DAIHATSU INDONESIA MASTERS 2019

DATES – 22 – 27 JAN 2019

CITY – JAKARTA

COUNTRY – INDONESIA

PRIZE MONEY – USD 350,000

TOP SEEDS

MS– KENTO MOMOTA / SHI YUQI / CHOU TIEN CHEN / CHEN LONG

WS – NOZOMI OKUHARA / PV SINDHU /CHEN YUFEI / AKANE YAMAGUCHI 

MD – MARCUS GIDEON-KEVIN SANJAYA / LI JUNHUI-LIU YUCHEN

WD – YUKI FUKUSHIMA-SAYAKA HIROTA / MISAKI MATSUTOMO-AYAKA TAKAHASHI

XD – ZHENG SIWEI-HUANG YAQIONG / WANG YILYU-HUANG DONGPING

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNEY

MS – SAMEER VERMA / SAI PRANEETH / HS PRANNOY / K SRIKANTH

WS – SAINA NEHWAL / PV SINDHU

MD – SATWIKSAIRAJ-CHIRAG SHETTY / MANU ATTRI-SUMEETH REDDY

WD – ASHWINI-SIKKI REDDY 

XD – SATWIKSAIRAJ-ASHWINI / PRANAAV CHOPRA-SIKKI REDDY

ALL FINALS

MS

ANDERS-4  KENTO-1

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat KENTO MOMOTA (JPN) 21-16/14-21/21-16

WS

SAINA-4  MARIN-INJURY

SAINA NEHWAL (IND) beat CAROLINA MARIN (ESP) 4-10 Retired

WD

JPN-WIN  KOR-REC-1

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) beat KIM SO YEONG/KONG HEE YONG (KOR) 21-19/21-15

MD

MD-WIN-REC  MD-RUN-SER

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) 21-17/21-11

XD

XD-WIN-CHN  LILIYANA-LAST

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat TONTOWI AHMAD/LILIYANA NATSIR (INA) 19-21/21-19/21-16

ALL SEMI-FINALS

WS

SAINA NEHWAL (IND) beat HE BINGJIAO (CHN) 18-21/21-12/21-18

CAROLINA MARIN (ESP) beat  CHEN YUFEI (CHN) 17-21/21-11/23-21

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat VIKTOR AXELSEN (DEN)  21-15/21-4

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 21-18/21-16

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat HAN CHENGKAI/ZHOU HAODONG (CHN) 21-11/21-17

MARCUS FENALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat KIM ASTRUP/ANDERS RASMUSSEN (DEN) 21-19/21-13

WD

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) beat GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) 22-20/20-22/21-12

KIM SO YEONG/KONG HEE YONG (KOR) beat MAYU MATSUMOTO/WAKANA NAGAHARA (JPN) 13-21/22-20/21-16

XD

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) 11-21/21-14/21-11

TONTOWI AHMAD/LILIYANA NATSIR (INA) beat CHAN PENG SOON/GOH LIU YING (MAS) 22-20/21-11

Q-FINALS (MS & WS)

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat CHEN LONG (CHN) 21-18/21-14

JONATAN CHRISTIE (INA) beat K SRIKANTH (IND) 21-18/21-19

KENTO MOMOTA (JPN) beat ANTHONY GINTING (INA) 21-9/21-10

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat LEE Zii JIA (MAS) 21-13/21-13

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat PV SINDHU (IND) 21-11/21-12

SAINA NEHWAL (IND) beat PORNPAWEE C (THA) 21-7/21-18

CHEN YUFEI (CHN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 14-21/21-9/21-15

HE BINGJIAO (CHN) beat CHEN XIAOXIN (CHN) 21-18/21-14

 

DAY – 2 (SOME RESULTS)

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 21-18/22-20

JONATAN CHRISTIE (INA) beat SHI YUQI (CHN) 22-20/21-6

K SRIKANTH (IND) beat KENTA NISHIMOTO (JPN) 21-14/21-9

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat KANTA TSUNEYAMA (JPN) 21-11/21-9

CHEN LONG (CHN) beat KANTAPHON W (THA) 21-19/21-10

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat SHESAR HIREN (INA) 21-11/21-9

ANTHONY GINTING (INA) beat ZHAO JUNPENG (CHN) 21-15/21-12

LEE Zii JIA (MAS) beat SITTHIKOM THAMMASIN (THA) 21-13/21-13

WS

PV SINDHU (IND) beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) 23-21/21-7

CAROLINA MARIN (ESP) beat GA EUN KIM (KOR) 18-21/21-12/21-18

CHEN YUFEI (CHN) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-11/21-11

SAINA NEHWAL (IND) beat FITRIANI FITRIANI (INA) 21-17/21-15

PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 21-18/21-12

RATCHANOK INTANON (THA) beat BUSANAN O (THA) 21-16/21-13

HE BINGJIAO (CHN) beat NITCHAON JINDAPOL (THA) 21-17/21-18

CHEN XIAOXIN (CHN) beat RUSELLI HARTAWAN (INA) 17-21/21-15/21-13

MD

KIM ASTRUP/ANDERS SKAARUP RASMUSSEN (DEN) beat MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) 21-14/17-21/21-10

DAY – 1 (SOME RESULTS)

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat JAN O JORGENSEN (DEN) 22-20/21-11

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat SUBHANKAR DEY (IND) 21-14/19-21/21-15

CHEN LONG (CHN) beat SAI PRANEETH (IND) 21-12/21-16

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat SON WAN HO (KOR) 21-17/6-21/21-15

LEE Zii JIA (MAS) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 21-13/21-13

ANTHONY GINTING (INA) beat P KASHYAP (IND) 21-12/21-16

SITTHIKOM THAMMASIN (THA) beat KAZUMASA SAKAI (JPN) 21-11/21-19

HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat KHOSIT PHETPRADAB (THA) 21-12/18-21/21-16

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat NG KA LONG ANGUS (HKG)19-21/22-20/21-17

SHESAR HIREN RHUSTAVITO (INA) beat SONY DWI KUNCORO (INA) 20-22/21-15/21-8

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat TANONGSAK S (THA) 21-13/21-15

WS

CHEN XIAOXIN (CHN) beat NOZOMI OKUHARA (JPN) 21-18/21-17

GA EUN KIM (KOR) beat SUNG JI HYUN (KOR) 21-14/15-21/21-19

CHEN YUFEI (CHN) beat YULIA YOSEPHIN SUSANTO (INA) 15-21/21-15/21-8

CAROLINA MARIN (ESP) beat ZHANG YIMAN (CHN) 21-14/21-8

RATCHANOK INTANON (THA) beat SONIIA CHEAH (MAS) 21-15/21-14

SAINA NEHWAL (IND) beat DINAR DYAH AYUSTINE (INA) 7-21/21-16/21-11

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat  HAN YUE (CHN) 21-16/15-21/21-16

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat LYANNY ALESSANDRA MAINAKY (INA) 22-20/21-14

FITRIANI FITRIANI (INA)  beat  LINE HOJMARK K (DEN) 21-16/21-14

HE BINGJIAO (CHN) beat GOH JIN WEI (MAS) 16-21/23-21/22-20

GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) beat AYA OHORI (JPN) 18-21/21-18/21-18

BUSANAN O (THA) beat CAI YANYAN (CHN) 21-13/21-14

WD

JONGKOLPHAN K/RAWINDA P (THA) beat ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) 21-14/21-14

MD

MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) beat MADS PIELER KOLDING/NICLAS NOHR (DEN) 14-21/21-19/21-15

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS