DANISA DENMARK OPEN – 2019

DATES – 15-20 OCT 2019

VENUE – ODENSE SPORTSPARK

CITY – ODENSE

COUNTRY – DENMARK

PRIZE MONEY – USD 775,000 USD

TOP SEEDS

MS – KENTO MOMOTA / CHOU TIEN CHEN / SHI YUQI / ANDERS ANTONSEN

WS – AKANE YAMAGUCHI / CHEN YU FEI / NOZOMI OKUHARA / TAI TZU YING

MD – MARCUS GIDEON-KEVIN SANJAYA / MOHD AHSAN-HENDRA SETIAWAN

WD – MAYU MATSUMOTO-WAKANA NAGAHARA / YUKI FUKUSHIMA-SAYAKA HIROTA

XD – ZHENG SI WEI-HUANG YA QIONG / WANG YI LYU-HUANG DONG PING

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – K SRIKANTH / SAMEER VERMA 

WS – SAINA NEHWAL

MD – SATWIKSAIRAJ-CHIRAG SHETTY / MANU ATTRI -SUMEETH REDDY

WD – ASHWINI-SIKKI REDDY

XD – ASHWINI-SATWIKSAIRAJ

ALL FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat NOZOMI OKUHARA (JPN) 21-17/21-14

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat CHEN LONG (CHN) 21-14/21-12

WD

BAEK HA NA/JUNG KYUNG EUN (KOR) beat CHEN QING CHEN/JIA YI FAN (CHN) 9-21/21-19/21-15

MD

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) 21-14/21-13

XD

PRAVEEN JORDAN/MELATI DAEVA OKTAVIANTI (INA) beat WANG YI LYU/HUANG DONG PING (CHN) 21-18/18-21/21-19

ALL SEMI-FINALS

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat CAROLINA MARIN (ESP) 18-21/21-12/21-16

TAI TZU YING (TPE) beat CHEN YU FEI (CHN) 21-14/14-11 Retired

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-12/21-19

CHEN LONG (CHN) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 12-21/21-14/21-19

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) 21-19/19-21/21-15

MARCUS FENALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat LU CHING YAO/YANG PO HAN (TPE) 21-16/21-11

WD

CHEN QING CHEN/JIA YI FAN (CHN) beat YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) 18-21/21-17/21-18

BAEK HA NA/JUNG KYUNG EUN (KOR) beat MAYU MATSUMOTO/WAKANA NAGAHARA (JPN) 19-21/21-12/21-15

XD

WANG YI LYU/HUANG DONG PING (CHN) beat SEO SEUNG JAE/CHAE YUJUNG (KOR) 21-15/15-21/21-11

PRAVEEN JORDAN/MELATI DAEVA OKTAVIANTI (INA) beat WANG CHI-LIN/CHENG CHI YA (TPE) 21-12/21-12

DAY-4 (Q-FINALS)

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat AN SE YOUNG (KOR) 18-21/21-19/21-18

TAI TZU YING (TPE) beat AYA OHORI (JPN) 21-16/21-12

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat BEIWEN ZHANG (USA) 21-17/21-8

CHEN YU FEI (CHN) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-9/21-7

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat RASMUS GEMKE (DEN) 21-14/21-23/21-13

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 24-22/21-12

CHEN LONG (CHN) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 21-17/21-17

TOMMY SUGIARTO (INA) beat SITTHIKOM THAMMASIN (THA) 21-17/21-19

DAY-3 (SOME RESULTS)

WS

AN SE YOUNG (KOR) beat PV SINDHU (IND) 21-14/21-17

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat HAN YUE (CHN) 21-10/21-10

TAI TZU YING (TPE) beat LI MICHELLE (CAN) 21-17/21-17

CAROLINA MARIN (ESP) beat CHEUNG NGAN YI (HKG) 22-20/29-27

AYA OHORI (JPN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-19/12-21/21-15

CHEN YU FEI (CHN) beat CAI YAN YAN (CHN) 21-14/21-10

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat KIM GA EUN (KOR) 21-16/21-14

BEIWEN ZHANG (USA) beat SUNG JI HYUN (KOR) 14-21/21-17/13-9 Retired

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat SAI PRANEETH (IND) 21-6/21-14

CHEN LONG (CHN) beat SAMEER VERMA (IND) 21-12/21-10

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat SHESAR HIREN RHUSTAVITO (INA) 21-17/21-14

RASMUS GEMKE (DEN) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 21-17/23-21

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat KHOSIT PHETPRADAB (THA) 21-13/21-15

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat KANTAPHON WANGCHAROEN (THA) 21-17/21-12

SITTHIKOM THAMMASIN (THA) beat MARK CALJOUW (NED) 21-11/18-21/21-9

TOMMY SUGIARTO (INA) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-19/21-12

XD

CHAN PENG SOON/JIA YI FAN (CHN) beat PRANAAV CHOPRA/SIKKI REDDY (IND) 26-24/13-21/21-11

DAY-2 (SOME RESULTS)

MS

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat K SRIKANTH (IND) 21-14/21-18

SAMEER VERMA (IND) beat KANTA TSUNEYAMA (JPN) 21-11/21-11

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat KENTA NISHIMOTO (JPN) 21-19/21-19

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat LU GUANG ZU (CHN) 21-13/17-21/21-17

CHEN LONG (CHN) beat LEE ZII JIA (MAS) 21-18/15-21/21-16

SHESAR HIREN RHUSTAVITO (INA) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 21-15/21-15

KANTAPHON WANGCHAROEN (THA) beat HUANG YU XIANG (CHN) 21-17/23-21

KHOSIT PHETPRADAB (THA) beat WANG TZU WEI (TPE) 13-21/21-18/21-18

WS

TAI TZU YING (TPE) beat NITCHAON JINDAPOL (THA) 21-15/21-9

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-15/23-21

CHEN YU FEI (CHN) beat YEO JIA MIN (SIN) 21-14/21-13

RATCHANOK INTANON (THA) beat MIA BLICHFELDT (DEN) Walk Over

LI MICHELLE (CAN) beat YVONNE LI (GER) 21-10/21-15

AYA OHORI (JPN) beat EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) 21-14/16-21/21-18

KIM GA EUN (KOR) beat SONIIA CHEAH (MAS) 22-20/21-16

CAI YAN YAN (CHN) beat FITRIANI FITRIANI (INA) 21-15/21-15

XD

PRANAAV CHOPRA/SIKKI REDDY (IND) beat MARVIN SEIDEL/LINDA EFLER (GER) 21-16/21-11

WANG YI LYU/HUANG DONG PING (CHN) beat SATWIKSAIRAJ/ASHWINI (IND) Walk Over

DAY-1 (SOME RESULTS)

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat BUSANAN O (THA) 18-21/21-9/21-16

PV SINDHU (IND) beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) 22-20/21-18

CHEUNG NGAN YI (HKG) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 21-19/21-18

CAROLINA MARIN (ESP) beat PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) 21-16/21-19

BEIWEN ZHANG (USA) beat LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) 21-12/17-21/21-17

HAN YUE (CHN) beat KIRSTY GILMOUR (SCO) 21-16/21-18

AN SE YOUNG (KOR) beat CHEN XIAO XIN (CHN) 21-18/21-13

SUNG JI HYUN (KOR) beat HE BING JIAO (CHN) 25-23/21-18

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat WONG WING KI VINCENT (HKG) 21-15/21-17

SAI PRANEETH (IND) beat LIN DAN (CHN) 21-14/21-17

SITTHIKORN THAMMASIN (THA) beat P KASHYAP (IND) 21-13/21-12

TOMMY SUGIARTO (INA) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 21-14/15-21/21-17

JONATAN CHRISTIE (INA) beat JAN O JORGENSEN (DEN) 20-22/21-12/21-11

RASMUS GEMKE (DEN) beat LEE CHEUK YIU (HKG) 16-21/21-14/21-18

MARK CALJOUW (NED) beat SOURABH VERMA (IND) 19-21/21-19/22-20

BRICE LEVERDEZ (FRA) beat ANTHONY GINTING (INA) 16-21/21-13/21-15

MD

SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) beat KIM GI JUNG/LEE YONG DAE (KOR) 24-22/21-11

WD

MAYU MATSUMOTO/WAKANA NAGAHARA (JPN) beat ASHWINI/SIKKI REDDY 9IND) 25-23/21-18

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS