KOREA OPEN – 2019

DATES – 24-29 SEPT 2019

VENUE – INCHEON AIRPORT SKYDOME

CITY – INCHEON

COUNTRY – KOREA

PRIZE MONEY – USD 400,000

TOP SEEDS

MS – KENTO MOMOTA /  CHOU TIEN CHEN / SHI YUQI / JONATAN CHRISTIE

WS – AKANE YAMAGUCHI / CHEN YU FEI / TAI TZU YING / NOZOMI OKUHARA

WD – MAYU MATSUMOTO-WAKANA NAGAHARA / MISAKI MATSUTOMO-AYAKA TAKAHASHI

MD – MARCUS FERNALDI-KEVIN SANJAYA / MOHD AHSAN-HENDRA SETIAWAN

XD – ZHENG SI WEI-HUANG YA QIONG / WANG YI LYU-HUANG DONG PING

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – K SRIKANTH / SAI PRANEETH / SAMEER VERMA 

WS – SAINA NEHWAL / PV SINDHU 

MD – MANU ATTRI-SUMEETH REDDY / SATWIKSAIRAJ-CHIRAG SHETTY

ALL FINALS

WS

HE BING JIAO (CHN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 18-21/24-22/21-17

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 21-19/21-17

WD

KIM SO YEONG/KONG HEE YONG (KOR) beat LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) 13-21/21-19/21-17

MD

FAJAR ALFIAN/MUHD RIAN (INA) beat TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) 21-16/21-17

XD

DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) beat ZHENG SI WEI/HUANG YA QIONG (CHN) 21-14/21-13

ALL SEMI-FINALS

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat P KASHYAP (IND) 21-13/21-15

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat WANG TZU WEI (TPE) 12-21/21-13/21-11

WS

RATCHANOK INTANON (THA) beat TAI TZU YING (TPE) 21-19/21-11

HE BING JIAO (CHN) beat LI MICHELLE (CAN) 21-9/21-15

MD

TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) beat CHOI SOLGYU/SEO SEUNG JAE (KOR) 21-13/21-14

FAJAR ALFIAN/MUHD RIAN ARDIANTO (INA) beat LI JUN HUI/LIU YU CHEN (CHN) 27-25/22-20

WD

LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) beat NAMI MATSUYAMA/CHIHARU SHIDA (JPN) 15-21/21-19/21-15

KIM SO YEONG/KONG HEE YONG (KOR) beat AYAKO SAKURAMOTO/YUKIKO TAKAHATA (JPN) 21-13/13-21/21-5

XD

ZHENG SI WEI/HUANG YA QIONG (CHN) beat SEO SEUNG JAE/CHAE YUJUNG (KOR) 21-11/21-16

DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) beat RINOV RIVALDY/PITHA HANINGTYAS MENTARI (INA) 20-22/21-11/21-18

ALL Q-FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) 24-22/22-20

RATCHANOK INTANON (THA) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-9/23-21

HE BING JIAO (CHN) beat CHEN YU FEI (CHN) 15-21/21-17/21-18

LI MICHELLE (CAN) beat NOZOMI OKUHARA (JPN) 21-23/21-16/21-19

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat LEE ZII JIA (MAS) 21-15/21-19

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat SHESAR HIREN RHUSTAVITO (INA) 21-18/21-9

P KASHYAP (IND) beat JAN O JORGENSEN (DEN) 24-22/21-8

WANG TZU WEI (TPE) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 21-10/15-21/21-13

DAY-2 (SOME RESULTS)

WS

TAI TZU YING (TPE) beat CAI YAN YAN (CHN) 21-11/21-11

CHEN YU FEI (CHN) beat KIM HYO MIN (KOR) 21-13/21-11

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat SUNG JI HYUN (KOR) 21-13/21-18

RATCHANOK INTANON (THA) beat AYA OHORI (JPN) 21-4/21-13

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat FITRIANI FITRIANI (INA) 21-16/21-7

GREGORIA MARISKA (INA) beat KIM GA EUN (KOR) 22-20/15-21/22-20

LI MICHELLE (CAN) beat BEIWEN ZHANG (USA) 21-15/8-21/21-10

HE BING JIAO (CHN) beat NITCHAON JINDAPOL (THA) 21-23/21-13/21-13

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat  KIM DONGHUN (KOR) 21-12/21-9

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat KENTA NISHIMOTO (JPN) 21-10/16-21/21-14

P KASHYAP (IND) beat DAREN LIEW (MAS) 21-17/11-21/21-12

WANG TZU WEI (TPE) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 21-15/21-6

JONATAN CHRISTIE (INA) beat KHOSIT PHETPRADAB (THA) 21-8/22-20

LEE ZII JIA (MAS) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 21-18/21-16

SHESAR HIREN (INA) beat LU GUANG ZU (CHN) 21-15/21-13

DAY-1 (SOME RESULTS)

WS

TAI TZU YING (TPE) beat BUSANAN O (THA) 21-13/21-9

CHEN YU FEI (CHN) beat EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) 21-13/21-18

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat SIM YU JIN (KOR) 21-9/21-14

BEIWEN ZHANG (USA) beat PV SINDHU (IND) 7-21/24-22/21-15

KIM GA EUN (KOR) beat SAINA NEHWAL (IND) 19-21/21-18/8-1 Retired

RATCHANOK INTANON (THA) beat CHEUNG NGAN YI (HKG) 21-15/21-15

FITRIANI FITRIANI (INA) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 10-11 Retired

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat LI XUE RUI (CHN) 21-15/11-3 Retired

AYA OHORI (JPN) beat JEON JUI (KOR) 21-17/21-9

LI MICHELLE (CAN) beat PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) 21-19/21-19

CAI YAN YAN (CHN) beat CHEN XIAO XIN (CHN) 21-13/21-11

GREGORIA MARISKA (INA) beat SONIA CHEAH (MAS) 21-15/21-12

NITCHAON JINDAPOL (THA) beat PAI YU PO (TPE) 21-16/21-18

HE BING JIAO (CHN) beat HAN YUE (CHN) 21-17/14-21/21-15

SUNG JI HYUN (KOR) beat AN SE YOUNG (KOR) 21-19/21-16

KIM HYO MIN (KOR) beat LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) 21-7/21-19

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat KUNIAVUT VITIDSARN (THA) 21-17/21-13

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat SITTHIKOM THANNASIN 9THA) 21-12/21-15

P KASHYAP (IND) beat LU CHIA HUNG (TPE) 21-16/21-16

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat SAI PRANEETH (IND) 21-9/11-7 Retired

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat ZHAO JUN PENG (CHN) 21-12/21-15

WANG TZU WEI (TPE) beat KANTA TSUNEYAMA (JPN) 21-18/15-21/21-17

LEE ZII JIA (MAS) beat SUPPANYU A (THA) 21-7/21-15

DAREN LIEW (MAS ) beat LIN DAN (CHN) 21-19/21-14

KIM DONGHUN (KOR) beat RASMUS GEMKE (DEN) 11-21/21-15/21-13

JONATAN CHRISTIE (INA) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 21-16/22-20

JAN O JORGENSEN (DEN) beat HUANG YU XIANG (CHN) 21-14/8-21/21-13

ANTHONY GINTING (INA) beat KANTAPHON W (THA) 21-16/22-20

LU GUANG ZU (CHN) beat CHEN LONG (CHN) 21-15/13-21/21-13

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 17-21/21-15/21-15

MD

HUANG KAI XIANG/LIU CHENG (CHN) beat MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) 21-16/19-21/21-18

TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) beat SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) 21-19/18-21/21-18

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS