HSBC WORLD TOUR FINALS – 2018

DATES – 12-16 DEC 2018

CITY – GUANGZHOU

COUNTRY – CHINA

PRIZE MONEY – USD 1,50,000

GROUPS

MS – GROUP A – CHOU TIEN CHEN / SHI YUQI / SON WAN HO / ANTHONY GINTING

MS – GROUP B – KENTO MOMOTA / TOMMY SUGIARTO / KANTAPHON W / SAMEER VERMA

WS – GROUP A – TAI TZU YING / AKANE YAMAGUCHI / PV SINDHU  / BEIWEN ZHANG

WS – GROUP B – NOZOMI OKUHARA / CHEN YUFEI / RATCHANOK INTANON / LI MICHELLE

MD – GROUP A – MARCUS FERNALDI-KEVIN SANJAYA / HAN CHENG KAI-ZHOU HAODONG / KIM ASTRUP-ANDERS RASMUSSEN / LI JUNHUI-LIU YUCHEN

MD – GROUP B – CHEN HUNG LING-WANG CHI-LIN / LIAO MIN CHUN-SU CHING HENG / MOHD AHSAN-HENDRA SETIAWAN / HIROYUKI ENDO-YUTA WATANABE

WD – GROUP A – MISAKI MATSUTOMO-AYAKA TAKAHASHI / GREYSIA POLII-APRIYANI RAHAYU / CHEN QINGCHEN-JIA YIFAN / DU YUE-LI YINHUI

WD – GROUP B – MAYU MATSUMOTO-WAKANA NAGAHARA / JONGKOLPHAN K-RAWINDA P / LEE SO HEE-SHIN SEUNG CHAN / GABRIELA STOEVA-STEFANI STOEVA

XD – GROUP A – ZHENG SIWEI-HUANG YAQIONG / DECHAPOL P-SAPSIREE T / GOH SOON HUAT-LAI SHEVON JENIE / MARCUS ELLIS-LAUREN SMITH

XD – GROUP B – YUTA WATANABE-ARISA HIGASHINO / CHAN PENG SOON-GOH LIU YING / WANG YILYU-HUANG DONGPING / HAFIZ FAIZAL-GLORIA WIDJAJA

ALL FINALS

WS

PVS-14  NO-3

PV SINDHU (IND) beat NOZOMI OKUHARA (JPN) 21-19/21-17

XD

XD-RAL  XD-RAL-8

WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) beat ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) 23-21/16-21/21-18

MS

MS-SHI-4  MS-KEN-1

SHI YUQI (CHN) beat KENTO MOMOTA (JPN) 21-12/21-11

WD

WD-WIN  WD-RAL-1

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) beat LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) 21-12/22-20

MD

LI JUNHUI/LIU YUCHEN (CHN) beat HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE (JPN) 21-15/21-11

ALL SEMI-FINALS

WS

PV SINDHU (IND) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-16/25-23

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 21-17/21-14

MS

SHI YUQI (CHN) beat SAMEER VERMA (IND) 12-21/21-14/21-17

KENTO MOMOTA (JPN) beat SON WAN HO (KOR) 21-14/21-12

WD

LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) beat MAYU MATSUMOTO/WAKANA NAGAHARA (JPN) 21-13/21-13

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) beat DU YUE/LI YINHUI (CHN) 22-20/11-3 Retired

MD

HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE (JPN) beat KIM ASTRUP/ANDERS RASMUSSEN (DEN) 21-19/21-13

LI JUNHUI/LIU YUCHEN (CHN) beat CHEN HUNG LING/WANG CHI-LIN (TPE) 18-21/21-12/21-15

XD

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) 19-21/21-14/21-12

WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) beat YUTA WATANABE/ANSA HIGASHINO (JPN) 21-9/19-21/21-13

DAY – 3 (SOME RESULTS)

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat CHEN YUFEI (CHN) 5-4 Retired

PV SINDHU (IND) beat BEIWEN ZHANG (USA) 21-9/21-15

RATCHANOK INTANON (THA) beat LI MICHELLE (CAN) 21-13/21-12

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat TAI TZU YING (TPE) 21-17/11-12 Retired

MS

SHI YUQI (CHN) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 21-17/21-19

KENTO MOMOTA (JPN) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-14/21-8

SON WAN HO (KOR) beat ANTHONY GINTING (INA) 21-11/21-10

SAMEER VERMA (IND) beat KANTAPHON W (THA) 21-9/21-18

DAY – 2 (SOME RESULTS)

WS

PV SINDHU (IND) beat TAI TZU YING (TPE) 14-21/21-16/21-18

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 14-21/21-11/21-14

LI MICHELLE (CAN) beat CHEN YUFEI (CHN) 16-21/21-18/21-17

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat BEIWEN ZHANG (USA) 21-10/21-10

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat KANTAPHON W (THA) 21-15/21-7

SON WAN HO (KOR) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 18-21/21-11/21-14

SAMEER VERMA (IND) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-16/21-7

SHI YUQI (CHN) beat ANTHONY GINTING (INA) 21-8/21-19

DAY – 1 (SOME RESULTS) (WS & MS)

WS

PV SINDHU (IND) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 24-22/21-15

TAI TZU YING (TPE) beat BEIWEN ZHANG (USA) 21-15/21-17

RATCHANOK INTANON (THA) beat CHEN YUFEI (CHN) 21-18/20-22/21-17

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat LI MICHELLE (CAN) 21-18/23-21

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat SAMEER VERMA (IND) 21-18/21-6

SHI YUQI (CHN) beat SON WAN HO (KOR) 16-21/21-19/21-8

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat ANTHONY GINTING (INA) 17-21/21-18/21-18

TOMMY SUGIARTO (INA) beat  KANTAPHON W (THA) 21-18/18-21/21-11

 

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS