DATES – 25-30 APRIL 2017
CITY – KOLDING
COUNTRY – DENMARK
CATEGORY – CONTINENTAL INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS
TOP SEEDS
MS – VIKTOR AXELSEN / RAJIV OUSEPH / MARC ZWIEBLER / HANS-KRISTIAN VITTINGHUS
WS – CAROLINA MARIN / BEATRIZ CORRALES / LINDA ZETCHIRI / LINE KJAERSFELDT
MD – MATHIAS BOE-CARSTEN MOGENSEN / MADS CORAD-MADS PIELER
WD – KAMILLA RYTTER-CHRISTINNA PEDERSEN / GABRIELA STOEVA-STEFANI STOEVA
XD – JOACHIM FISCHER-CHRISTINNA PEDERSEN / CHRIS ADCOCK-GABRIELLE ADCOCK
ALL FINALS
WS
CAROLINA MARIN (ESP) beat KRISTY GILMOUR (SCO) 21-14/21-12
MS
RAJIV OUSEPH (ENG) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 21-19/21-19
WD
KAMILLA RYTTER JUHL/CHRISTINNA PEDERSEN (DEN) beat GABRIELA STOEVA/STEFANI STOEVA (BUL) 21-11/15-21/21-11
MD
MATHIAS BOE/CARSTEN MOGENSEN (DEN) beat MADS CONRAD-PETERSEN/MADS PIELER KOLDING (DEN) 21-16/22-20
XD
CHRIS ADCOCK/GABRIELLE ADCOCK (ENG) beat JOACHIM FISCHER NIELSEN/CHRISTINNA PEDERSEN (DEN) 21-17/18-21/21-19
ALL SEMI-FINALS
WS
CAROLINA MARIN (ESP) beat METTE POULSEN (DEN) 21-17/21-12
KRISTY GILMOUR (SCO) beat SABRINA JAQUET (SUI) 22-20/21-10
MS
RAJIV OUSEPH (ENG) beat HANS-KRISTIAN VITTINHUS (DEN) 18-21/23-21/21-16
ANDERS ANTONSEN (DEN) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 21-17/21-16
WD
KAMILLA RYTTER JUHL/CHRISTINNA PEDERSEN (DEN) beat ANASTASIA/OLGA MOROZOVA (RUS) 21-10/21-13
GABRIELA STOEVA/STEFANI STOEVA (BUL) beat LAUREN SMITH/SARAH WALKER (ENG) 21-15/21-15
MD
MATHIAS BOE/CARSTEN MOGENSEN (DEN) beat MATHIAS CHRISTIANSEN/DAVID DAUGAARD (DEN) 21-10/21-15
MADS CONRAD-PETERSEN/MADS PIELER KOLDING (DEN) beat KIM ASTRUP/ANDERS SKAARUP RASMUSSEN (DEN) 21-17/24-22
XD
CHRIS ADCOCK/GABRIELLE ADCOCK (ENG) beat RONAN LABAR/AUDREY FONTAINE (FRA) 21-14/21-13
JOACHIM FISCHER NIELSEN/CHRISTINNA PEDERSEN (DEN) beat SAM MAGEE/CHLOE MAGEE (IRL) 21-14/21-10
ALL Q-FINALS
WS
CAROLINA MARIN (ESP) beat NATALIA KOCH ROHDE (DEN) 21-11/21-14
KRISTY GILMOUR (SCO) beat LINE KJAERSFELDT (DEN) 21-9/21-17
SABRINA JAQUET (SUI) beat FONTAINE MICA CHAPMAN (ENG) 21-13/17-21/21-12
METTE POULSEN (DEN) beat EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) 21-13/21-18
MS
VIKTOR AXELSEN (DEN) beat MARK CALJOUW (NED) 21-17/21-14
RAJIV OUSEPH (ENG) beat FABIAN ROTH (GER) 21-15/21-13
ANDERS ANTONSEN (DEN) beat MARC ZWIEBLER (GER) 21-19/21-18
HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-10/21-19
DAY – 2 (SOME RESULTS)
WS
CAROLINA MARIN (ESP) beat OZGE BAYRAK (TUR) 21-9/24-22
KRISTY GILMOUR (SCO) beat FABIENNE DEPREZ (GER) 21-11/19-21/21-18
LINE KJAERSFELDT (DEN) beat DELPHINE LANSAC (FRA) 18-21/21-18/21-19
NATALIA KOCH ROHDE (DEN) beat CHLOE BIRCH (ENG) 21-12/21-11
FONTAINE MICA CHAPMAN (ENG) beat BEATRIZ CORRALES (ESP) 21-13/21-19
METTE POULSEN (DEN) beat LUISE HEIM (GER) 21-15/15-21/21-15
SABRINA JAQUET (SUI) beat GAYLE MAHULETTE (NED) 21-9/21-13
EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) beat LINDA ZETCHIRI (BUL) 21-15/15-21/21-18
MS
VIKTOR AXELSEN (DEN) beat VLADIMIR MALKOV (RUS) 21-9/21-9
HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat EMIL HOLST (DEN) 20-22/21-13/21-17
ANDERS ANTONSEN (DEN) beat EETU HEINO (FIN) 19-21/21-14/21-17
RAJIV OUSEPH (ENG) beat MISHA ZILBERMAN (ISR) 21-14/21-13
BRICE LEVERDEZ (FRA) beat RAUL MUST (EST) 18-21/21-16/21-8
MARK CALJOUW (NED) beat PABLO ABIAN (ESP) 21-19/19-21/21-8
FABIAN ROTH (GER) beat MARIUS MYHRE (NOR) 21-16/21-11
MARC ZWIEBLER (GER) beat KESTUTIS NAVICKAS (LTU) 21-16/21-11
DAY-1 (SOME RESULTS)
WS
CAROLINA MARIN (ESP) beat JORDAN HART (WAL) 21-9/21-10
LINE KJAERSFELDT (DEN) beat NESLIHAN YIGIT (TUR) 21-10/13-21/22-20
KRISTY GILMOUR (SCO) beat ALESIA ZAITSAVA (BLR) 21-15/21-14
NATALIA KOCH ROHE (DEN) beat LEVA POPE (LAT) 21-11/21-11
BEATRIZ CORRALES (ESP) beat MARIYA MITSOVA (BUL) 21-13/14-21/21-19
LINDA ZETCHIRI (BUL) beat KATERINA TOMALOVA (CZE) 21-12/21-15
LUISE HEIM (GER) beat RACHAEL DARRAGH (IRL) 21-12/21-11
FONTAINE MICA CHAPMAN (ENG) beat SONIA GONCALVES (POR) 21-13/21-11
SABRINA JAQUET (SUI) beat NANNA VAINIO (FIN) 21-15/21-11
FABIENNE DEPREZ (GER) beat NATALIA PERMINOVA (RUS) 21-13/21-14
DELPHINE LANSAC (FRA) beat LIANNE TAN (BEL) 21-12/13-21/21-13
OZGE BAYRAK (TUR) beat MARIA ULTINA (UKR) 21-15/21-11
MS
VIKTOR AXELSEN (DEN) beat LUCAS CORVEE (FRA) 22-20/21-10
HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat KALLE KOLJONEN (FIN) 21-15/21-12
BRICE LEVERDEZ (FRA) beat SERGEY SIRANT (RUS) 21-18/16-21/21-18
RAJIV OUSEPH (ENG) beat LUCAS CLAERBOUT (FRA) 21-12/21-9
RAUL MUST (EST) beat LUKA WRABER (AUT) 21-16/21-18
ANDERS ANTONSEN (DEN) beat SCOTT EVANS (IRL) 21-11/21-13
MISHA ZILBERMAN (ISR) beat MATEJ HLINICAN (SVK) 21-11/21-11