DAIHATSU INDONESIA MASTERS 2022

DATES – 7-12 JUNE 2022

CITY – JAKARTA

COUNTRY – INDONESIA

CATEGORY – HSBC BWF WORLD TOUR SUPER 500

PRIZE MONEY – USD 360,000

TOP SEEDS

MS – VIKTOR AXELSEN / ANDERS ANTONSEN / CHOU TIEN CHEN / ANTHONY GINTING

WS – CHEN YU FEI / AN SE YOUNG /  CAROLINA MARIN / PV SINDHU

MD – MARCUS GIDEON-KEVIN SANJAYA / MOHD AHSAN-HENDRA SETIAWAN

WD – CHEN QING CHEN-JIA YI FAN / LEE SO HEE-SHIN SEUNG CHAN

XD – DECHAPOL P-SAPSIREE T / ZHENG SI WEI-HUANG YA QIONG

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – P KASHYAP / HS PRANNOY / LAKSHYA SEN / SAMEER VERMA

WS – SAINA NEHWAL / PV SINDHU 

MD – MANU ATTRI-SUMEETH REDDY 

WD – ASHWINI-SIKKI REDDY 

XD – ISHAAN BHATNAGAR-TANISHA CRASTO

ALL FINALS

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 21-10/21-12

WS

CHEN YU FEI (CHN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-16/18-21/21-15

WD

CHEN QING CHEN/JIA YI FAN (CHN) beat APRIYANI RAHAYU/SITI FADIA SILVA (INA) 21-18/21-12

MD

FAJAR ALFIAN/MUHAMMAD RIAN ARDIANTO (INA) beat LIANG WEI KENG/WANG CHANG (CHN) 21-10/21-17

XD

ZHENG SI WEI/HUANG YA QIONG (CHN) beat THOM GICQUEL/DELPHINE DELRUE (FRA) 21-13/21-14

ALL SEMI-FINALS

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat LOH KEAN YEW (SIN) 21-16/8-21/21-19

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat ANTHONY GINTING (INA) 21-15/21-15

WS

RATCHANOK INTANON (THA) beat HAN YUE (CHN) 13-21/21-14/21-18

CHEN YU FEI (CHN) beat HE BING JIAO (CHN) 21-17/21-14

MD

FAJAR ALFIAN/MUHAMMAD RIAN ARDIANTO (INA) beat HE JI TING/ZHOU HAO DONG (CHN) 21-17/21-17

LIANG WEI KENG/WANG CHANG (CHN) beat MARCUS GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) 21-17/21-10

WD

CHEN QING CHEN/JIA YI FAN (CHN) beat JEONG NA EUN/KIM HYE JEONG (KOR) 21-12/21-13

APRIYANI RAHAYU/SITI FADIA SILVA (INA) beat PEARLY TAN/THINAAH MURALITHARAN (MAS) 21-23/21-14/21-14

XD

ZHENG SI WEI/HUANG YA QIONG (CHN) beat SEO SEUNG JAE/CHAE YU JUNG (KOR) 19-21/21-14/21-12

THOM GICQUEL/DELPHINE DELRUE (FRA) beat SUPAK JOMKOH/SUPISSARA P (THA) 22-20/21-12

ALL Q-FINALS (WS & MS)

WS

RATCHANOK INTANON (THA) beat PV SINDHU (IND) 21-12/21-10

CHEN YU FEI (CHN) beat BUSANAN O (THA) 21-11/21-15

HE BING JIAO (CHN) beat LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) 22-20/21-14

HAN YUE (CHN) beat IRIS WANG (USA) 15-21/21-18/21-18

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat NG KA LONG ANGUS 21-13/21-9

ANTHONY GINTING (INA) beat LEE ZII JIA (MAS) 18-21/21-16/21-15

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat LAKSHYA SEN (IND) 21-16/12-21/21-14

LOH KEAN YEW (SIN) beat LU GUANG ZU (CHN) 21-15/21-19

DAY-2 (SOME RESULTS)

WS

CHEN YU FEI (CHN) beat BEIWEN ZHANG (USA) 21-10/21-19

RATCHANOK INTANON (THA) beat KIRSTY GILMOUR (SCO) 21-17/19-21/21-15

PV SINDHU (IND) beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) 23-21/20-22/21-11

HE BING JIAO (CHN) beat SUPANIDA KATETHONG (THA) 21-14/21-15

BUSANAN O (THA) beat KIM GA WUN (KOR) 21-8/21-14

LINE HOJMARK KJAERSFELDT (DEN) beat SAENA KAWAKAMI (JPN) 21-13/18-21/21-13

IRIS WANG (USA) beat AN SE YOUNG (KOR) 21-19/4-1 Retired

HAN YUE (CHN) beat PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) 12-21/21-18/21-18

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat WANG TZU WEI (TPE) 21-10/21-13

LEE ZII JIA (MAS) beat MARK CALJOUW (NED) 21-17/21-14

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat LEE CHEUK YIU (HKG) 21-11/18-21/21-16

LOH KEAN YEW (SIN) beat CHICO AURA DWI WARDOYO (INA) 21-11/21-14

ANTHONY GINTING (INA) beat SITTHIKOM THAMMASIN 9THA) 21-13/21-14

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat ZHAO JUN PENG (CHN)21-9/19-21/21-10

LAKSHYA SEN (IND) beat RASMUS GEMKE (DEN) 21-18/21-15

LU GUANG ZU (CHN) beat HEO KWANG HEE (KOR)21-12/21-12

XD

ZHENG SI WEI/HUANG YA QIONG (CHN) beat SUMEETH REDDY/ASHWINI (IND) 21-18/21-13

DAY-1 (SOME RESULTS)

WS

CHEN YU FEI (CHN) beat WANG ZHI YI (CHN) 21-13/21-18

AN SE YOUNG (KOR) beat MIA BLOCHFELDT (DEN) 21-10/21-12

RATCHANOK INTANON (THA) beat RUSELLI HARTAWAN (INA) 21-13/21-16

PV SINDHU (IND) beat LINE CHRISTOPHERSEN (DEN) 18-21/21-15/21-11

HE BING JIAO (CHN) beat PUTRI KUSUMA WARDANI (INA) 21-16/21-14

PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat ASUKA TAKAHASHI (JPN) 21-18/21-8

BUSANAN O (THA) beat LI MICHELLE (CAN) 21-12/17-21/21-14

BEIWEN ZHANG (USA) beat AAKARSHI KASHYAP (IND) 21-12/21-11

HAN YUE (CHN) beat AYA OHORI (JPN) 13-21/21-15/21-9

GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) beat PHITTAYAPORN CHAIWAN (THA) 21-14/21-15

IRIS WANG (USA) beat PAI YU PO (TPE) 21-16/21-7

KIM GA EUN (KOR) beat LIANNE TAN (BEL) 21-17/21-8

SAENA KAWAKAMI (JPN) beat SIM YU JIN (KOR) 24-22/21-14

SUPANIDA KATETHONG (THA) beat YEO JIA MIN (SIN) 21-15/22-20

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat SHESAR HIREN RHUSTAVITO (INA) 21-14/21-7

LEE ZII JIA (MAS) beat KANTAPHON WANGCHAROEN (THA) 21-16/21-12

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat SOONG JOO VEN (MAS) 21-15/22-20

ANTHONY GINTING (INA) beat KUNLAVUT VITIDSARIN (THA) 16-21/21-16/21-18

LEE CHEUK YIU (HKG) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 17-21/21-9/21-17

LOH KEAN YEW (SIN) beat TOMA JUNIOR POPOV (FRA) 21-14/21-13

CHICO AURA DWI WARDOYO (INA) beat SAMEER VERMA (IND) 21-17/21-15

LAKSHYA SEN (IND) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 21-10/21-18

RASMUS GEMKE (DEN) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-19/21-17

ZHAO JUN PENG (CHN) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 10-21/21-14/21-11

LU GUANG ZU (CHN) beat DAREN LIEW (MAS) 21-16/23-21

MARK CALJOUW (NED) beat SUN FEI XIANG (CHN) 21-17/21-17

SITTHIKOM THAMMASIN (THA) beat KHOSIT PHETPRADAB (THA) 22-24/21-11/21-11

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat WENG HONG YENG (CHN) 21-18/21-17

WANG TZU WEI (TPE) beat NHAT NGUYEN (IRL) 21-14/21-16

XD

SUMEETH REDDY/ASHWINI (IND) beat HAFIZ FAIZAL/SERENA KANI (INA) 21-15/21-14

PRAVEEN JORDAN/MELATI DAEVA OKTAVIANTI (INA) beat ISHAAN BHATNAGAR/TANISHA CRASTO (IND) 21-14/16-21/21-12

Share This Post

Recent Articles

© 2022 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS