KUMPOO MACAU OPEN – 2013

DATES – 26 NOV – 1 DEC

CATEGORY – GRAND PRIX GOLD

CITY – MACAU

COUNTRY – MAC

PRIZE MONEY – USD 120,000

MAC

ALL FINALS

WS

PV SINDHU (IND) beat LI MICHELLE (CAN) 21-15/21-12

MS

WAN HO SON (KOR) beat HSUAN YI HSUEH (TPE) 21-11/21-15

WD

YIXIN BAO/JINHUA TANG (CHN) beat YU XIAOHAN/HUANG YAQIONG (CHN) 21-17/21-15

MD

THIEN HOW HOON/WEE KIONG TAN (MAS) beat SHENG MU LEE/CHIA HSIN TSAI (TPE) 21-16/21-19

XD

LU KAI/HUANG YAQIONG (CHN) beat SOI KYU CHOI/YOO JUNG CHAE (KOR) 17-21/21-18/21-17

ALL SEMI – FINALS

WS

LI MICHELLE (CAN) beat PUI YIN YIP (HKG) 21-15/21-16

PV SINDHU (IND) beat QIN JINJING (CHN) 21-13/18-21/21-19

MS

WAN HO SON (KOR) beat JEN HAO HSU (TPE) 21-14/21-19

HSUAN YI HSUEH (TPE) beat HOUWEI TIAN (CHN) 21-15/21-17

ALL Q-FINALS

WS

PV  SINDHU (IND) beat TSZ KA CHAN (HKG) 21-17/21-12

PUI YIN YIP (HKG) beat CHOCHUWONG P (THA) 21-16/21-16

LI MICHELLE (CAN) beat DI SUO (CHN) 22-20/21-19

QIN JINJING (CHN) beat XUAN DENG (CHN) 21-16/15-21/21-16

MS

JEN HAO HSU (TPE) beat HAN CHOU CHU (TPE) 21-14/21-11

HSUAN YI HSUEH (TPE) beat CHUN HEI TAM (HKG) 22-20/20-22/21-17

HOUWEI TIAN (CHN) beat YUXIANG HUANG (CHN) 21-16/21-13

WAN HO SON (KOR) beat VLADIMIR IVANOV (RUS) 21-16/19-21/21-16

DAY 3 RESULTS

WS

PV SINDHU (IND) beat SALAKJIT PONSANA (THA) 18-21/21-8/21-14

XUANG DENG (CHN) beat HSIAO HUAN CHEN (TPE) 21-15/21-9

TSZ KA CHAN (HKG) beat YA CHING HSU (TPE) 21-10/21-10

LI MICHELLE (CAN) beat HYO MIN KIM (KOR) 15-21/21-10/21-18

CHOCHUWONG P (THA) beat SAYAL GOKHALE (IND) 21-19/10-21/21-15

PUI YIN YIP (HKG) beat EVGENIA DIMOVA (RUS) 21-12/21-12

DI SUO (CHN) beat PC THULASI (IND) 21-15 / 21-7

MS

HAN CHOU CHU (TPE) beat LIN CHIA HSUAN (TPE) 21-10/24-22

VLADIMIR IVANOV (RUS) beat ISKANDAR ZULKARNAIN (MAS) 21-13/21-17

JEN HAO HSU (TPE) beat WING KI WONG (HKG) 16-21/21-18/22-20

YUXIANG HUANG (CHN) beat JUNWEI LIAO (CHN) 11-21/21-16/21-15

HSUAN YI HSUEH (TPE) beat CHUN SEANG TAN (MAS) 21-12/21-17

WAN HO SON (KOR) beat ZULFADLI ZULKIFFLI (MAS) 21-11/21-7

DAY 1&2 RESULTS

MS

WAN HO SON (KOR) beat KENICHI TAGO (1) (JPN) 21-11 / 21-14

ZULFADLI ZULKIFFLI (MAS) beat SUPPANYU A (THA) 21-14/8-21/21-11

VLADIMIR IVANOV (RUS) beat CHIH HSUN YANG (TPE) 18-21/21-19.21-4

SOL KYU CHOI (TPE) beat SAI PRANEETH (IND) 21-19/21-17

WING KI WONG (HKG) beat HIROKI TAKEUCHI (JPN) 21-17 / 21-19

WING KI MONG beat KUEI CHUN SHIH (TPE) 21-13/21-16

JEN HAO HSU (TPE) beat CHI MAN LAM (MAC) 21-9/21-6

SOURABH VARMA (IND) beat HOK MAN LOU (MAC) 21-5/21-7

JEN HAO HSU (TPE) beat SOURABH VARMA 21-16/21-13

HS PRANNOY (IND) beat ANDRE MARTEEN (INA) 21-10/21-23/21-10

YUN HU (HKG) beat BRANDON WYNN (CAN) 21-9/21-15

GUO KAI (CHN) beat YUN HU 21-9/21-7

WS

PV SINDHU (IND0 beat SOO JIN KIM (KOR) 15-21/21-12/21-9

TSZ KA CHAN (HKG) beat NATCHA SAENGCHOTE (THA) 21-13/21-16

QIN JINJING (CHN) beat HSIAO MA PAI (TPE) 18-21/21-18/21-11

PC THULASI (IND) beat NICHAON JINDAPON (THA) 22-20/21-19

PUI YIN YIP (HKG) beat MEI HUI CHIANG (TPE) 21-8/21-5

SAYALI GOKHALE (IND) beat CHI YA CHENG (TPE) 24-22/21-15

SALAKJIT PONSANA (THA) beat SIMONE PRUTSCH (AUT) 21-9/21-6

EVGENIA DIMOVA (RUS) beat CHARMAINE REID (CAN) 21-15/21-14

WD

PEI RONG WANG/KUO YU WEN (TPE) beat JWALA/ASHWINI (IND) 2-0 Retired

XD

NIPITPHON P/PUTTITA S (THA) beat TARUN/ASHWINI (IND) 21-10/17-21/21-13

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS