KOREA OPEN 2014

DATES – 7 – 12 JAN 2014

CATEGORY – SUPERSERIES

CITY – SEOUL

COUNTRY – KOREA

PRIZE MONEY – USD 600,000

TOP SEEDS

MS – LEE CHONG WEI / CHEN LONG / TOMMY SUGIARTO /  JAN O JORGENSEN

WS – SHIXIAN WANG / RATCHANOK INTANON / YIHAN WANG / SUNG JI HYUN

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNEY

MS – RMV GURUSAI DUTT / AJAY JAYRAM / K SRIKANTH

WD – JWALA GUTTA/ASHWINI P

XD – TARUN KONA/ASHWINI P

ALL FINALS

WD

wd-kor-win

YIXIN BAO/JINHUA TANG (CHN) beat YINGLUO/YU LUO (CHN) 21-17/21-15

MS

ms-chen-lcw-1

CHEN LONG (CHN) beat LEE CHONG WEI (MAS) 21-14/21-15

XD

xd-kor-pod

NAN ZHANG/YUNLEI ZHAO (CHN) beat CHEN XU/JIN MA (CHN) 21-18/21-18

WS

ws-kor-pod

YIHAN WANG (CHN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-13/21-19

MD

md-kor-win

MATHIAS BOE/CARSTEN MOGENSEN (DEN) beat HAIFENG FU/WEI HONG (CHN) 21-12/21-17

ALL SEMI – FINALS

WS

RATCHANOK INTANON (THA) beat JI HYUN SUNG (KOR) 24-22/11-21/21-17

YIHAN WANG (CHN) beat SHIXIAN WANG (CHN) 21-19/21-12

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat KENICHI TAGO (JPN) 21-17/21-17

CHEN LONG (CHN) beat BOONSAK PONSANA (THA) 21-15/21-9

MD

MATHIAS BOE/CARSTEN MOGENSEN (DEN) beat HIROYUKI ENDO/KENICHI HAYAKAWA (JPN) 22-20/22-20

HAIFENG FU/WEI HONG (CHN) beat CHRIS ADCOCOK/ANDREW ELLIS (ENG) 21-11/21-9

WD

YIXIN BAO/JINHUA TANG (CHN) beat NITYA KRISHINDA/GREYSIA POLII (INA) 21-5/19-21/21-11

YING LUO/YU LUO (CHN) beat REIKA KAKIIWA/MIYUKI MAEDA (JPN) 21-16/21-13

XD

NAN ZHANG/YUNLEI ZHAO (CHN) beat YUN LUNG CHAN/YING SUET TSE (HKG) 21-16/21-12

CHEN XU/JIN MA (CHN) beat CHENG LIU/YIXIN BAO (CHN) 21-14/21-10

ALL Q-FINALS

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat PENGYU DU (CHN) 21-9/21-12

KENICHI TAGO (JPN) beat JAN O JORGENSEN (DEN) 21-11/21-14

CHEN LONG (CHN) beat TIEN MINH NGUYEN (VIE) 21-17/22-20

BOONSAK PONSANA (THA) beat HUAN GAO (CHN) 21-19/19-21/21-11

WS

JI HYUN SUNG (KOR) beat MINATSU MITANI (JPN) 21-15/23-21

SHIXIAN WANG (CHN) beat TZU YING TAI (TPE) 12-21/21-12/24-22

YIHAN WANG (CHN) beat YEON JU BAE (KOR) 21-12/18-21/21-17

RATCHANOK INTANON (THA) beat LI HAN (CHN) 21-18/21-18

DAY 2 MAIN RESULTS

WD

YE NA JANG/SO YOUNG KIM (KOR) beat JWALA/ASHWINI (IND) 21-18/21-12

XD

MICHAEL FUCHS/BIRGIT MICHELS (GER) beat TARUN KONA/ASHWINI (IND) 21-10/21-15

WS

SHIXIAN WANG (CHN) beat JANG MI LEE (KOR) 18-21/21-14/21-10

YIHAN WANG (CHN) beat EUN BYUL KO (KOR) 21-4/21-9

RATCHANOK INTANON (THA) beat CAROLINA MARIN (ESP) 21-16/13-21/21-15

JI HYUN SUNG (KOR) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-14/21-19

TZU YING TAI (TPE) beat NICHAON JINDAPON (THA) 21-17/21-17

LI HAN (CHN) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 21-17/19-21/23-21

YEON JU BAE (KOR) beat XUE YAO (CHN) 22-20/21-14

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat MARC ZWIEBLER (GER) 21-14/21-18

JAN O JORGENSEN (DEN) beat KAZUMASA SAKAI (JPN) 21-19/21-18

CHEN LONG (CHN) beat TAKUMA UEDA (JPN) 19-21/21-9/21-14

KENICHI TAGO (JPN) beat VLADIMIR IVANOV (RUS) 21-19/21-12

BOONSAK PONSANA (THA) beat DIONYSIUS RUMBAKA (INA) 21-13/21-15

TIEN MINH NGUYEN (VIE) beat JONG SOO HWANG (KOR) 19-21/21-18/21-9

PENGYU DU (CHN) beat KENTO MOMOTO (JPN) 21-10/21-15

DAY 1 SOME RESULTS

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat WAN HO SON (KOR) 21-11/21-18

JAN O JORGENSEN (DEN) beat ERIC PANG (NED) 21-19/21-15

CHEN LONG (CHN) beat SIMON SANTOSO (INA) 21-11/21-12

BOONSAK PONSANA (THA) beat WING KI WONG (HKG) 21-13/5-0 Retired

KAZUMASA SAKAI (JPN) beat HYUK JIN JEON (KOR) 21-13/21-10

VLADIMIR IVANOV (RUS) beat WEI FENG CHONG (MAS) 21-18/21-11

MARC ZWIEBLER (GER) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 21-19/21-16

JONG SOO HWANG (KOR) beat RAJIV OUSEPH (ENG) 13-21/21-17/21-16

KENICHI TAGO (JPN) beat K SRIKANTH (IND) 21-10/21-11

TAKUMA UEDA (JPN) beat RMV GURUSAI DUTT (IND) 21-11/21-11

WS

SHIXIAN WANG (CHN) beat SASHINA VIGNES WARAN (FRA) 21-11/21-11

RATCHANOK INTANON (THA) beat DI SUO (CHN) 21-16/21-18

YIHAN WANG (CHN) beat BUSANAN O (THA) 21-19/21-18

JI HYUN SUNG (KOR) beat CHOCHUWONG P (THA) 21-11/21-13

YEON JU BAE (KOR) beat KAORI IMABEPPU (JPN) 21-9/21-16

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat PORNTIP B (THA) 11-1 Retired

ERIKO HIROSE (JPN) beat NATALIA PERMINOVA (RUS) 21-18/21-6

MINATSU MITANI (JPN) beat TSZ KA CHAN (HKG) 21-8/21-6

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat APRILLA YUSAWANDRI (INA) 21-12/21-11

TZU YING TAI (TPE) beat PUI YIN YIP (HKG) 16-21/21-10/21-18

XUE YAO (CHN) beat HERA DESI (INA) 21-17/21-11

CAROLINA MARIN (ESP) beat HYO MIN KIM (KOR) 21-13/21-15

NICHAON JINDAPON (THA) beat MIN AH YOON (KOR) 21-10/21-15

EUN BYUL KO (KOR) beat JING YI TEE (MAS) 21-10/21-13

WD

JWALA/ASHWINI (IND) beat ANNA RANKIN/MADELEINE STAPLETON (NZL) 21-10/21-7

XD

TARUN KONA/ASHWINI (IND) beat JONGKONPHAN K/RAWINDA P (THA) 21-17/21-14

 

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS