E-Plus Badminton Asia Team Championships 2018

DATES – 06-11 FEB 2018

CITY – ALOR SETAH,KEDAH

COUNTRY – MALAYSIA

GROUPS

MEN’S TEAM

GROUP A – HONG KONG CHINA / SINGAPORE / CHINA

GROUP B – JAPAN / KOREA / NEPAL / KAZAKHSTAN

GROUP C – CHINESE TAIPEI / MALAYSIA / THAILAND / MYANMAR

GROUP D – INDONESIA / PHILIPPINES / INDIA / MALDIVES

WOMEN’S TEAMS

GROUP W – INDIA / JAPAN / HONG KONG CHINA

GROUP X – CHINESE TAIPEI / KOREA / MALDIVES

GROUP Y – THAILAND / MALAYSIA / VIETNAM / PHILIPPINES

GROUP Z – INDONESIA / CHINA / SINGAPORE

ALL FINALS

MEN’S TEAM RESULT

INDONESIA beat CHINA 3-1

JONATAN CHRISTIE beat SHI YUQI 16-21/21-17/21-18

MOHD AHSAN/ANGGA PRATAMA beat HE JITING/TAN QIANG 21-19/21-18

ANTHONY GINTING lost QIAO BIN 12-21/21-11/14-21

RIAN AGUNG SAPUTRO/HENDRA SETIAWAN beat HAN CHENGKAI/ZHOU HAODONG  21-14/21-19

WOMEN’S TEAM RESULT

JAPAN beat CHINA 3-0

AKANE YAMAGUCHI beat CHEN YUFEI 21-16/12-21/21-14

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI beat DU YUE/LI YINHUI 21-13/21-16

NOZOMI OKUHARA beat HE BINGJIAO 19-21/21-16/21-10

SEMI-FINALS

WOMEN’S TEAM RESULTS

JAPAN beat INDONESIA 3-0

AKANE YAMAGUCHI beat FITRIANI FITRIANI 17-21/21-13/21-17

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI beat GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU 20-22/21-19/21-18

NOZOMI OKUHARA beat GREGORIA MARISKA 21-5/19-21/21-15

CHINA beat KOREA 3-1

CHEN YUFEI beat SUNG JI HYUN 21-14/21-15

DONG WENJING/FENG XUEYING lost LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN 13-21/9-21

HE BINGJIAO beat JANG MI LEE 21-19/21-19

CAO TONG WEI/ZHENG YU beat CHANG YE NA/HYE RIN KIM 21-17/21-14

MEN’S RESULTS

INDONESIA beat KOREA 3-2

SON WAN HO lost JONATAN CHRISTIE 18-21/14-21

CHUNG EUI SEOK/SEUNG JAE SEO lost MOHD AHSAN/ANGGA PRATAMA 8-21/10-21

JEON HYEOK JIN beat IHSAN MAULANA MUSTOFA 21-17/21-16

CHOI SOLGYU/KIM DUKYOUNG beat RIAN AGUNG/HENDRA SETIAWAN 11-21/21-18/21-19

LEE DONG KEUN lost FIRMAN ABDUL KHOLIK 20-22/21-11/20-22

CHINA beat MALAYSIA 3-1

SHI YUQI beat LEE ZII JIA 21-18/21-9

HE JITING/TAN QIANG lost GOH V SHEM/TAN WEE KIONG 18-21/12-21

QIAO BIN beat JOO VEN SOONG 21-17/21-8

HAN CHENGKAI/ZHOU HAODONG beat ONG YEW SIN/TEO Ee YI 21-15/21-13

Q-FINALS

MEN’S TEAM RESULTS

CHINA beat INDIA 3-1

SHI YUQI lost K SRIKANTH 21-14/16-21/7-21

HE JITING/TAN QIANG beat SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY 21-17/21-18

QIAO BIN beat SAI PRANEETH 9-21/21-11/21-17

HAN CHENGKAI/ZHOU HAODONG beat MANU ATTRI/SUMEETH REDDY 14-21/21-19/21-14

MALAYSIA beat HONG KONG CHINA 3-0

KOREA beat THAILAND 3-1

INDONESIA beat JAPAN 3-0

WOMEN’S TEAM RESULTS

INDONESIA beat INDIA 3-1

FITRIANI FITRIANI lost PV SINDHU 13-21/22-24

GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU beat ASHWINI/SIKI REDDY 21-5/21-16

HANNA RAMADINI beat KRISHNA PRIYA 21-8/21-15

ANGGIA SHITTA AWANDA/NI KETUT MAHADEWI beat SANYOGITA G/PV SINDHU 21-9/21-18

JAPAN beat CHINESE TAIPEI 3-0

KOREA beat MALAYSIA 3-0

CHINA beat THAILAND 3-1

DAY 3 RESULTS

MEN’S TEAM RESULTS

GROUP A – CHINA beat HONG KONG CHINA 5-0

GROUP B – KAZAKHSTAN beat NEPAL 5-0

GROUP B – KOREA beat JAPAN 3-2

GROUP C – MALAYSIA beat CHINESE TAIPEI 5-0

GROUP C – THAILAND beat MYANMAR 5-0

GROUP D – INDONESIA beat INDIA 3-2

JONATAN CHRISTIE beat K SRIKANTH 21-17/21-17

MOHD AHSAN/KEVIN SANJAYA lost SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY  21-18/18-21/22-24

ANTHONY GINTING lost SAI PRANEETH 18-21/19-21

ANGGA PRATAMA/RIAN AGUNG SAPUTRO beat ARJUN/RAMCHANDRAN 14-21/21-16/21-12

IHSAN MAULANA MUSTOFA beat SUMEETH REDDY 21-12/21-7

GROUP D – PHILIPPINES beat MALDIVES 5-0

WOMEN’S TEAM RESULTS

GROUP W – JAPAN beat INDIA 4-1

AKANE YAMAGUCHI lost PV SINDHU 19-21/15-21

SAYAKA SATO beat KRISHNA PRIYA 21-12/21-12

AYA OHORI beat ASHWINI P 21-14/21-12

SHIHO TANAKA/KOHARU YONEMOTA beat SANYOGITA G/PRAJAKTA SAWANT 21-17/21-17

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI beat ASHWINI P/SIKI REDDY 21-18/21-18

GROUP X – KOREA beat CHINESE TAIPEI 5-0

GROUP Z – INDONESIA beat CHINA 3-2

GROUP Y – THAILAND beat MALAYSIA 3-2

GROUP Y – VIETNAM beat PHILIPPINES 5-0

DAY 2 RESULTS

MEN’S TEAM RESULTS

GROUP A – CHINA beat SINGAPORE 5-0

GROUP B – KOREA beat KAZAKHSTAN 5-0

GROUP B – JAPAN beat NEPAL 5-0

GROUP C – MALAYSIA beat MYANMAR 5-0

GROUP C – CHINESE TAIPEI beat THAILAND 3-2

GROUP D – INDONESIA beat PHILIPPINES 5-0

GROUP D – INDIA beat MALDIVES 5-0

K SRIKANTH beat HUSSEIN ZAYAN SHAHEED 21-5/21-6

SAI PRANEETH beat AHMED NIBAL 21-10/21-4

SAMEER VERMA beat MOHD ARSALAAN ALI 21-5/21-1

SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY beat HUSSEIN ZAYAN/HASSAN AFSHEEM 21-8/21-8

ARJUN/RAMCHANDRAN beat MOHD ARSALAAN/AHMED NIBAL 21-2/21-5

WOMEN’S TEAM RESULTS

GROUP W – JAPAN beat HONG KONG CHINA 5-0

GROUP X – KOREA beat MALDIVES 5-0

GROUP Z – CHINA beat SINGAPORE 5-0

GROUP Y – MALAYSIA beat PHILIPPINES 5-0

GROUP Y – THAILAND beat VIETNAM 5-0

DAY 1 SOME RESULTS

MEN’S TEAM MATCHES

GROUP A – HONG KONG CHINA beat SINGAPORE 5-0

GROUP B – KOREA beat NEPAL 5-0

GROUP B – JAPAN beat KAZAKHSTAN 5-0

GROUP C – THAILAND beat MALAYSIA 3-2

GROUP C – CHINESE TAIPEI beat MYANMAR 5-0

GROUP D – INDIA beat PHILIPPINES

K SRIKANTH beat ROS LEONARD PEDROSA 21-11/21-12

MANU ATTRI/SUMEETH REDDY beat CARLOS ANTONIE CAYANAN/PHILIP JOPER 21-15/21-13

SAI PRANEETH beat ARTHUR SAMUEL SALVADO 21-6/21-10

ARJUN/RAMCHANDRAN SHLOK beat PETER GABRIEL/ALVIN MORADA 21-18/21-17

SAMEER VERMA beat LANZ RALF ZAFRA 21-15/21-12

GROUP D – INDONESIA beat MALDIVES 5-0

WOMEN’S TEAM MATCHES

GROUP W – INDIA beat HONG KONG CHINA 3-2

PV SINDHU beat YIP PUI YIN 21-12/21-18

ASHWINI P/PRAJAKTA SAWANT lost NG WING YUNG/YEUNG NGA TING 22-20/20-22/10-21

SRI KRISHNA PRIYA lost CHEUNG YING MEI 19-21/21-18/20-22

PV SINDHU/SIKKI REDDY beat NG TSZ YAU/YUEN SIN YING 21-15/15-21/21-14

RUTHVIKA SHIVANI beat YEUNG SUM YEE 16-21/21-16/21-13

GROUP X – CHINESE TAIPEI beat MALDIVES 5-0

GROUP Z – INDONESIA beat SINGAPORE 5-0

GROUP Y – MALAYSIA beat VIETNAM 4-1

GROUP Y – THAILAND beat PHILIPPINES 5-0

Share This Post

Recent Articles

© 2018 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS