KOREA MASTERS 2017

DATES – 28 NOV – 03  DEC 2017

VENUE – YEOMJU GYMNASIUM

CITY – GWANGJU

COUNTRY – KOREA

PRIZE MONEY – USD 120,000

TOP SEEDS

MS – SON WAN HO / WANG TZU WEI / TANONGSAK S / JEON HYEOK JIN

WS – SUNG JI HYUN / NITCHAON JINDAPOL / CHEN XIAOXIN / BUSANAN O

MD – LEE JHE-HUEI – LEE YANG / LU CHING YAO – YANG PO HAN

WD – JONGKOLPHAN K – RAWINDA P / ANGGIA SHITTA – NI KETUT MAHADEWI

XD – CHOI SOLGYU – CHAE YOO JUNG / HEE YONG KAI TERRY – TAN WEI HAN

ALL FINALS

WS

GAO FANGJIE (CHN) beat LEE JANG MI (KOR) 21-19/21-5

MS

JEON HYEOK JIN (KOR) beat KIM MIN KI (KOR) 21-17/19-21/21-12

WD

LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) beat KIM SO YEONG/KONG HEE YONG (KOR) 21-18/23-21

MD

KIM WON HO/SEO SEUNG JAE (KOR) beat JUNG JAE WOOK/KIM GI JUNG (KOR) 21-15/21-16

XD

SEO SEUNG JAE/KIM HA NA (KOR) beat CHOI SILGYU/CHAE YOO JUNG (KOR) 17-21/21-13/21-18

SEMI-FINALS

MS

JEON HYEOK JIN (KOR) beat KHOSIT PHETPRADAB (THA) 21-16/21-14

KIM MIN KI (KOR) beat LEE DONG KEUN (KOR) 21-19/21-15

WS

LEE JANG MI (KOR) beat NITCHAON JINDAPOL (THA) 21-19/21-19

GAO FANGJIE (CHN) beat WANG ZHIYI (CHN) 21-17/21-8

MD

KIM WON HO/SEO SEUNG JAE (KOR) beat LIAO MIN CHUN/SU CHENG HENG (TPE) 23-25/21-12/21-15

JUNG JAE WOOK/KIM GI JUNG (KOR) beat LEE YONG DAE/YOO YEON SEONG  (KOR) 16-21/21-11/21-19

WD

KIM SO YEONG/KONG HEE YONG (KOR) beat CHOW MEI KUAN/LEE MENG YEAN (MAS) 14-21/21-7/21-12

LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) beat LEE EUN AH/YOON MIN AH (KOR) 21-5/21-9

XD

SEO SEUNG JAE/KIM HA NA (KOR) beat HAFIZ FAIZAL/GLORIA EMANUELLE WIDJAJA (INA) 21-15/21-11

CHOI SOLGYU/CHAE YOO JUNG (KOR) beat KIM WON HO/SHIN SEUNG CHAN (KOR) 21-17/21-12

Q-FINALS

MS

LEE DONG KEUN (KOR) beat PANJI AHMAD (INA) 16-21/21-19/21-11

KIM MIN KI (KOR) beat LEE CHIA HAO (TPE) 21-18/21-14

KHOSIT PHETPRADAB (THA) beat KANTAPHON W (THA) 21-11/21-7

JEON HYEOK JIN (KOR) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-9/21-12

WS

WANG ZHIYI (CHN) beat SUNG JI HYUN (KOR) 27-25/7-21/21-12

NITCHAON JINDAPOL (THA) beat LEE CHIA HSIN (TPE) 21-18/21-8

LEE JAMG MI (KOR) beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) 21-15/18-21/21-15

GAO FANGJIE (CHN) beat PORPAWEE C (THA) 21-17/13-21/21-16

DAY 2 (SOME RESULTS)

WS

SUNG JI HYUN (KOR) beat ZHANG YIMAN (CHN) 14-21/21-13/25-23

LEE JANG MI (KOR) beat HU LING FANG (TPE) 21-15/21-10

NITCHAON JINDAPOL (THA) beat LEE MIN JI (KOR) 21-12/21-15

GAO FANGJIE (CHN) beat BAE JI WON (KOR) 21-6/19-21/21-16

GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) beat LEE BYEOL LIM (KOR) 21-2/11-5 Retired

LEE CHIA HSIN (TPE) beat LI MICHELLE (CAN) 15-21/21-18/21-19

PORNPAWEE C (THA) beat LYANNY ALESSANDRA (INA) 16-21/21-8/21-9

WANG ZHIYI (CHN) beat SONIIA CHEAH (MAS) 21-13/21-12

MS

KIM MIN KI (KOR) beat SON WAN HO (KOR) 21-12/21-12

JEON HYEOK JIN (KOR) beat IHSAN MAULANA MUSTOFA (INA) 21-12/21-15

BRICE LEVEDEZ (FRA) beat HA YOUNG WOONG (KOR) 16-21/21-13/22-20

LEE DONG KEUN (KOR) beat FIRMAN ABDUL (INA) 21-17/21-23/21-17

LEE CHIA HAO (TPE) beat SOONG JOO VEN (MAS) 21-16/21-15

PANJI AHMAD (INA) beat LIN CHIA HSUAN (TPE) 20-22/21-8/21-19

KHOSIT P (THA) beat CHONG WEI FANG (MAS) 21-17/21-10

Share This Post

Recent Articles

© 2017 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS