SAARLORLUX OPEN 2020

DATES – 27 OCT – 1 NOV 2020

VENUE – SAARLANDHALLE SAARBRUCKEN

COUNTRY – GERMANY 

PRIZE MONEY – USD 90,000

TOP SEEDS

MS – RASMUS GEMKE / MARK CALJOUW / BRICE LEVERDEZ 

WS – CAROLINA MARIN / KIRSTY GILMOUR / LINE HOJMARK KJAERSFELDT

MD – MARK LAMSFUSS-MARVIN SEIDEL / ALEXANDER DUNN-ADAM HALL

WD – GABRIELA STOEVA-STEFANI STOEVA / MAIKEN FRUERGAARD-SARA THYGESEN

XD – ROBIN TABELING-SELENA PIEK / MARK LAMSFUSS-ISABEL HERTTRICH

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNEY

MS – AJAY JAYRAM 

WS – MALVIKA BANSOD

ALL FINALS

WS

KIRSTY GILMOUR (SCO) beat YVONNE LI (GER) 21-10/21-17

MS

TOMA JUNIOR POPOV (FRA) beat MARK CALJOUW (NED) 22-20/19-21/21-14

MD

JEPPE BAY/LASSE MOLHEDE (DEN) beat DANIEL LUNDGAARD/MATHIAS THYRRI (DEN) 21-13/21-15

WD

GABRIELA STOEVA/STEFANI STOEVA (BUL) beat AMALIE MARGELUND/FREJA RAVN (DEN) 21-8/21-11

XD

MATHIAS CHRISTIANSEN/ALEXANDRA BOJE (DEN) beat MARK LAMSFUSS/ISABEL HERTTRICH (GER) 21-15/19-21/21-11

ALL SEMI-FINALS

WS

KIRSTY GILMOUR (SCO) beat CAROLINA MARIN (ESP) 22-20/21-14

YVONNE LI (GER) beat LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) 13-21/23-21/21-15

MS

TOMA JUNIOR POPOV (FRA) beat DITLEV JAEGER HOLM (DEN) 21-17/21-15

MARK CALJOUW (NED) beat BRIAN YOUNG (CAN) 21-18/21-17

WD

GABRIELA STOEVA/STEFANI STOEVA (BUL) beat DEBORA JILLE/CHERYL SEINEN (NED) 21-8/21-17

AMALIE MAGELUND/FREJA RAVN (DEN) beat MAIKEN FRUERGAARD/SARA THYGESEN (DEN) 21-12/21-17

MD

DANIEL LUNDGAARD/MATHIAS THYRRI (DEN) beat JONES RALFY JANSEN/PETER KAESBAUER (GER) 12-21/21-18/21-18

JEPPE BAY/LASSE MOLHEDE (DEN) beat RUBEN JILLE/TIES VAN DER LECQ (NED) 22-20/20-22/21-18

XD

MARK LAMSFUSS/ISABEL HERTTRICH (GER) beat RONAN LABAR/ANNE TRAN (FRA) 21-13/21-17

MATHIAS CHRISTIANSEN/ALEXANDRA BOJE (DEN) beat ROBIN TABELING/SELENA PIEK (NED) 21-19/21-16

ALL Q-FINALS (WS & MS)

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat  QI XUEFEI (FRA) 21-12/21-18

KIRSTY GILMOUR (SCO) beat LIANNE TAN (GER) 15-21/21-17/21-8

LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) beat JULIE DAWALL JAKOBSEN (DEN) 21-13/21-18

YVONNE LI (GER) beat BEATRIZ CORRALES (ESP) 21-18/21-14

MS

MARK CALJOUW (NED) beat IVAN RUSEV (BUL) 21-7/21-6

TOMA JUNIOR POPOV (FRA) beat MAX WEISSKIRCHEN (GER) 20-22/21-7/21-18

DITLEV JAEGER HOLM (DEN) beat MADS CHRISTOPHERSEN (DEN) 21-15/21-9

BRIAN YOUNG (CAN) beat TOBIAS KUENZI (SUI) 21-16/18-21/21-17

DAY – 3 (SOME RESULTS)

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat FABIENNE DEPREZ (GER) 21-15/21-9

BEATRIZ CORRALES (ESP) beat RACHAEL DARRAGH (IRL) 21-18/27-25

YVONNE LI (GER) beat KRISTIN KUUBA (EST) 21-15/21-8

JULIE DAWALLI JAKOBSEN (DEN) beat WIKTORIA DABCZYNSKA (POL) 15-21/21-17/21-11

LIANNE TAN (GER) beat SABRINA JAQUET (SUI) 21-17/3-21/21-19

KRISTY GILMOUR (SCO) beat LINDA ZETCHIRI (BUL) 21-10/21-10

QI XUEFEI (FRA) beat JORDAN HART (WAL) 21-17/21-11

LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) beat MARTINA REPISKA (SVK) 21-14/21-10

MS

MAX WEISSKIRCHEN (GER) beat RASMUS GEMKE (DEN) 21-13/23-25/21-16

MARK CALJOUW (NED) beat NHAT NGUYEN (IRL) 19-21/21-13/21-14

BRIAN YOUNG (CAN) beat VICTOR SVENDSEN (DEN) 12-21/21-15/21-19

TOBIAS KUENZI (SUI) beat HOWARD SHU (USA) 21-19/21-18

DITLEV JAEGER HOLM (DEN) beat PABLO ABIAN (ESP) 19-21/21-18/21-16

IVAN RUSEV (BUL) beat TOBY PENTY (ENG) 5-21/21-14/21-17

MADS CHRISTOPHERSEN (DEN) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 13-21/23-25/21-16

DAY – 1 & 2 (SOME RESULTS)

MS

RASMUS GEMKE (DEN) beat KIM BRUUN (DEN) 21-17/17-21/21-18

AJAY JAYRAM (IND) beat MAXIME MOREELS (BEL) 21-8/21-8

MARK CALJOUW (NED) beat AJAY JAYRAM (IND) – WALKOVER

THOMAS ROUXEL (FRA) beat SAMUEL HSIAO (GER) 21-17/21-16

THOMAS ROUXEL POPOV (FRA) beat FELIX BURESTEDT (SWE) 21-19/15-21/21-8

JONATHAN DOLAN (IRL) beat MARTIN BUNDGAARD (DEN) 24-26/22-20/21-17

JEPPE BRUUN (DEN) beat JACOB NILSSON (SWE) 21-9/21-9

MAX WEISSKIRCHEN (GER) beat BRIAN HOLTSCHKE (GER) 21-7/14-21/22-20

TOMA JUNIOR POPOV (FRA) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 21-17/21-19

BRICE LEVERDEZ (FRA) beat JONATHAN DOLAN (IRL) 21-17/21-23/21-14

PABLO ABIAN (ESP) beat JEPPE BRUUN (DEN) 21-12/18-21/21-14

TOBY PENTY (ENG) beat LUCAS CORVEE (FRA) 19-21/21-8/21-19

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat HRISTOMIRA POPOVSKA (BUL) 21-9/21-6

KIRSTY GILMOUR (SCO) beat LINE CHRISTOPHERSEN (DEN) 21-14/13-21/21-18

QI XUEFEI (FRA) beat YAELIE HOYAUX (FRA) 21-9/21-12

BEATRIZ CORRALES (ESP) beat ANN-KATHRIN SPORI (GER) 22-20/21-17

RACHAEL DARRAGH (IRL) beat KATERINA TOMALOVA (CXE) 21-116-21/21-14

KRISTIN KUUBA (EST) beat MALVIKA BANSOD (IND) 21-12/21-19

JULIE DAWALL JOKOBSEN (DEN) beat ANNE FUGLSANG (DEN) 21-7/21-10

SABRINA JAQUET (SUI) beat KATE FOO KUNE (MRI) 16-21/21-19/21-11

LIANNE TAN (BEL) beat IRINA AMALIE ANDERSEN (DEN) 13-21/21-16/21-9

LINDA ZETCHIRI (BUL) beat CLARA LASSAUX (BEL) 21-4/21-15

FABIENNE DEPREZ (GER) beat MIRANDA WILSON (GER) 21-12/22-20

LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) beat TEREZA SVABIKOVA (CZE) 21-16/21-11

Share This Post

Recent Articles

© 2020 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS