SIMINVEST INDONESIA OPEN 2021

DATES – 23-28 NOV 2021

CITY – BALI

COUNTRY – INDONESIA

PRIZE MONEY – USD 850,000

CATEGORY – HSBC BWF WORLD TOUR SUPER 1000

TOP SEEDS

MS – KENTO MOMOTA / VIKTOR AXELSEN / ANDERS ANTONSEN / CHOU TIEN CHEN

WS – AKANE YAMAGUCHI / RATCHANOK INTANON / PV SINDHU / AN SE YOUNG

MD – MARCUS GIDEON-KEVIN SANJAYA / MOHD AHSAN-HENDRA SETIAWAN

WD – KIM SOYEONG-KONG HEEYONG / GREYSIA POLII-APRIYANI RAHAYU

XD – DECHAPOL P-SAPSIREE T / PRAVEEN JORDAN-MELATI OKTAVIANTI

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNEY

MS – K SRIKANTH / P KASHYAP /  SAMEER VERMA / LAKSHYA SEN / HS PRANNOY / SAI PRANEETH

WS – PV SINDHU 

MD – MR ARJUN-DHRUV KAPILA / SATWIKSAIRAJ-CHIRAG SHETTY

WD – ASHWINI-SIKKI REDDY

XD – DHRUV KAPILA-SIKKI REDDY / ASHWINI – SUMEETH REDDY

ALL FINALS

WS

AN-SE-3 WS-POD-INA-1

AN SE YOUNG (KOR) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-17/22-20

MS

VIK-2 MS-POD-3

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat LOH KEAN YEW (SIN) 21-13/9-21/21-13

MD

MD-WIN MD-POD-5

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat TAKURO HOKI/YUGO KOBAYASHI (JPN) 21-14/21-18

WD

WD-WIN WD-POD-3

NAMI MATSUYAMA/CHIHARU SHIDA (JPN) beat GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) 21-19/21-19

XD

XD-WIN XD-POD-1

DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) beat YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) 21-12/21-13

ALL SEMI-FINALS

WS

AN SE YOUNG (KOR) beat PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) 21-19/21-19

RATCHANOK INTANON (THA) beat PV SINDHU (IND) 15-21/21-9/21-14

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 21-19/21-15

LOH KEAN YEW (SIN) beat RASMUS GEMKE (DEN) 21-14/21-7

WD

GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) beat JONGKOLPHAN K/RAWINDA P (THA) 21-18/21-14

NAMI MATSUYAMA/CHIHARU SHIDA (JPN) beat BAEK HA NA/LEE YU RIM (KOR) 21-19/21-18

MD

MARCUS F GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) 21-16/21-18

TAKURO HOKI/YUGO KOBAYASHI (JPN) beat AKIRA KOGA/TAICHI SAITO (JPN) 22-20/21-14

XD

DECHAPOL P/SAPISIREE T (THA) beat  KO SUNG HYUN/EOM HYE WON (KOR) 21-17/18-21/21-14

YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) beat MATHIAS CHRISTIANSEN/ALEXANDRA BOJE (DEN) 21-16/21-12

ALL Q-FINALS

WS

AN SE YOUNG (KOR) beat PHITTAYAPORN CHAIWAN (THA) 21-13/21-11

PV SINDHU (IND) beat SIM YUJIN (KOR) 14-21/21-19/21-14

RATCHANOK INTANON (THA) beat ASUKA TAKAHASHI (JPN) 21-17/21-12

PORPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 21-6/21-23/21-11

MS

LOH KEAN YEW (SIN) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 21-9/21-4

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat SAI PRANEETH (IND) 21-12/21-8

RASMUS GEMKE (DEN) beat KENTA NISHIMOTO (JPN) 21-18/21-17

JONATAN CHRISTIE (INA) beat ANDERS ANTONSEN (WALKOVER)

WD

GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) beat MAYU MATSUMOTO/AYAKO SAKURAMOTO (JPN) 21-16/12-21/21-18

JONGKOLPHON K/RAWINDA P (THA) beat GABRIELA STOEVA/STEFANI STOEVA (BUL) 21-10/21-14

NAMI MATSUYAMA/CHIHARU SHIDA (JPN) beat FEBRIANA D KUSUMA/AMALILA C PRATIWI (INA) 21-17/21-13

BAEK HA NA/LEE YU RIM (KOR) beat KIM SOYEONG/KONG HEEYONG (KOR) 18-21/21-19/21-15

MD

MARCUS GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat ONG YEW SIN/TEO EE YI (MAS) 14-21/21-14/21-16

AKIRA KOGA/TAICHI SAITO (JPN) beat FAJAR ALFIAN/MUHD RIAN ARDIANTO (INA) 21-10/13-21/21-14

TAKURO HOKI/YUGO KOBAYASHI (JPN) beat KIM ASTRUP/ANDERS SKAARUP RASMUSSEN (DEN) 14-21/21-15/21-14

SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) beat GOH SZE FEI/NUR IZZUDDIN (MAS) 21-19/21-19

XD

DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) beat TAN KIAN MENG/LAI PEI JING (MAS) 21-10/21-11

YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) beat TANG CHUN MAN/TSE YING SUET (HKG) 21-17/21-8

MATHIAS CHRISTIANSEN/ALEXANDRA BOJE (DEN) beat HAFIZ FAIZAL/GLORIA E WIDJAJA (INA) 14-21/21-11/21-18

KO SUNG HYUN/EOM HYE WON (KOR) beat CHAN PENG SOON/GOH LIU YING (MAS) 15-21/21-16/21-18

DAY – 2 (SOME RESULTS)

WS

AKANE YAMGUCHI (JPN) beat YEO JIA MIN (SIN) 21-15/19-21/21-14

AN SE YOUNG (KOR) beat LEANICE HUET (FRA) 21-8/21-10 

PV SINDHU (IND) beat LI YVONNE (GER) 21-12/21-18

RATCHANOK INTANON (THA) beat PAI YU PO (TPE) 21-11/21-16

PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) 11-21/21-9/22-20

PHITTAYAPORN CHAIWAN (THA) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-19/14-21/21-14

ASUKA TAKAHASHI (JPN) beat BUSANAN O (THA) 21-7/22-20

SIM YUJIN (KOR) beat BEATRIZ CORRALES (ESP) 21-13/21-14

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat K SRIKANTH (IND) 21-14/21-18

LOH KEAN YEW (SIN) beat KENTO MOMOTA (JPN) 21-7/17-21/21-19

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat WANG TZU WEI (TPE) 18-21/21-13/21-14

JONATAN CHRISTIE (INA) beat CHICO AURA DWI WARDOYO (INA) 21-11/21-12

SAI PRANEETH (IND) beat CHRISTO POPOV (FRA) 21-17/14-21/21-19

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 18-21/21-15/21-11

HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat KANTA TSUNEYAMA (JPN) 10-21/21-18/21-13

RASMUS GEMKE (DEN) beat SHESAR HIREN RHUSTAVITO (INA) 21-12 Retired

MD

SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) beat KANG MINHYUK/SEO SEUNGJAE (KOR) 21-15/19-21/23-21

DAY – 2 (SOME RESULTS)

WS

PV SINDHU (IND) beat AYA OHORI (JPN) 17-21/21-17/21-17

RATCHANOK INTANON (THA) beat KIM GAEUN (KOR) 21-19/21-12

BUSANAN O (THA) beat EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) 21-10/21-13

BEATRIZ CORRALES (ESP) beat MARIE BATOMENE (FRA) 21-23/21-14/21-17

SIM YUJIN (KOR) beat LI MICHELLE (CAN) 21-11/21-9

LI YVONNE (GER) beat NESLIHAN YIGIT (TUR) 19-21/23-21/21-13

ASUKA TAKAHASHI (JPN) beat FITRIANI FITRIANI (INA) 21-14/14-21/21-11

PAI YU PO (TPE) beat LINE CHRISTOPHERSEN (DEN) 14-21/21-18/21-11

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat KOKI WATANABE (JPN) 21-14/21-14

ANDER ANTONSEN (DEN) beat KUNLAVUT VITIDSARIN (THA) 21-15/17-21/21-17

K SRIKANTH (IND) beat HS PRANNOY (IND) 21-15/19-21/21-12

JONATAN CHRISTIE (INA) beat DAREN LIEW (MAS) 21-14/21-15

SAI PRANEETH (IND) beat TOMA JUNIOR POPOV (FRA) 21-19/21-18

WANG TZU WEI (TPE) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-17/21-17

CHRISTO POPOV (FRA) beat ANTHONY GINTING (INA) 21-17/21-18

CHICO AURA DWI WARDOYO (INA) beat HENRIKHO KHO WIBOWO (INA) 21-11/21-18

XD

TAKURO HOKI/NAMI MATSUYAMA (JPN) beat SUMEETH REDDY/ASHWINI (IND) 22-24/21-12/21-19

KYOHEI YAMASHITA/NARU SHINOYA (JPN) beat DHRUV KAPILA/SIKKI REDDY (IND) 21-7/21-12

DAY – 1 (SOME RESULTS)

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat LAKSHYA SEN (IND) 23-21/21-15

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat LEE CHEUK YIU (HKG) 21-12/21-14

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat THOMAS ROUXEL (FRA) 21-13/21-13

HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat KANTAPHON W (THA) 21-18/21-12

RASMUS GEMKE (DEN) beat LEE ZII JIA (MAS) 13-21/25-23/21-16

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 22-20/13-21/21-19

SHESAR HIREN RHUSTAVITO (INA) beat SITTHIKOM THAMMASIN (THA) 21-12/15-21/21-16

LOH KEAN YEW (SIN) beat P KASHYAP (IND) 21-11/21-14

WS

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat MARIA ULITINA (UKR) 21-13/21-10

AN SE YOUNG (KOR) beat RUSELLI HATAWAN (INA) 21-11/21-8

PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat LIANNE TAN (BEL) 21-12/21-12

YEO JIA MIN (SIN) beat JORDAN HART (POL) 21-9/21-10

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat SAENA KAWAKAMI (JPN) 21-14/21-14

GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) beat SUPANIDA KATETHONG (THA) 21-16/21-15

PHITTAYAPORN CHAIWAN (THA) beat YULIA YOSEPHINE SUSANTO (INA) 21-18/21-19

LEONICE HUET (FRA) beat CLARA AZURMENDI (ESP) 22-20/21-10

MD

CHOI SOLGYU/KIM WONHO (KOR) beat MR ARJUN/DHRUV KAPILA (IND) 22-20/21-13

XD

JONES RALFY JANSEN/LINDA EFLER (GER) beat VENKAT PRASAD/JUHI DEWANGAN (IND) 21-12/21-4

Share This Post

Recent Articles

© 2021 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS