SINGAPORE OPEN – 2018

DATES – 17-22 JULY 2018

VENUE – SINGAPORE INDOOR STADIUM

COUNTRY – SINGAPORE

PRIZE MONEY – USD 355,000

TOP SEEDS

MS – CHOU TIEN CHEN / NG KA LONG ANGUS / WONG WING KI VINCENT / SAMEER VERMA

WS – RATCHANOK INTANON / NITCHAON JINDAPOL / BEIWEN ZHANG / LI MICHELLE 

MD – LIAO MIN CHUN-SU CHING HENG / SATWISAIRAJ-CHIRAG SHETTY

WD – JONGKOLPHON K-RAWINDA P / DELLA DESTIARA HARIS-RIZKI AMELIA PRADIPTA

XD – TONTOWI AHMAD-LILIYANA NATSIR / GOH SOON HUAT-SHEVON JENIE LAI

SIN-2018

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – SUBHANKAR DEY / SAMEER VERMA / SAI PRANEETH / P KASHYAP

WS – RUTHIVIKA SHIVANI / VAISHNAVI REDDY / MUGDHA AGREY

MD – ARJUN-RAMCHANDRA CHLOK / ARUN GEORGE-SANYAM SHUKLA / SATWIKSAIRAJ-CHIRAG SHETTY

WD – ASHWINI-SIKKI REDDY

XD – SATWIKSAIRAJ-ASHWINI / VENKAT GAURAV-JUHI DEWANGAN / PRANAAV CHOPRA-SIKKI REDDY

ALL FINALS

WS

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat GAO FANGJIE (CHN) 25-23/21-13

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat HSU JEN HAO (TPE) 21-13/21-13

WD

AYAKO SAKURAMOTO/YUKIKO TAKAHATA (JPN) beat NAMI MATSUYAMA/CHIHARU SHIDA (JPN) 16-21/24-22/21-13

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat OU XUANYI/XIANGYU REN (CHN) 21-13/21-19

XD

GOH SOON HUAT/SHEVON JEMIE LAI (MAS) beat TONTOWI AHMAD/LILIYANA NATSIR (INA) 21-19/21-18

ALL SEMI-FINALS

WS

GAO FANGJIE (CHN) beat NITCHAON JINDAPOL (THA) 21-15/12-21/21-14

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat HAN YUE (CHN) 21-18/21-14

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat QIAO BIN (CHN) 21-12/18-21/21-16

HSU JEN HAO (TPE) beat TIEN MINH NGUYEN (VIE) 21-15/21-11

XD

TONTOWI AHMAD/LILIYANA NATSIR (INA) beat AKBAR CAHYONO/WINNY KANDOW (INA) 26-24/21-17

GOH SOON HUAT/SHEVON JEMIE LAI (MAS) beat DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) 21-18/21-14

WD

AYAKO SAKURAMOTO/YUKIKO TAKAHATA (JPN) beat JONGLOPHAN K/RAWINDA P (THA) 21-17/21-19

NAMI MATSUYAMA/CHIHARU SHIDA (JPN) beat ISABEL HERTTRICH/CARLA NELTE (GER) 21-18/17-21/21-16

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat ANGGA PRATAMA/RIAN AGUNG SAPUTRO (INA) 21-16/21-13

OU XUANYI/XIANGYU REN (CHN) beat HAN CHENGKAI/ZHOU HAODONG (CHN) 21-17/26-24

ALL Q-FINALS (WS & MS)

WS

NITCHAON JINDAPOL (THA) beat CHEN SU YU (TPE) 25-23/21-16

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat MINATSU MITANI (JPN) 12-21/21-13/21-12

GAO FANGJIE (CHN) beat CAI YANYAN (CHN) 16-21/21-16/24-22

HAN YUE (CHN) beat YULIA YOSEPHIN SUSANTO (INA) 21-11/19-21/21-14

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat LEE HYUN II (KOR) 21-18/21-6

TIEN MINH NGUYEN (VIE) beat IHSAN MAULANA MUSTOFA (INA) 21-15/21-15

QIAO BIN (CHN) beat CHONG WEI FENG (MAS) 21-14/21-18

HSU JEN HAO (TPE) beat HUANG YUXIANG (CHN) 21-15/6-21/21-16

DAY – 2 (SOME RESULTS)

WS

NITCHAON JINDAPOL (THA) beat CHLOE BIRCH (ENG) 21-13/21-16

MINATSU MITANI (JPN) beat LI MICHELLE (CAN) 21-14/21-14

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat RUTHVIKA SHIVANI (IND) 21-8/21-15

YULIA YOSEPHIN SUSANTO (INA) beat RITUPARNA DAS (IND) 15-21/21-13/21-16

GAO FANGJIE (CHN) beat BUSANAN O (THA) 21-14/21-15

CAI YANYAN (CHN) beat YEO JIA MIN (SIN) 21-14/21-16

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat SUBHANKAR DEY (IND) 21-13/21-14

HUANG YUXIANG (CHN) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 21-15/21-23/21-17

LEE HYUN II (KOR) beat  KEAN YEW LOH (SIN) 21-16/21-13

QIAO BIN (CHN) beat YU IGARASHI (JPN) 21-14/21-14

XD

LEE CHUN HEI REGINALD/CHAU HOI WAH (HKG) beat SATWIKSAIRAJ/ASHWINI (IND) 21-14/16-21/21-14

CHANG TAK CHING/NG WING YUNG (HKG) beat PRANAAV CHOPRA/SIKKI REDDY (IND) 21-15/21-11

DAY – 1 (SOME RESULTS)

WS

NITCHAON JINDAPOL (THA) beat VAIDEHI CHOUDHARI (IND) 21-10/21-6

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat THI TRANG  VU (VIE) 21-11/21-16

MINATSU MITANI (JPN) beat VAISHNAVI REDDY (IND) 21-19/21-7

GAO FANGJIE (CHN) beat MUGDHA AGREY (IND) 21-12/21-16

LI MICHELLE (CAN) beat LYANNY MAINAKY (INA) 19-21/22-20/21-17

RUTHVIKA SHIVANI (IND) beat LINDA ZETCHIRI (BUL) 21-15/17-21/21-16

CAI YANYAN (CHN) beat BEIWEN ZHANG (USA) 15-21/21-11/21-16

RITUPARNA DAS (IND) beat SABRINA JAQUET (SUI) 5-3 Retired

BEATRIZ CORRALES (ESP) beat SAI UTTEJITHA RAO (IND) 21-23/21-4/21-6

HAN YUE (CHN) beat CHIANG YING LI (TPE) 21-19/21-14

YULIA YOSEPHIN SUSANTO (INA) beat JENNIE GAI (USA) 20-22/21-15/21-15

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat SONY DWI KUNCORO (INA) 21-13/21-13

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat TOBY PENTY (ENG) 17-21/21-14/21-14

TIEN MINH NGUYEN (VIE) beat TANONGSAK S (THA) 21-9/14-21/21-9

SOURABH VERMA (IND) beat P KASHYAP (IND) 21-9/21-6

SUBHANKAR DEY (IND) beat JASON ANTHONY (CAN) 14-21/21-14/21-16

QIAO BIN (CHN) beat RMV GURUSAI DUTT (IND) 21-14/21-19

HSU JEN HAO (TPE) beat PABLO ABIAN (ESP) 17-21/21-10/21-17

DAREN LIEW (MAS0 beat WONG WING KI VINCENT (HKG) 21-14/21-16

YU IGARASHI (JPN) beat SAI PRANEETH (IND) 16-21/21-16/21-18

PANNAWIT T (THA) beat KANTAPHON W (THA) 21-14/21-13

WEI FENG CHONG (MAS) beat SUPPANYU A (THA) 21-16/12-21/22-20

WD

NG TSZ YAU/YUEN SIN YING (HKG) beat ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) 18-21/21-13/21-14

MD

SATWIKSAIRAJ/CHIRAG (IND) beat RIZKY HIDAYAT/LOH KEAN HEAN (SIN) 21-16/24-22

BEN LANE/SEAN VENDY (ENG) beat ARJUN/RAMCHANDRAN (IND) 19-21/21-17/21-19

PO LI-WEI/YANG MING TSE (TPE) beat ARUN GEORGE/SANYAM SHUKLA (IND) 16-21/21-17/22-20

XD

PRANAAV CHOPRA/SIKKI REDDY (IND) beat JONES RALFY JANSEN/CARLA NELTE (GER) 21-19/16-21/21-12

Share This Post

Recent Articles

© 2018 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS