HKG) beat LIANNE TAN (GER) 21-14/22-20

PHITTAYAPORN CHAIWAN (THA) beat PAI YU PO (TPE) 21-18/21-13

SONIIA CHEAH (MAS) beat PUTRI KUSUMA WARDANI (INA) 21-19/21-18

YVONNE LI (GER) beat DOHA HANY (EGY) 21-10/21-10

SAINA NEHWAL (IND) beat CHEUNG NGAN YI (HKG) 21-19/21-9

THI TRANG VU (VIE) beat KISONA SELVADURAY (MAS) 21-10/21-17

MARTINA REPISKA (SVK) beat MARIA ULTINA (UKR) 21-16/12-21/21-17

XD

SUPAK JOMKOH/SUPISSARA P (THA) beat ISHAAN BHATNAGAR/TANISHA CRASTO (IND) 21-14/21-17

DAY – 1(SOME RESULTS)

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat DAREN LIEW (MAS) 21-16/21-12

KENTO MOMOTA (JPN) beat LINO MUNOZ (MEX) 21-16/21-14

LEE ZII JIA (MAS) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-9/21-13

LOH KEAN YEW (SGP) beat PABLO ABIAN (ESP) 21-12/21-12

K SRIKANTH (IND) beat NHAT NGUYEN (IRL) 22-20/21-19

LAKSHYA SEN (IND) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 21-12/21-11

HS PRANNOY (IND) beat LLUKA WRABER (AUT) 21-12/21-11

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 21-15/21-19

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat SAI PRANEETH (IND) 21-15/15-21/21-15

ANTHONY GINTING (INA) beat YGOR COELHO (BRA) 13-21/21-15/21-12

JONATAN CHRISTIE (INA) beat TOMA JUNIOR POPOV (FRA) 21-9/21-11

SHI YU QI (CHN) beat ADE RESKY DWICAHYO (AZE) 22-20/21-10

RASMUS GEMKE (DEN) beat KALLE KOLJONEN (FIN) 21-10/21-18

MARK CALJOUW (NED) beat JIA HENG JASON TEH (SGP) 21-13/21-14

SITTHIKOM THAMMASIN (THA) beat KANTA TSUNEYAMA (JPN) 13-21/21-16/21-13

NG TZE YONG (MAS) beat CHICO AURA DWI WARDOYO (INA) 21-16/21-10

GEORGES JULIEN PAUL (MRI) beat LUIS ARMANDO MONTOYA NAVARRO (MEX) 21-16/21-16

JASON ANTHONY HO-SHUE (CAN) beat HOWARD SHU (USA) 21-11/21-18

LEE CHEUK YIU (HKG) beat ABHINAV MANOTA (NZL) 21-19/21-13

JAN LOUDA (CZE) beat MISHA ZILBERMAN (ISR) 21-6/19-21/21-17

KAI SCHAEFER (GER) beat KANTAPHON W (THA) 21-19/21-18

WANG TZU WEI (TPE) beat TIEN MINH NGUYEN (HKG) 21-8/21-6

LU GUANG ZU (CHN) beat TOBY PENTY (ENG) 21-9/13-21/21-14

WONG WING KI VINCENT (HKG) beat JULILEN CARRAGGI (BEL) 15-21/22-20/21-11

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat HEO KWANG HEE (KOR) 21-15/23-21

KEVIN CORDON (GUA) beat NILUKA KARUNARATNE (SRI) 21-18/21-17

KODAI NARAOKA (JPN) beat DANYLO BOSNIUK (UKR) 21-12/21-17

KUNLAVUT VITIDSARN (THA) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-17/21-10

FELIX BURESTEDDT (SWE) beat ADHAM HATEM ELGAMAL (EGY) 21-9/21-9

WS

GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) beat LRISTY GILMOUR (SCO) 24-22/21-7

KIM GA EUN (KOR) beat LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) 21-13/21-7

WEN YU ZHNAG (CAN) beat THET HTAR THUZAR (MYA) 21-7/11-21/21-19

IRIS WANG (USA) beat KSENIA POLIKARPOVA (ISR) 21-5/21-13

THUY LINH NGUYEN (HKG) beat AYA OHORI (JPN) 12-21/21-19/21-11

LEONICE HUET (FRA) beat KRISTIN KUUBA (EST) 21-18/21-16

HAN YUE (CHN) beat QI XUEFEI (FRA) 21-14/21-15

LINE CHRISTOPHERSEN (DEN) beat MALVIKA BANSOD (IND) 21-14/21-12

WD

ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) beat AMINATH ABDUL RAZZAQ/FATHIMATH ABDUL RAZZAQ (MDV) 21-7/21-9

POOJA DANDU/SANJANA SANTHOSH (IND) beat INES LUCIA CASTILLO/PAULA LA TORRE REGAL (PER) 21-6/10-21/21-14

TREESA JOLLY/GAYATHRI GOPICHAND (IND) beat LOW YEEN YUAN/VALEREE SIOW (MAS) 21-11/21-13

MD

MR ARJUN/DHRUV KAPILA (IND) beat SUPAK JOMKOH/KITTNUPONG KEDREN (THA) 21-17/17-21/22-20

HIROKI OKAMURA/MASAYUKI ONODERA (JPN) beat MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) 21-11/19-21/21-15

XD

ISHAAN BHATNAGAR/TANISHA CRASTO (IND) beat PATRICK SCHEIEL/FRANZISKA VOLKMANN (GER) 21-12/21-13

GREGORY MAIRS/JENNY MOORE (ENG) beat VENKAT GAURAV PRASAD/JUHI DEWANGAN (IND) 21-10/23-21

Share This Post

Recent Articles

© 2022 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS