TOTAL BWF SUDIRMAN CUP – 2019

DATES – 19 – 26 MAY 2019

VENUE – GUANGXI SPORTS CENTER

CITY – NANNING

COUNTRY – CHINA

THE GROUPS

GROUP 1 A – JAPAN / THAILAND / RUSSIA

GROUP 1 B – INDONESIA / DENMARK / ENGLAND

GROUP 1 C – CHINESE TAIPEI / KOREA / HONG KONG 

GROUP 1 D – CHINA / INDIA / MALAYSIA

GROUP 2 A – NETHERLANDS / FRANCE / USA / VIETNAM

GROUP 2 B – GERMANY / CANADA / SINGAPORE / ISRAEL

GROUP 3 A – IRELAND / AUSTRALIA / NEW ZEALAND / NEPAL

GROUP 3 B – SWITZERLAND / SRI LANKA / SLOVAKIA / LITHUANIA

SUDIRMAN-2019

ALL FINALS

CHINA beat JAPAN 3-0

MD

LI JUNHUI/LIU YUCHEN beat HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE 21-18/21-10

WS

CHEN YUFEI beat AKANE YAMAGUCHI 17-21/21-16/21-17

MS

SHI YUQI beat KENTO MOMOTA 15-21/21-5/21-11

ALL SEMI-FINALS

CHINA beat THAILAND 3-0

XD

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG beat DECHAPOL P/SAPSIREE T 21-18/21-7

MS

SHI YUQI beat KANTAPHON WANGCHAROEN 21-15/26-24

MD

LI JUNHUI/LIU YUCHEN beat TINN ISRIYANET/KITTINUPONG KEDREN 21-14/21-17

JAPAN beat INDONESIA 3-1

MD

TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA lost MARCUS FERNALDI/KEVIN SANJAYA 14-21/18-21

WS

AKANE YAMAGUCHI beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG 21-13/21-13

MS

KENTO MOMOTA beat ANTHONY GINTING 21-17/21-19

WD

MAYU MATSUMOTO/WAKANA NAGAHARA beat GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU 21-15/21-17

DAY-7 (RESULTS)

JAPAN beat MALAYSIA 3-0

INDONESIA beat CHINESE TAIPEI 3-2

CANADA beat FRANCE 3-1

SRI LANKA beat IRELAND 3-2

SLOVAKIA beat NEW ZEALAND 3-2

SWITZERLAND beat AUSTRALIA 3-2

LITHUANIA beat NEPAL 3-1

DAY – 6 (RESULTS)

NETHERLANDS beat GERMANY 3-2

SINGAPORE beat VIETNAM 3-

USA beat ISRAEL 3-1

MACAU beat KAZAKHSTAN 3-2

CHINA beat DENMARK 3-1

THAILAND beat KOREA 3-1

DAY – 5 (RESULTS)

CHINA beat INDIA 5-0

XD

WANG YILYU/HUANG DONGPING beat PRANAAV CHOPRA/SIKKI REDDY 21-5/21-11

MS

CHEN LONG beat SAMEER VERMA 21-17/22-20

MD

HAN CHENGKAI/ZHOU HAODONG beat SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY  18-21/21-15/21-17

WS

CHEN YUFEI beat SAINA NEHWAL 21-12/21-17

WD

CHEN QINGCHEN/JIA YIFAN beat ASHWINI/SIKKI REDDY 21-12/21-15

KOREA beat CHINESE TAIPEI 3-2

CANADA beat GERMANY 3-2

SINGAPORE beat ISRAEL 4-1

IRELAND beat AUSTRALIA 3-2

DENMARK beat INDONESIA 3-2

JAPAN beat THAILAND 4-1

SRI LANKA beat SWITZERLAND 3-2

SLOVAKIA beat LITHANIA 4-1

NEW ZEALAND beat NEPAL 4-1

DAY – 4 (RESULTS)

MALAYSIA beat INDIA 3-2

XD

GOH SOON HUAT/LAI SHEVON JENIE lost SATWIKSAIRAJ/ASHWINI P 21-16/17-21/22-24

MS

LEE ZII JIA beat SAMEER VERMA 21-13/21-15

WS

GOH JIN WEI lost PV SINDHU 12-21/8-21

MD

AARON CHIA/TEO Ee YI beat MANU ATTRI/SUMEETH REDDY 22-20/21-19

WD

CHOW MEI KUAN/LEE MENG YEAN beat ASHWINI/SIKKI REDDY 21-11/21-19

VIETNAM beat USA 3-2

AUSTRALIA beat NEPAL 3-2

KAZAKHSTAN beat GREENLAND 4-1

IRELAND beat NEW ZEALAND 3-2

THAILAND beat RUSSIA 3-2

FRANCE beat NETHERLAND 3-2

SRI LANKA beat LITHUANIA 5-0

SWITZERLAND beat SLOVAKIA 5-0

DAY – 2 (RESULTS)

JAPAN beat RUSSIA 3-2

FRANCE beat VIETNAM 4-1

SWITZERLAND beat LITHUANIA 4-1

NETHERLANDS beat USA 5-0

SRILANKA beat SLOVAKIA 4-1

ENGLAND beat DENMARK  3-2

KOREA beat HONG KONG 4-1

GERMANY beat SINGAPORE 3-2

CANADA beat ISRAEL 5-0

DAY – 1 (RESULTS)

INDONESIA beat ENGLAND 4-1

CANADA beat SINGAPORE 3-2

NETHERLANDS beat VIETNAM 3-2

FRANCE beat USA 4-1

IRELAND beat NEPAL 5-0

CHINA beat MALAYSIA 5-0

CHINESE TAIPEI beat HONG KONG 3-2

GERMANY beat ISRAEL 3-2

MACAU beat GREENLAND 5-0

AUSTRALIA beat NEW ZEALAND 4-1

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS