DAIHATSU INDONESIA MASTERS 2018

DATES – 23-28 JAN 2018

VENUE – ISTORA SENAYAN

CITY – JAKARTA

COUNTRY – INDONESIA

PRIZE MONEY – USD 350,000

TOP SEEDS

MS – VIKTOR AXELSEN / K SRIKANTH (WDN) / CHEN LONG / SON WAN HO

WS – TAI TZU YING / PV SINDHU / CAROLINA MARIN / RATCHANOK INTANON

MD – MARCUS FERNALDI-KEVIN SANJAYA / LI JUNHUI-LIU YUCHEN

WD – CHEN QINGCHEN-JIA YIFAN / MISAKI MATSUTOMO-AYAKA TAKAHASHI

XD – TONTOWI AHMAD-LILIYANA NATSIR / WANG YILYU-HUANG DONGPING

ALL FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-9/21-13

MS

ANTHONY GINTING (INA) beat KAZUMASA SAKAI (JPN) 21-13/21-12

XD

ZHENGSIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat TONTOWI AHMAD/LILIYANA NATSIR (INA) 21-14/21-11

WD

MISAKI MATSUTTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) beat GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) 21-17/21-12

MD

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat LI JUNHUI/LIU YUCHEN (CHN) 11-21/21-10/21-16

SEMI-FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat HE BINGJIAO (CHN) 19-21/21-15/21-15

SAINA NEHWAL (IND) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-19/21-19

MS

ANTHONY GINTING (INA) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 21-16/13-21/21-12

KAZUMASA SAKAI (JPN) beat SON WAN HO (KOR) 21-18/20-22/21-15

MD

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) 21-14/21-11

LI JUNHUI/LIU YUCHEN (CHN) beat LIU CHENG/ZHANG NAN (CHN) 26-24/14-21/21-12

WD

GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) beat LEE SO HEE/SHIN SEUNG CHAN (KOR) 21-11/17-21/21-17

XD

TONTOWI AHMAD/LILIYANA NATSIR (INA) beat PRAVEEN JORDAN/MELATI DAEVA OKTAVIANTI (INA) 22-20/21-17

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat GOH SOON HUAT/SHEVON JEMIE LAI (MAS) 21-18/21-14

ALL Q-FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat SUNG JI HYUN (KOR) 21-11/21-8

RATCHANOK INTANON (THA) beat NOZOMI OKUHARA (JPN) 21-17/21-10

SAINA NEHWAL (IND) beat PV SINDHU (IND) 21-13/21-19

HE BINGJIAO (CHN) beat CAROLINA MARIN (ESP)

MS

SON WAN HO (KOR) beat SONY DWI KUNCORO (INA) 21-14/21-14

ANTHONY GINTING (INA) beat CHEN LONG (CHN) 21-11/16-21/21-18

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 15-21/21-16/21-18

KAZUMASA SAKAI (JPN) beat RASMUS GEMKE (DEN) 21-9/21-18

MD

SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) beat MADS CONRAD/MADS PIELER KOLDING (DEN) 23-21/15-21/21-19

DAY 2 (SOME RESULTS)

WS

TAI TZU YING (TPE) beat LEE CHIA HSIN (TPE) 21-14/21-13

CAROLINA MARIN (ESP) beat LINE KJAERSFELDT (DEN) 21-10/21-15

PV SINDHU (IND) beat GOH JIN WEI (MAS) 21-12/21-9

SAINA NEHWAL (IND) beat CHEN XIAOXIN (CHN) 21-12/21-18

SUNG JI HYUN (KOR) beat NITCHAON JINDAPOL (THA) 21-16/21-11

RATCHANOK INTANON (THA) beat FITRIANI FITRIANI (INA) 21-17/21-16

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat PAI YU PO (TPE) 21-19/21-18

MS

KAZUMASA SAKAI (JPN) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 22-20/11-7 (Retired)

CHEN LONG (CHN) beat SUPPANYU A (THA) 21-13/21-8

SON WAN HO (KOR) beat WANG TZU WEI (TPE) 21-17/11-21/21-19

SONY DWI KUNCORO (INA) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-14/21-10

ANTHONY GINTING (INA) beat KANTAPHON W (THA) 21-11/21-14

HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat WEI FENG CHONG (MAS) 21-18/11-21/21-11

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-16/21-17

RASMUS GEMKE (DEN) beat JEON HYEOK JIN (KOR) 23-21/21-15

MD

SATWIKSAIRAJ RANKIREDDY/CHIRAG SHETTY (IND) beat LIAO MIN CHUN/SU CHING HENG (TPE) 21-17/21-16

DAY 1  SOME RESULTS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat LI MICHELLE (CAN) 23-25/21-12/22-20

PV SINDHU (IND) beat HANNA RAMADINI (INA) 21-13/21-10

SAINA NEHWAL (IND) beat CHEN YUFEI (CHN) 22-24/21-15/21-14

CAROLINA MARIN (ESP) beat DINAR DYAH AYUSTINE (INA) 21-13/21-13

RATCHANOK INTANON (THA) beat BEIWEN ZHANG (USA) 21-7/21-13

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat CHEUNG NGAN YI (HKG) 21-11/21-12

SUNG JI HYUN (KOR) beat BUSANAN O (THA) 21-17/21-17

NITCHAON JINDAPOL (THA) beat SAYAKA SATO (JPN) 22-20/17-21/21-9

FITRIANI FITRIANI (INA) beat KIRSTY GILMOUR (SCO) 20-22/21-15/21-16

HE BINGJIAO (CHN) beat AYA OHORI (JPN) 21-17/21-17

PAI YU PO (TPE) beat CHEN SU YU (TPE) 16-21/21-10/21-9

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat HSU JEN HAO (TPE) 21-13/21-7

KANTAPHON W (THA) beat LIN DAN (CHN) 21-15/21-19

CHEN LONG (CHN) beat ANDERS ANTONSEN (DEN) 24-22/21-10

SON WAN HO (KOR) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 21-15/21-17

KAZUMASA SAKAI (JPN) beat SAMEER VERMA (IND) 21-16/12-21/21-10

WEI FENG CHONG (MAS) beat P KASHYAP (IND) 21-18/21-18

TOMMY SUGIARTO (INA) beat SHESAR HIRAN R (INA) 21-16/21-19

SONY DWI KUNCORO (INA) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 21-19/21-19

JEON HYEOK JIN (KOR) beat RAJIV OUSEPH (ENG) 21-11/21-10

MD

SATSIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) beat TAKUTO INOUE/YUKI KANEKO (JPN) 21-15/21-17

LU CHING YAO/YANG PO HAN (TPE) beat MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) 21-18/16-21/21-16

Share This Post

Recent Articles

© 2018 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS