INDONESIA OPEN 2018

DATES – 03-08 JULY 2018

VENUE – ISTORA GELORA BUNG KARNO

CITY – JAKARTA

COUNTRY – INDONESIA

PRIZE MONEY – 1,250,000

TOP SEEDS

MS – VIKTOR AXELSEN / SON WAN HO / SHI YUQI / K SRIKANTH

WS – TAI TZU YING / AKANE YAMAGUCHI / PV SIDHU / RATCHANOK INTANON

MD – MARCUS FERNALDI GIDEON-KEVIN SANJAYA / MATHIAS BOE-CARSTEN MOGENSEN

WD – CHEN QINGCHEN-JIA YIFAN / YUKI FUKUSHIMA-SAYAKA HIROTA

XD – TONTOWI AHMAD-LILIYANA NATSIR / WANG YILYU-HUANG DONGPING

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – SAMEER VERMA / HS PRANNOY / SAI PRANEETH / K SRIKANTH

WS – PV SINDHU / SAINA NEHWAL / VAISHNAVI REDDY 

MD – MANU ATTRI-SUMEETH REDDY / SATWIKSIARAJ-CHIRAG SHETTY

WD – MEGHANA-POORVISHA 

XD – PRANAV CHOPRA-SIKKI REDDY

ALL FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat CHEN YUFEI (CHN) 21-23/21-15/21-9

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 21-14/21-9

WD

YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) beat MAYU MATSUMOTO/WAKANA NAGAHARA (JPN) 21-14/16-21/21-14

XD

TONTOWI AHMAD/LILIYANA NATSIR (INA) beat CHAN PENG SOON/GOH LIU YING (MAS) 21-17/21-8

MD

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat TAKUTO INOUE/YUKI KANEKO (JPN) 21-13/21-16

SEMI-FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat HE BINJIAO (CHN) 21-13/21-18

CHEN YUFEI (CHN) beat SUNG JI HYUN (KOR) 21-23/21-18/23-21

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat LEE CHONG WEI (MAS) 23-21/21-12

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat SHI YUQI (CHN) 18-21/21-14/21-11

MD

TAKUTO INOUE/YUKI KANEKO (JPN) beat LIAO MIN CHUN/SU CHING HENG (TPE) 21-13/21-11

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat FAJAR ALFIAN/MUHD RIAN ARDIANTO (INA) 21-13/21-10

WD

MAYU MATSUMOTO/WAKANA NAGAHARA (JPN) beat CHEN QINGCHEN/JIA YIFEN (CHN) 21-13/21-18

YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) beat MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) 25-23/12-21/21-13

XD

TONTOWI AHMAD/LILIYANA NATSIR (INA) beat HAFIZ FAIZAL/GLORIA EMANUELLE WIDAJAJA (INA) 21-18/21-8

CHAN PENG SOON/GOH LIU YING (MAS) beat ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) 21-18/21-16

Q-FINALS

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat KANTA TSUNEYAMA (JPN) 21-11/21-10

SHI YUQI (CHN) beat HS PRANNOY (IND) 21-17/21-18

KENTO MOMOTA (JPN) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-11/21-15

LEE CHONG WEI (MAS) beat KANTAPHON W (THA) 21-13/22-20

WS

TAI TZU YING (TPE) beat KRISTY GILMOUR (SCO) 21-16/21-11

SUNG JI HYUN (KOR) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-12/21-12

HE BINGJIAO (CHN) beat PV SINDHU (IND) 21-14/21-15

CHEN YUFEI (CHN) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 23-21/21-8

XD

TONTOWI AHMAD/LILIYANA NATSIR (INA) beat ZHANG NAN/LI YINHUI (CHN) 21-17/21-14

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat YUTA WATANABE/ARISA HOGASHINO (JPN) 21-13/16-21/21-10

HAFIZ FAIZAL/GLORIA EMANUELLE WIDAJAJA (INA) beat RICKY KARANDASUWARDI/DEBBY SUSANTO (INA) 21-15/22-24/21-19

CHAN PENG SOON/GOH LIU YING (MAS) beat WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) 21-19/21-14

DAY-3 (SOME RESULTS)

WS

TAI TZU YING (TPE) beat LINE HOJMARK KJAERSFELRT (DEN) 21-15/21-8

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat NOZOMI OKUHARA (JPN) 21-9/14-21/24-22

PV SINDHU (IND) beat AYA OHORI (JPN) 21-17/21-14

RATCHANOK INTANON (THA) beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) 21-11/17-21/21-14

HE BINGJIAO (CHN) beat BUSANAN O (THA) 21-15/21-12

SUNG JI HYUN (KOR) beat LI MICHELLE (CAN) 21-11/21-14

KRISTY GILMOUR (SCO) beat SAYAKA SATO (JPN) 21-19/17-21/21-14

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat SAMEER VERMA (IND) 21-15/21-14

LEE CHONG WEI (MAS) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 21-12/21-15

SHI YUQI (CHN) beat KAZUMASA SAKAI (JPN) 21-14/21-17

TOMMY SUGIARTO (INA) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 21-13/14-21/21-18

HS PRANNOY (IND) beat WANG TZU WEI (TPE) 21-23/21-15/21-13

KENTO MOMOTA (JPN) beat ANTHONY GINTING (INA) 21-14/21-15

CHEN YUFEI (CHN) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-18/21-15

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 24-22/21-13

DAY-2 (SOME RESULTS)

WS

TAI TZU YING (TPE) beat SAENA KAWAKAMI (JPN) 21-11/23-21

PV SINDHU (IND) beat PORNPAWEE C (THA) 21-15/19-21/21-13

HE BINGJIAO (CHN) beat CHEUNG NGAN YI (HKG) 21-19/21-13

SAYAKA SATO (JPN) beat CAROLINA MARIN (ESP) 11-21/22-20/21-18

AYA OHORI (JPN) beat BEIWEN ZHANG (USA) 21-15/21-23/21-11

KRISTY GILMOUR (SCO) beat LYANNY ALESSANDRA MAINAKY (INA) 21-15/21-5

LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) beat VAISHNAVI REDDY (IND) 21-12/21-10

MS

LEE CHONG WEI (MAS) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 21-15/18-21/21-10

KENTO MOMOTA  (JPN) beat K SRIKANTH (IND) 12-21/21-14/21-15

HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat SON WAN HO (KOR) 11-6 Retired

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat WONG WING KI VINCENT (HKG) 21-17/21-11

TOMMY SUGIARTO (INA) beat KHOSIT P (THA) 20-22/21-10/21-16

ANTHONY GINTING (INA) beat MARK CALJOUW (NED) 21-9/21-17

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat KENTA NISHIMOTO (JPN)

MD

LIU CHENG/ZHANG NAN (CHN) beat MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) 15-21/21-15/21-17

XD

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat PRANAAV CHOPRA/SIKKI REDDY (IND) 21-12/21-14

DAY-1 (SOME RESULTS)

WS

RATCHANOK INTANON (THA) beat FITRIANI FITRIANI (INA) 21-8/21-16

CHEN YUFEI (CHN) beat EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) 21-10/21-15

SAINA NEHWAL (IND) beat DINAR DYAH AYUSTINE (INA) 21-12/21-12

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat NITCHAON JINDAPOL (THA) 21-15/21-19

SUNG JI HYUN (KOR) beat BEATRIZ CORRALES (ESP) 21-9/21-16

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat CHIANG YING LI (TPE) 21-11/21-11

GREGORIA MARISKA (INA) beat LEE CHIA HSIN (TPE) 21-13/21-7

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 21-10/21-19

SHI YUQI (CHN) beat RAJIV OUSEPH (ENG) 16-21/21-18/21-18

HS PRANNOY (IND) beat LIN DAN (CHN) 21-15/9-21/21-14

WANG TZU WEI (TPE) beat SAI PRANEETH (IND) 21-10/21-13

SAMEER VERMA (IND) beat RASMUS GEMKE (DEN) 21-9/12-21/22-20

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat JAN O JORGENSEN (DEN) 12-21/21-17/21-6

BRICE LEVERDEZ (FRA) beat CHEN LONG (CHN) 17-21/22-20/21-19

MD

HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE (JPN) beat SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) 21-8/21-15

WD

AGATHA IMANUELA/SITI FADIA SILVA (INA) beat MEGHANA/POORVISHA (IND) 21-11/21-18

Share This Post

Recent Articles

© 2018 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS