TOTAL ENERGIES BWF SUDIRMAN CUP 2021

DATES – 26 SEPT – 03 OCT

VENUE – ENERGIA AREENA

CITY – VANTAA

COUNTRY – FINLAND

SUDIRMAN-2021

THE GROUPS

GROUP A – CHINA / THAILAND / INDIA / FINLAND

GROUP B – CHINESE TAIPEI / KOREA / GERMANY / TAHITI

GROUP C – DENMARK / INDONESIA / NBF RUSSIA / CANADA

GROUP D – ENGLAND / EGYPT / JAPAN ‘ MALAYSIA

FINALS

CHINA beat JAPAN 3-1

MD – HE JI TING/ZHOU HAO DONG beat TAKURO HOKI/YUGO KOBAYASHI 21-17/14-21/21-16

WS – CHEN YU FEI lost AKANE YAMAGUCHI 21-19/16-21

MS – SHI YU QI beat KENTO MOMOTA 21-13/8-21/21-12

WD – CHEN QING CHEN/JIA YI FAN beat MAYU MATSUMOTO/MISAKI MATSUTOMO 21-17/21-16

SEMI-FINALS

CHINA beat KOREA 3-0

XD – WANG YI LYU/HUANG DONG PING beat SEO SEUNGJAE/SHIN SEUNGCHAN 21-14/21-15

MS – SHI YU QI beat HEO KWANGHEE 17-21/21-9/21-11

CHEN YU FEI beat AN SE YOUNG 14-21/21-15/21-15

JAPAN beat MALAYSIA 3-1

MD  – TAKURO HOKI/YUGO KOBAYASHI beat AARON CHIA/SOH WOOI YIK 21-15/21-14

WS – AKANE YAMAGUCHI beat  KISONA SELVADURAY 21-7/21-5

MS – KENTO MOMOTA lost LEE ZII JIA 20-22/19-21

WD – MAYU MATSUNOTO/MISAKI MATSUTOMO beat PEARLY TAN/THINAAH MURALITHARAN 21-19/21-17

DAY 6 MATCHES (Q-FINALS)

CHINA  beat DENMARK 3-2

MD – HE JI TING/ZHOU HAO DONG beat ANDERS RASMUSSEN/FREDERIK SOGAARD 21-17/16-21/19-21

WS – CHEN YU FEI beat MIA BLICHFELDT 18-21/21-8/21-17

MS – SHI YU QI lost  VIKTOR AXELSEN 17-21/14-21

WD – CHEN QING CHEN/JIA YI FAN beat MAIKEN FRUERGAARD/SARA THYGESEN 21-10/21-13

XD – WANG YI LYU/HUANG DONG PING beat MATHIAS CHRISTIANSEN/ALEXANDRA BOJE 21-18/21-12

KOREA beat THAILAND 3-2

XD – KIM WONHO/KONG HEEYONG lost DECHAPOL P/SAPSIREE T 9-21/17-21

MS – HEO KWANGHEE beat KUNLAVUT VITIDSARIN 21-16/7-21/22-20

WS – AN SE YOUNG beat PORNPAWEE CHOCHUWONG 21-18/21-3

MD – CHOI SOLGYU/SEO SEUNGJAE lost SUPAK JOMKOH/KITTINUPONG KEDREN 18-21/22-24

WD – LEE SOHEE/SHIN SEUNGCHAN beat JONGKOLPHAN K/SAPSIREE T 21-11/17-21/21-19

JAPAN beat CHINESE TAIPEI 3-1

MD – AKIRA KOGA/TAICHI SAITO beat LEE JHE-HUEI/YANG PO-HSUAN 21-13/22-20

WS – AKANE YAMAGUCHI beat PAI YU PO 21-11/21-13

MS – KENTO MOMOTA beat CHOU TIEN CHEN 21-16/19-21/21-17

WD – MAYU MATSUMOTO/MISAKI MATSUTOMO beat HSU YA CHING/HU LING FANG 21-17/21-8

MALAYSIA beat INDONESIA 3-2

MD – AARON CHIA/SOH WOOI YIK beat MARCUS FERNALDI/KEVIN SANJAYA 21-12/21-15

WS – KISONA SELVADURAY lost GREGORIA MARISKA 20-22/21-18/19-21

MS – LEE ZII JIA beat ANTHONY GINTING 21-11/21-16

WD – PEARLY TAN/THINAAH MURALITHARAN lost GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU 20-22/21-17/18-21

XD – HOO PANG RON/CHEAH YEE SEE beat PRAVEEN JORDAN/MELATI OKTAVIANTI 21-19/9-21/21-16

DAY 5 MATCHES

GROUP B

KOREA beat CHINESE TAIPEI  5-0

GERMANY beat TAHITI 5-0

GROUP D

JAPAN beat MALAYSIA 4-1

ENGLAND beat EGYPT 5-0

DAY 4 MATCHES

GROUP A

INDIA beat FINLAND 4-1

XD – MR ARJUN/ASHWINI beat ANTON KAISTI/JENNY NYSTROM 21-9/21-14

MS – K SRIKANTH beat KALLE KOLJONEN 16-21/21-14/21-11

WS – MALVIKA BANSOD beat NELLA NYQVIST 21-16/21-11

MD – MR ARJUN/DHRUV KAPILA lost ANTON KAITI/JESPER PAUL 20-22/19-21

WD – TANISHA CRASTO/RUTAPARNA PANDA beat MATHILDA LINDHOLM/JENNY NYSTROM 21-12/21-13

CHINA beat THAILAND 3-2

GROUP C

INDONESIA beat DENMARK 3-2

NBF RUSSIA beat CANADA 5-0

DAY 3 MATCHES

GROUP B

CHINESE TAIPEI beat GERMANY 5-0

KOREA beat TAHITI 5-0

GROUP D 

JAPAN beat ENGLAND 5-0

MALAYSIA beat EGYPT 5-0

DAY 2 MATCHES

GROUP A

CHINA beat INDIA 5-0

MD – LIU CHENG/ZHOU HAO DONG beat MR ARJUN/DHRUV KAPILA 22-20/21-17

WS – CHEN YU FEI beat ADITI BHATT 21-9/21-8

MS – SHI YU QI beat SAI PRANEETH 21-10/21-10

WD – LI WEN MEI/ZHENG YU beat ASHWINI/SIKKI REDDY 21-16/21-13

XD – FENG YAN ZHE/DU YUE beat K SRIKANTH/RUTAPARNA PANDA 21-9/21-9

THAILAND beat FINLAND 5-0

GROUP D

MALAYSIA beat ENGLAND 3-2

JAPAN beat EGYPT 5-0

GROUP C

DENMARK beat NBFR 4-1

INDONESIA beat CANADA 3-2

DAY 1 MATCHES

GROUP A

CHINA beat FINLAND – 5-0

THAILAND beat INDIA – 4-1

MD – SUPAK JOMKOH/KITTINUPONG KEDREN lost MR ARJUN/DHRUV KAPILA 18-21/17-21

WS – PORNPAWEE CHOCHUWONG beat MALVIKA BANSOD 21-11/21-14

MS – KUNLAVUT VITIDSARIN beat K SRIKANTH 21-9/21-19

WD – J KITITHARAKUL/RAWINDA P beat ASHWINI/SIKKI REDDY 23-21/21-8

XD – DECHAPOL P/SAPSIREE T beat SAI PRANEETH/TANISHA CRASTO 21-13/21-11

GROUP B

CHINESE TAIPEI beat TAHITI – 5-0

KOREA beat GERMANY – 4-1

GROUP C 

INDONESIA beat NBF RUSSIA – 5-0

DENMARK beat CANADA – 5-0

Share This Post

Recent Articles

© 2021 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS