DANISA DENMARK OPEN 2018

DATES – 16-21 OCT 2018

VENUE – ODENSE SPORTS PARK

CITY – ODENSE

COUNTRY – DENMARK

PRIZE MONEY – 775,000 USD

TOP SEEDS

MS – VIKTOR AXELSEN / KENTO MOMOTA / SHI YUQI / CHOU TIEN CHEN

WS – TAI TZU YING / AKANE YAMAGUCHI / PV SINDHU / RATCHANOK INTANON

MD – MARCUS GIDEON-KEVIN SANJAYA / LI JUNHUI-LIU YUCHEN

WD – YUKI FUKUSHIMA-SAYAKA HIROTA / CHEN QINGCHEN-JIA YIFAN 

XD – ZHENG SIWEI-HUANG YAQIONG / WANG YILYU-HUANG DONGPING

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – K SRIKANTH / SAMEER VERMA / SAI PRANEETH

WS – SAINA NEHWAL / PV SINDHU

MD – MANU ATTRI-SUMEETH REDDY 

WD – ASHWINI-SIKKI REDDY 

XD – SATWIKSAIRAJ-ASHWINI

ALL FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-13/13-21/21-6

XD

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) 21-16/21-13

WD

YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) beat SHIHO TANAKA/KOHARU YONEMOTO (JPN) 21-19/21-16

MD

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) 21-15/21-16

MS

KENTA MOMOTA (JPN) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 22-20/16-21/21-15

ALL SEMI-FINALS

WS

SAINA NEHWAL (IND) beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) 21-11/21-12

TAI TZU YING (TPE) beat HE BINGJIAO (CHN) 21-14/21-12

MS

KENTO MOMOTO (JPN) beat K SRIKANTH (IND) 21-16/21-12

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 19-21/21-11/21-12

MD

MARCUS FENALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) 21-18/24-22

TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) beat MARCUS ELLIS/CHRIS LANGRIDGE (ENG) 21-17/21-19

WD

YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) beat GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) 21-13/21-16

SHIHO TANAKA/KOHARU YONEMOTO (JPN) beat KIM HYE JEONG/KONG HEE YONG (KOR) 21-12/21-14

XD

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat TONTOWI AHMAD/LILIYANA NATSIR (INA) 21-11/19-21/21-17

DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) beat SEO SEUNG JAE/CHAE YUJUNG (KOR) 21-16/17-21/21-16

ALL Q-FINALS

WS

SAINA NEHWAL (IND) beat NOZOMI OKUHARA (JPN) 17-21/21-16/21-12

TAI TZU YING (TPE) beat CHEN YUFEI (CHN) 21-13/12-21/21-9

HE BINGJIAO (CHN) beat CAI YANYAN (CHN) 21-13/21-16

GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) beat LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) 20-22/21-19/21-13

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat SON WAN HO (KOR) 17-21/21-19/21-15

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat HUANG YUXIANG (CHN) 21-14/13-21/22-20

K SRIKANTH (IND) beat SAMEER VERMA (IND) 22-20/19-21/23-21

KENTO MOMOTA (JPN) beat KHOSIT PHETPRADAB (THA) 21-13/21-9

WD

YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) beat ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) 21-14/21-12

DAY 2 (SOME RESULTS)

WS

SAINA NEHWAL (IND) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 21-15/21-17

TAI TZU YING (TPE) beat BUSANAN O (THA) 21-16/21-15

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat SAENA KAWAKAMI (JPN) 21-15/21-14

CHEN YUFEI (CHN) beat MICHELLE LI (CAN) 21-19/21-18

CAI YANYAN (CHN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 22-20/22-20

HE BINGJIAO (CHN) beat SUNG JI HUN (KOR) 22-20/21-10

GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) beat MIA BLICHFELDT (DEN) 16-21/21-16/21-11

MS

KENTO MOMOTO (JPN) beat SUPPANYU A (THA) 21-14/21-13

K SRIKANTH (IND) beat LIN DAN (CHN) 18-21/21-17/21-16

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat KANTA TSUNEYAMA (JPN) 21-18/21-16

KHOSIT PHETPRADAB (THA) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 21-12/21-19

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 21-10/12-21/21-19

SAMEER VERMA (IND) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 23-21/6-21/22-20

HUANG YUXINAG (CHN) beat KENTA NISHIMOTO (JPN) 22-20/21-12

SON WAN HO (KOR) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 13-21/21-16/21-9

WD

ASHWINI P/SIKKI REDDY (IND) beat LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) 18-21/22-20/21-18

DAY 1 (SOME RESULTS)

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat KAZUMASA SAKAI (JPN) 21-12/21-19

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat LEE DONG KEUN (KOR) 18-21/21-12/21-15

SON WAN HO (KOR) beat HSU JEN HAO (TPE) 21-13/21-15

TOMMY SUGIARTO (INA) beat RAJIV OUSEPH (ENG) 21-12/21-19

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat MARK CALJOUW (NED) 21-18/21-18

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat RASMUS GENKE (DEN) 19-21/21-16/21-17

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat DAREN LIEW (MAS) 21-15/12-21/22-20

HUANG YUXINAG (CHN) beat SAI PRANEETH (IND) 12-21/21-14/21-15

WS

TAI TZU YING (TPE) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-14/21-15

BUSANAN O (THA) beat GAO FANGJIE (CHN) 21-17/21-16

LI MICHELLE (CAN) beat EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) 21-13/22-20

HE BINGJIAO (CHN) beat PORPAWEE C (THA) 16-21/21-17/21-14

CHEN YUFEI (CHN) beat SAYAKA SATO (JPN) 21-17/21-19

CAI YANYAN (CHN) beat LINDA ZETCHIRI (BUL) 21-2/21-8

WD

ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) beat ARIEL LEE/SYDNEY LEE (USA) 21-7/21-11

Share This Post

Recent Articles

© 2018 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS