HYLO OPEN 2021 (FORMERLY SAARLORLUX OPEN)

DATES – 02-07 NOV 2021

VENUE – SAARLANDHALLE SAARBRUCKEN

COUNTRY – GERMANY

PRIZE MONEY – USD 320,000

TOP SEEDS

MS – CHOU TIEN CHEN / LEE ZII JIA / NG KA LONG ANGUS / WANG TZU WEI

WS – RATCHANOK INTANON / PORNPAWEE CHOCHUWONG / LI MICHELLE / MIA BLICHFELDT

MD – MARCUS GIDEON-KEVIN SANJAYA / MOHD AHSAN-HENDRA SETIAWAN

WD – JONGKOLPHON K-RAWINDA P / GABRIELA STOEVA-STEFANI STOEVA

XD – DECHAPOL P-SAPSIREE T / PRAVEEN JORDAN-MELATI OKTAVIANTI

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNEY

MS – K SRIKANTH / HS PRANNOY / SOURABH VERMA / SAMEER VERMA / LAKSHYA SEN / SUBHANKAR DEY 

MD – MANU ATTRI-SUMEETH REDDY / TARUN KONA-SHIVAM SHARMA

XD – SUMEETH REDDY-ASHWINI

ALL FINALS

MS

LOH KEAN YEW (SIN) beat LEE ZII JIA (MAS) 19-21/21-13/17-12 Retired

WS

BUSANAN ONGBAMRUNGPHAN (THA) beat YEO JIA MIN (SIN) 21-10/21-14

MD

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat LEO ROLLY CARNANDO/DANIEL MARTHI (INA) 21-10/21-14

WD

CHISATO HOSHI/AOI MATSUDA (JPN) beat RIN IWANAGA/KIE NAKANISHI (JPN) 22-20/21-18

XD

DECHAPOL PUAVARANUKROH/SAPSIREE TAERATTANACHAI (THA) beat PRAVEEN JORDAN/MELATI DAEVA OKTAVIANTI (INA) 22-20/21-14

ALL SEMI-FINALS

WS

YEO JIA MIN (SIN) beat LI MICHELLE (CAN) 21-12/23-25/21-12

BUSANAN O (THA) beat PHITTAYAPORN CHAIWAN (THA) 16-21/21-17/21-18

MS

LEE ZII JIA (MAS) beat K SRIKANTH (IND) 21-19/22-20

LOH KEAN YEW (SIN) beat LAKSHYA SEN (IND) 21-18/21-12

MD

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat SUPAK JOMKOH/KITTINUPONG KEDREN (THA) 21-17/21-16

LEO ROLLY CARNANDO/DANIEL MARTHIN (INA) beat PRAMUDYA K/YEREMIA ERICH YOCHE RAMBITAN (INA) 21-17/21-13

WD

CHISATO HOSHI/AOI MATSUDA (JPN) beat JONGKOLPHON K/RAWINDA P (THA) 14-21/23-21/21-19

RIN IWANAGA/KIE NAKANISHI (JPN) beat SITI FADIA SILVA/RIBIKA SUGIARTO (INA) 21-17/21-16

XD

DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) beat RINOV RIVALDY/PITHA HANINGTYAS MENTARI (INA) 22-20/21-14

PRAVEEN JORDAN/MELATI DAEVA OKTAVIANTI (INA) beat SUPAK JOMKOH/SUPISSARA P (THA) 21-18/21-19

DAY – 4 (ALL Q-FINALS)

MS

LEE ZII JIA (MAS) beat KANTAPHON WANGCHAROEN (THA) 21-13/22-20

K SRIKANTH (IND) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 21-11/12-21/21-19

LOH KEAN YEW (SIN) beat RASMUS GEMKE (DEN) 21-11/19-21/22-20

LAKSHYA SEN (IND) beat KUNLAVUT VITIDSARIN (THA) 21-18/12-21/21-19

WS

PHITTAYAPORN CHAIWAN (THA) beat LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) 15-21/21-17/21-13

BUSANAN O (THA) beat NESLIHAN YIGIT (TUR) 21-15/21-18

LI MICHELLE (CAN) beat ALIYE DEMIRBAG (TUR) 21-14/21-18

YEO JIA MIN (SIN) beat LIANNE TAN (BEL) 14-21/21-9/21-18

MD

SUPAK JOMKOH/KITTINUPONG KEDREN (THA) beat BEN LANE/SEAN VENDY (ENG) 21-18/20-22/21-18

MARCUS GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat DANIEL LUNDGAARD/MATHIAS THYRRI (DEN) 21-14/21-15

PRAMUDYA K/YEREMIA ERICH YOCHE R (INA) beat FAJAR ALFIAN/MUHD ARDIANTO (INA) 21-11/25-23

LEO ROLLY CARNANDO/DANIEL MARTHIN (INA) beat MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) 22-20/21-17

WD

RIN IWANAGA/KIE NAKANISHI (JPN) beat LINDA EFLER/ISABEL LOHAU (GER) 21-15/21-16

SITI FADIA SILVA R/RIBKA SUGIARTO (INA) beat PUTTITA S/SAPSIREE T (THA) 15-21/24-22/21-16

CHISATO HOSHI/AOI MATSUDA (JPN) beat NITA VIOLINA MARWAH/PUTRI SYAIKAH (INA) 21-16/21-9

JONGKOLPHON K/RAWINDA P (THA) beat DEBORA JILLE/CHERYL SEINEN (NED) 21-15/21-9

XD

PRAVEEN JORDAN/MELATI OKTAVIANTI (INA) beat MARK LAMSFUSS/ISABEL LOHAU (GER) 21-14/18-21/21-12

DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) beat HAFIZ FAIZAL/GLORIA WIDJAJA (INA) 20-22/21-16/21-16

SUPAK JOMKOH/SUPISSARA P (THA) beat CHEN TANG JIE/PECK YEN WEI (MAS) 21-18/21-13

RINOV RIVALDY/PITHA HANINGTYAS M (INA) beat NICLAS NOHR/AMALIE MAGELUND (DEN) 20-22/21-18/21-13

DAY – 3 (SOME RESULTS)

MS

LEE ZII JIA (MAS) beat  NHAT NGUYEN (IRL) 22-20/21-16

KUNLAVUT VITIDSARN (THA) beat LEE CHEUK YIU (HKG) 21-17/21-19

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 22-20/21-16

KANTAPHON WANGCHAROEN (THA) beat SOURABH VERMA (IND) 21-13/21-10

K SRIKANTH (IND) beat LEE DONG KEUN (KOR) 21-9/19-21/21-10

LAKSHYA SEN (IND) beat WANG TZU WEI (TPE) 21-17/21-15

LOH KEAN YEW (SIN) beat TOMA JUNIOR POPOV (FRA) 21-15/11-21/21-15

WS

BUSANAN O (THA) beat BEATRIZ CORRALES (ESP) 21-10/21-18

LIANNE TAN (GER) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-15/7-21/11-6 Retired

YEO JIA MIN (SIN) beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) 21-19/21-17

LI MICHELLE (CAN) beat SUPANIDA KATETHONG (THA) 21-16/21-10

ALIYE DEMIRBAG (TUR) beat MARIA ULTINA (UKR) 21-13/21-17

PHITTAYAPORN CHAIWAN (THA) beat  PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) 21-12/21-16

LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) beat IRIS WANG (USA) 21-12/21-15

NESLIHAN YIGIT (TUR) beat KRISTIN KUUBA (EST) 21-12/19-21/21-13

WD

NITA VIOLINA MARWAH/SYAIKAH PUTRI (INA) beat ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) 21-15/21-16

DAY – 2 (SOME RESULTS)

WS

PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat JULIE DAWALI JAKOBSEN (DEN) 21-10/21-15

LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) beat YAELLE HOYAUX (FRA) 27-25/18-21/21-10

KRISTIN KUUBA (EST) beat JORDAN HART (POL) 21-18/21-10

PHITTAYAPORN CHAIWAN (THA) beat MARIE BATOMENE (FRA) 21-10/21-17

IRIS WANG (USA) beat YVONNE LI (GER) 19-21/21-11/21-18

NESLIHAN YIGIT (TUR) beat AAKARSHI KASHYAP (IND) 21-7/23-21

BEATRIZ CORRALES (ESP) beat LEONICE HUET (FRA) 21-15/21-11

MS

LOH KEAN YEW (SIN) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 21-18/21-13

LEE ZII JIA (MAS) beat PABLO ABIAN (ESP) 21-11/21-23/24-22

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-13/23-21

K SRIKANTH (IND) beat KOKI WATANABE (JPN) 21-15/21-10

NHAT NGUYEN (IRL) beat HS PRANNOY (IND) 16-21/21-17/21-7

SOURABH VERMA (IND) beat MAX WEISSKIRCHEN (GER) (Walkover)

KANTAPHON WANGCHAROEN (THA) beat BRIAN YANG (CAN) 21-12/21-18

TOMMU SUGIARTO (INA) beat LUIS ENRIQUE PENALVER (ESP) 21-16/21-14

LEE DONG KEUN (KOR) beat SUBHANKAR DEY (IND) 21-11/21-16

DAY – 1 (SOME RESULTS)

WS

LI MICHELLE (CAN) beat MARTINA REPISKA (SLO) 21-11/21-12

ALIYE DEMIRBAG (TUR) beat KIRSTY GILMOUR (SCO) 21-19/21-15

LIANNE TAN (GER) beat KATERINA TOMALOVA (CZE) 21-8/21-10

YEO JIA MIN (SIN) beat PAI YU PO (TPE) 21-7/21-11

MARIA ULITINA (UKR) beat SRI KRISHNA PRIYA (IND) 21-18/21-14

SUPANIDA KATETHONG (THA) beat NATALIA PERMINOVA (RUS) 21-14/21-12

MS

WANG TZU WEI (TPE) beat FELIX BURESTEDT (SWE) 21-17/21-9

LEE CHEUK YIU (HKG) beat DAREN LIEW (MAS) 21-17/22-20

KUNLAVUT VITIDSARIN (THA) beat VICTOR SVENDSEN (DEN) 21-8/26-28/21-16

LAKSHYA SEN (IND) beat THOMAS ROUXEL (FRA) 21-17/21-14

TOMA JUNIOR POPOV (FRA) beat MISHA ZILBERMAN (ISR) 21-17/21-18

KODAI NARAOKA (JPN) beat YGOR COELHO (BRA) 21-15/21-14

RASMUS GEMKE (DEN) beat AJAY JAYRAM (IND) 21-14/19-21/21-16

MD

DANIEL LUNDGAARD/MATHIAS THYRRI (DEN) beat TARUN KONA/SHIVAM SHARMA (IND) 21-16/21-18

BEN LANE/SEAN VENDY (ENG) beat MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) 21-9/21-11

WD

ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) beat MARIIA STOLIARENKO/YELYZAVETA ZHARKA (UKR) 21-8/21-13

XD

NICLAS NOHR/AMALIE MAGELUND (DEN) beat SUMEETH REDDY/ASHWINI (IND) 21-12/21-13

Share This Post

Recent Articles

© 2021 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS