CROWN GROUP AUSTRALIAN OPEN-2019

DATES – 04-09 JUNE 2019

VENUE – QUAYCENTRE

CITY – SYDNEY

COUNTRY – AUSTRALIA

PRIZE MONEY – USD 150,000

AUS-2019-1

TOP SEEDS

MS – CHOU TIEN CHEN / ANTHONY GINTING / JONATAN CHRISTIE / KENTA NISHIMOTO

WS – NOZOMI OKUHARA / CHEN YUFEI / PV SINDHU / RATCHANOK INTANON

MD – TAKESHI KAMURA-KEIGO SONODA / LI JUNHUI-LIU YUCHEN

WD – MAYU MATSUMOTO-WAKANA NAGAHARA / YUKI FUKUSHIMA-SAYAKA HIROTA

XD – WANG YILYU-HUANG DONGPING / YUTA WATANABE-ARISA HIGASHINO

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – SAI PRANEETH / SAMEER VERMA / P KASHYAP / HS PRANNOY

WS – PV SINDHU 

MD – SATWIKSAIRAJ-CHIRAG SHETTY / MANU ATTRI-SUMEETH REDDY

WD – ASHWINI-SIKKI REDDY 

XD – SATWIKSAIRAJ-ASHWINI

ALL FINALS

WS

CHEN YUFEI (CHN) beat NOZOMI OKUHARA (JPN) 21-15/21-3

MS

JONATAN CHRISTIE (INA) beat ANTHONY GINTING (INA) 21-17/13-21/21-14

WD

YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) beat CHEN QINGCHEN/JIA YIFAN (CHN) 21-10/21-16

MD

KO SUNG HYUN/SHIN BAEK CHEOL (KOR) beat TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) 21-11/21-17

XD

WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) beat PRAVEEN JORDAN/MELATI DAEVA OKTAVIANTI (INA) 21-15/21-8

ALL SEMI-FINALS

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-17/21-15

CHEN YUFEI (CHN) beat NITCHAON JINDAPOL (THA) 21-10/23-25/21-6

MS

JONATAN CHRISTIE (INA) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 22-20/13-21/21-16

ANTHONY SINISUKA GINTING (INA) beat WANG TZU WEI (TPE) 21-17/21-14

WD

CHEN QINGCHEN/JIA YIFEN (CHN) beat GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) 21-13/14-21/21-18

YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) beat MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) 15-21/21-15/23-21

MD

TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) beat CHOI SOLGYU/SEO SEUNG JAE (KOR) 23-25/21-19/21-14

KO SUNG HYUN/SHIN BAEK CHEOL (KOR) beat LI JUNHUI/LIU YUCHEN (CHN) 21-11/14-21/21-17

XD

PRAVEEN JORDAN/MELATI DAEVA OKTAVIANTI (INA) beat YUTA WATANABE/ARISA HIGASHINO (JPN) 21-13/12-21/21-17

WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) beat TANG CHUN MAN/TSE YING SUET (HKG) 21-13/21-10

DAY – 3 (SOME RESULTS)

WS

NOZOMO OKUHARA (JPN) beat YEO JIA MIN (SIN) 21-17/21-13

CHEN YUFEI (CHN) beat LI MICHELLE (CAN) 21-19/21-11

RATCHANOK INTANON (THA) beat SUNG JI HYUN (KOR) 21-18/21-11

NITCHAON JINDAPOL (THA) beat  BUSANAN O (THA) 21-18/21-13

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat SOONG JOO VEN (MAS) 21-14/21-8

JONATAN CHRISTIE (INA) beat LIN DAN (CHN) 21-9/24-22

ANTHONY GINTING (INA) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-6 Retired

WANG TZU WEI (TPE) beat KAZUMASA SAKAI (JPN) 21-18/21-16

DAY-2 (SOME RESULTS)

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat JI SHUTING (CHN) 21-13/21-7

CHEN YUFEI (CHN) beat ZHANG YIMAN (CHN) 21-18/21-7

RATCHANOK INTANON (THA) beat SONIA CHEAH (23-25/21-14/21-11

NITCHAON JINDAPOL (THA) beat PV SINDHU (IND) 21-19/21-18

SUNG JI HYUN (KOR) beat CHEUNG NGAN YI (HKG) 13-21/21-12/21-18

YEO JIA MIN (SIN) beat BEIWEN ZHANG (CHN) 21-15/21-17

BUSANAN O (THA) beat LI XUERUI (CHN) 18-21/22-20/21-6

LI MICHELLE (CAN) beat AYA OHORI (JPN) 18-21/21-13/22-20

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat DAREN LIEW (MAS) 21-17/21-17

ANTHONY GINTING (INA) beat SAI PRANEETH (IND) 25-23/21-9

KAZUMASA SAKAI (JPN) beat KANTAPHON W (THA) 19-21/21-15/21-17

TOMMY SUGIARTO (INA) beat LOH KEAN YEW (SIN) 21-19/20-22/21-15

LIN DAN (CHN) beat P KASHYAP (IND) 21-17/20-22/21-14

JONATAN CHRISTIE (INA) beat TANONGSAK S (THA) 21-15/21-15

WANG TZU WEI (TPE) beat SAMEER VERMA (IND) 21-16/7-21/21-13

MD

LI JUNHUI/LIU YUCHEN (CHN) beat SATWIKSAIRAJ/CHIRAG SHETTY (IND) 21-19/21-18

DAY – 1 (SOME RESULTS)

MS

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat DANIEL FAN (AUS) 21-11/21-7

ANTHONY GINTING (INA) beat HEO KWANG HEE (KOR) 21-18/12-21/21-18

JONATAN CHRISTIE (INA) beat LU GUANGZU (CHN) 21-18/21-15

TOMMY SUGIARTO (INA) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 21-12/21-18

KANTAPHON W (THA) beat KENTA NISHIMOTO (JPN) 19-21/21-18/22-20

SAI PRANEETH (IND) beat LEE DONG KEUN (KOR) 21-16/21-14

SAMEER VERMA (IND) beat LEE ZII JIA (MAS) 21-15/16-21/21-12

LIN DAN (CHN) beat HS PRANNOY (IND) 21-18/21-19

P KASHYAP (IND) beat SUPPANYU A (THA) 21-16/21-15

TANONGSAK S (THA) beat CHICO AURA DWI WARDOYO (INA) 22-20/28-26

KAZUMASA SAKAI (JPN) beat LEE CHEUK YIU (HKG) 21-17/21-15

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat HSUAN-YU WENDY CHAN (AUS) 21-19/21-13

CHEN YUFEI (CHN) beat SAENA KAWAKAMI (JPN) 21-13/21-15

PV SINDHU (IND) beat CHOIRUNNISA C (INA) 21-14/21-9

RATCHANOK INTANON (THA) beat DENG JOY XUAN (MAS) 21-13/21-17

SUNG JI HYUN (KOR) beat AYUMI MINE (JPN) 21-9/21-13

LI XUERUI (CHN) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 22-20/18-21/21-18

BUSANAN O (THA) beat LYANNY ALESSANDRA MAINAKY (INA) 21-12/21-12

BEIWEN ZHANG (USA) beat YIP PUI YIN (HKG) 21-19/21-8

AYA OHORI (JPN) beat RUSELLI HARTAWAN (INA) 21-17/21-18

LI MICHELLE (CAN) beat GREGORIA MARISKA (INA) 13-21/21-18/21-13

JI SHUTING (CHN) beat KIM HYO MIN (KOR) 18-21/21-8/21-11

NITCHAON JINDAPOL (THA) beat PORNPAWEE C (THA) 21-17/24-26/21-18

SONIIA CHEAH (MAS) beat GOH JIN WEI (MAS) 21-12/21-18

YEO JIA MIN (SIN) beat KIM GA EUN (KOR) 22-20/9-21/21-16

CHEUNG NGAN YI (HKG) beat YULIA YOSEPHIN SUSANTO (INA) 21-12/21-6

XD

WANG CHI-LIN/CHENG CHI YA (TPE) beat SATWIKSAIRAJ/ASHWINI (IND) 21-17/12-21/21-16

WD

BAEK HA NA / KIM HYE RIN (KOR) beat ASHWINI / SIKKI REDY (IND) 21-14/21-13

MD

SATWIKSAIRAJ / CHIRAG SHETTY (IND) beat MANU ATTRI / SUMEETH REDDY (IND) 21-12/21-16

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS