MALAYSIA OPEN 2018

DATES – 26 JUNE – 01 JULY

VENUE – AXIATA ARENA

CITY – KUALA LUMPUR

COUNTRY – MALAYSIA

PRIZE MONEY – USD 700,000

TOP SEEDS

MS – VIKTOR AXELSEN / SON WAN HO / SHI YUQI / K SRIKANTH

WS – TAI TZU YING / AKANE YAMAGUCHI / PV SINDHU / RATCHANOK INTANON

MD – MARCUS FERNALDI GIDEON-KEVIN SANJAYA / MATHIAS BOE-CARSTEN MOGENSEN

WD – CHEN QINGCHEN-JIA YIFAN / YUKI FUKUSHIMA-SAYAKA HIROTA

XD – TONTOWI AHMAD-LILIYANA NATSIR / WANG YILYU-HUANG DONGPING

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – SAMEER VERMA / SAI PRANEETH / K SRIKANTH

WS – PV SINDHU / SAINA NEHWAL

MD – SATWIKSAIRAJ-CHIRAG SHETTY

XD – PRANAAV CHOPRA-SIKI REDDY / ROHAN KAPOOR-KUHOO GARG

ALL FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat HE BINGJIAO (CHN) 22-20/21-11

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat KENTO MOMOTA (JPN) 21-17/23-21

WD

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) beat CHEN QINGCHEN/JIA YIFAN (CHN) 21-12/21-12

MD

TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) beat HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE (JPN) 21-8/21-10

XD

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) 21-19/21-18

ALL SEMI-FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat PV SINDHU (IND) 21-15/19-21/21-11

HE BINGJIAO (CHN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-17/21-17

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-18/21-15

KENTO MOMOTA (JPN) beat K SRIKANTH (IND) 21-13/21-13

WD

CHEN QINGCHEN/JIA YUIFAN (CHN) beat KIM HYE RIN/KONG HEE YONG (KOR) 21-10/21-15

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) beat DELLA DESTIARA/RIZKI AMELIA PRADIPTA (INA) 21-9/21-9

MD

HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE (JPN) beat LI JUNHUI/LIUYUCHEN (CHN) 24-22/19-21/21-17

TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) HE JITING/TAN QIANG (CHN) 21-14/21-19

XD

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat CHRIS ADCOCK/GABRIELLE ADCOCK (ENG) 17-21/21-18/21-19

WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) beat YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) 21-15/21-13

Q-FINALS (SOME RESULTS)

WS

PV SINDHU (IND) beat CAROLINA MARIN (ESP) 22-20/21-19

TAI TZU YING (TPE) beat GOH JIN WEI (MAS) 21-15/21-15

RATCHANOK INTANON (THA) beat PORNPAWEE C (THA) 21-15/21-16

HE BINGJIAO (CHN) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 21-18/21-18

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 21-17/21-9

K SRIKANTH (IND) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-18/21-14

TOMMY SUGIARTO (INA)  beat SHI YUQI (CHN) 13-21/21-13/21-13

KENTO MOMOTA (JPN) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 21-19/21-11

DAY-3 (SOME RESULTS)

WS

PV SINDHU (IND) beat YING YING LEE (MAS) 21-8/21-14

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-15/21-13

TAI TZU YING (TPE) beat LI MICHELLE (CAN) 21-11/21-13

RATCHANOK INTANON (THA) beat NITCHAON JINDAPOL (THA) 21-18/21-15

CAROLINA MARIN (ESP) beat CHEUNG NGAN YI (HKG) 24-22/21-11

HE BINGJIAO (CHN) beat LEE CHIA HSIN (TPE) 19-21/21-7/21-13

GOH JIN WEI (MAS) beat SUNG JI HYUN (KOR) 15-21/21-18/23-21

PORNPAWEE C (THA) beat NOZOMI OKUHARA (JPN) 13-21/21-13/21-14

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat TANONGSAK S (THA) 23-21/19-21/21-11

K SRIKANTH (IND) beat WANG TZU WEI (TPE) 22-20/21-12

LEE CHONG WEI (MAS) beat LEE HYUN II (KOR) 21-7/21-7

SHI YUQI (CHN) beat LIN DAN (CHN) 21-19/21-12

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 21-12/19-21/21-13

BRICE LEVERDEZ (FRA) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 10-21/21-17/25-23

TOMMY SUGIARTO (INA) beat KANTAPHON W (THA) 21-13/21-19

KENTO MOMOTA (JPN) beat SON WAN HO (KOR) 21-11/0-1 Retired

DAY – 2 (SOME RESULTS)

WS

TAI TZU YING (TPE) beat SONIA CHEAH (MAS) 21-10/21-9

CAROLINA MARIN (ESP) beat GREGORIA TUNJUNG (INA) 21-4/18-21/21-8

PV SINDHU (IND) beat AYA OHORI (JPN) 26-24/21-15

SUNG JI HYUN (KOR) beat FITRIANI FITRIANI (INA) 21-11/22-24/21-12

YING YING LEE (MAS) beat CHIANG YING LI (TPE) 21-14/19-21/21-7

LI MICHELLE (CAN) beat SAYAKA SATO (JPN) 23-21/21-16

CHEUNG NGAN YI (HKG) beat KRISTY GILMOUR (SCO) 21-10/21-16

LEE CHI HSIN (TPE) beat LAUREN LAM (MAS) 21-17/21-13

MS

SON WAN HO (KOR) beat KENTA NISHIMOTO (JPN) 22-20/21-17

K SRIKANTH (IND) beat JAN O JORGENSEN (DEN) 21-18/21-9

JONATHAN CHRISTIE (INA) beat DAREN LIEW (MAS) 21-18/21-17

WANG TZU WEI (TPE) beat SAI PRANEETH (IND) 21-12/21-7

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat KANTA TSUNEYAMA (JPN) 21-17/21-13

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat RASMUS GEMKE (DEN) 21-19/21-17

BRICE LEVERDEZ (FRA) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 16-21/21-11/21-16

KENTO MOMOTA (JPN) beat ANTHONY GINTING (INA) 12-21/21-17/21-14

MD

TAKUTO INOUE/YUKI KANEKO (JPN) beat SATWIKSAIRAJ/CHIRAG (IND) 21-16/21-15

DAY-1 (SOME RESULTS)

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat KHOSIT P (THA) 21-17/18-21/21-13

LEE CHONG WEI (MAS) beat KAZUMASA SAKAI (JPN) 21-13/21-10

LIN DAN (CHN) beat WONG WING KI VINCENT (HKG) 21-17/21-8

LEE HYUN II (KOR) beat SUPPANYU A (THA) 21-18/21-13

KANTAPHON WANGCHAROEN (THA) beat CHEN LONG (CHN) 23-21/21-5

PORNPAWEE C (THA) beat LINE HOJMARK (DEN) 21-16/21-10

SHI YUQI (CHN) beat RAJIV OUSEPH (ENG) 24-22/21-17

TANONGSAK S (THA) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 21-14/21-15

TOMMY SUGIARTO (INA) beat SAMEER VERMA (IND) 21-13/21-5

WS

SAINA NEHWAL (IND) beat YIP PUI YIN (HKG) 21-12/21-16

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat DINAR DYAH AYUSTINE (INA) 17-21/21-12/21-13

RATCHANOK INTANON (THA) beat MIA BLICHFELDT (DEN) 21-19/21-12

NITCHAON JINDAPOL (THA) beat EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) 21-11/21-15

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat CHEN YUFEI (CHN) 15-21/21-15/21-11

HE BINGJIAO (CHN) beat SAENA KAWAKAMI (JPN) 21-13/21-12

GOH JIN WEI (MAS) beat PAI YU PO (TPE) 21-13/21-17

Share This Post

Recent Articles

© 2018 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS