KOREAN MASTERS-2018

DATES – 27 NOV – 02 DEC 2018

VENUE – GWANGJU WOMEN’S UNIVERSITY STADIUM

CITY – GWANGJU

COUNTRY – KOREA

PRIZE MONEY – USD 250,000

TOP SEEDS

MS – SON WAN HO / ANTHONY GINTING / TOMMY SUGIARTO / JONATAN CHRISTIE

WS – RATCHANOK INTANON / SUNG JI HYUN / NITCHAON JINDAPOL / GREGORIA MARISKA TUNJUNG

WD – JONGKOLPHAN K-RAWINDA P / LEE SO HEE-SHIN SEUNG CHAN

MD – FAJR ALFIAN-MUHD ARDIANTO / HAN CHENGKAI-ZHOU HAODONG

XD – PRAVEEN JORDA-MELATI DAEVA OKTAVIANTI / SEO SEUNG JAE-CHAE YUJUNG

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – P KASHYAP / SOURABH VERMA / AJAY JAYRAM 

ALL FINALS

MS

SON WAN HO (KOR) beat LEE ZII JIA (MAS) 21-16/21-11

WS

LI XUERUI (CHN) beat HAN YUE (CHN) 21-10/21-18

MD

CHOI SOLGYU/SEO SEUNG JAE (KOR) beat PO LI-WEI/WANG CHI-LIN (TPE) 21-12/17-21/21-18

WD

CHANG YE NA/JUNG KYUNG EUN (KOR) beat LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) 21-14/21-17

XD

KO SUNG HYUN/EOM HYE WON (KOR) beat CHOI SOLGYU/SHIN SEUNG CHAN (KOR) 21-12/15-21/21-18

ALL SEMI-FINALS (MS & WS)

MS

SON WAN HO (KOR) beat LEE CHEUK YIU (HKG) 21-19/21-14

LEE ZII JIA (MAS) beat SITTHIKOM T (THA) 4-1 Retired

WS

LI XUERUI (CHN) beat GOH JIN WEI (MAS) 23-21/10-21/21-14

HAN YUE (CHN) beat KIM HYO MIN (KOR) 19-21/21-13/21-9

Q-FINALS (MS & WS)

MS

SON WAN HO (KOR) beat IHSAN MUSTOFA (INA) 16-21/21-17/21-13

LEE ZII JIA (MAS) beat SHESAR HIREN (INA) 21-14/21-13

SITTHIKOM THAMMASIN (THA) beat SOONG JOO VEN (MAS) 21-16/16-21/21-15

LEE CHEUK YIU (HKG) beat LU CHIA HUNG (TPE) 21-11/21-13

WS

HAN YUE (CHN) beat NITCHAON JINDAPOL (THA) 15-21/21-4/22-20

GOH JIN WEI (MAS) beat CHIANG YING LI (TPE) 21-9/21-6

LI XUERUI (CHN) beat FITRIANI FITRIANI (INA) 21-14/21-12

KIM HYO MIN (KOR) beat KIM GA EUN (KOR) 21-15 Retired

DAY 1 – SOME RESULTS

MS

SON WAN HO (KOR) beat PANJI AHMAD (INA) 21-15/21-11

LEE DONG KEUN (KOR) beat P KASHYAP (IND) 21-17/13-21/21-8

EETU HEINO (FIN) beat SOURABH VERMA (IND) 21-13/12-21/21-18

TANONGSAK S (THA) beat CHANG EN CHIA (TPE) 21-18/21-16

REN PENGBO (CHN) beat LU GUANGZU (CHN) 19-21/21-7/21-11

LU CHIA HUNG (TPE) beat ZHAO JUN PENG (CHN) 14-21/21-14/21-9

LEE CHEUK YIU (CHN) beat SUPPANYU A (THA) 21-19/21-13

KHOSIT PHETPRADAB (THA) beat HSU JEN HAO (TPE) 21-15/21-9

SITTHIKOM THAMMASIN (THA) beat FIRMAN ABDUL KHOLIK (INA) 21-16/13-21/21-12

WS

BUSANAN O (THA) beat LIANG TING YU (TPE) 21-15/21-10

FITRIANI FITRIANI (INA) beat LEE SE YEON (KOR) 21-15/21-10

ZHANG YIMAN (CHN) beat ISABEL ZHONG (USA) 23-21/16-21/21-13

LI XUERUI (CHN) beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) 21-19/13-21/21-13

HAN YUE (CHN) beat LEE BYEOL LIM (KOR) 21-17/21-14

CHIANG LI (TPE) beat LAUREN LAM (USA) 21-12/17-21/21-19

BRITNEY TAM (CAN) beat CRYSTAL PAN (USA) 21-14/21-14

HUNG YI-TING (TPE) beat DISHA GUPTA (USA) 21-13/21-11

LIN YING CHUN (TPE) beat NUNTAKARN A (THA) 14-21/21-17/21-10

LYANNY ALESSANDRA MAINAKY (INA) beat BAE JI WON (KOR) 22-20/21-18

GOH JIN WEI (MAS) beat SORAYA DE VISCH E (NED) 21-7/21-13

SUNG JI HYUN (KOR) beat AN SE YOUNG (KOR) 21-16/12-21/21-10

NITCHAON JINDAPOL (THA) beat JEON JUI (KOR) 17-21/21-15/21-12

 

Share This Post

Recent Articles

© 2018 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS