BARFOOT & THOMPSON NEW ZEALAND OPEN – 2019

DATES – 30 APRIL – 5 MAY 2019

VENUE – EVENTFINDA STADIUM

CITY – AUCKLAND

COUNTRY – NEW ZEALAND

PRIZE MONEY – USD 150,000

TOP SEEDS

MS – ANTHONY GINTING / TOMMY SUGIARTO / JONATAN CHRISTIE / KENTA NISHIMOTO

WS – AKANE YAMAGUCHI / SAINA NEHWAL / BEIWEN ZHANG / SAYAKA TAKAHASHI

MD – TAKESHI KAMURA-KEIGO SONODA / MOHD AHSAN-HENDRA SETIAWAN

WD – YUKI FUKUSHIMA-SAYAKA HIROTA / MISAKI MATSUTOMO-AYAKA TAKAHASHI 

XD – YUTA WATANABE-ARISA HIGASHINO / CHAN PENG SOON-GOH LIU YING

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNEY 

MS – SAI PRANEETH / SUBHANKAR DEY /  HS PRANNOY

WS – SAINA NEHWAL

MD – MR ARJUN-RAMCHANDRAN SHLOK / MANU ATTRI-SUMEETH REDDY

WD – ASHWINI-SIKKI REDDY

XD – PRANAAV CHOPRA-SIKKI REDDY / MR ARJUN-MANEESHA 

ALL FINALS

WS

SE YOUNG AN (KOR) beat LI XUERUI (CHN) 21-19/21-15

MS

JONATAN CHRISTIE (INA) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 21-12/21-13

WD

KIM SO YEONG/KONG HEE YONG (KOR) beat MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-15/21-18

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE (JPN) 20-22/21-15/21-17

XD

CHAN PENG SOON/GOH LIU YING (MAS) beat PRAVEEN JORDAN/MELATI OKTAVIANTI (INA) 21-14/16-21/29-27

ALL SEMI-FINALS

WS

LI XUERUI (CHN) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 13-21/21-19/21-13

SE YOUNG AN (KOR) beat AYA OHORI (JPN) 21-17/19-21/21-13

MS

JONATAN CHRISTIE (INA) beat KANTA TSUNEYAMA (JPN) 21-12/21-15

NG KA LONG ANGUS (TPE) beat LIN DAN (CHN) 21-13/21-11

WD

KIM SO YEONG/KONG HEE YONG (KOR) beat YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) 18-21/24-22/21-18

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) beat DONG WENJING/FENG XUEYING (CHN) 23-21/21-19

MD

MOHD AHSAN/HENDRA SETIAWAN (INA) beat GOH V SHEM/TAN WEE KIONG (MAS) 21-19/18-21/21-14 

HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE (JPN) beat TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) 21-12/23-21

XD

CHAN PENG SOON/GOH LIU YING (MAS) beat HAFIZ FAIZAL/GLORIA WIDJAJA (INA) 21-14/21-18

PRAVEEN JORDAN/MELATI OKTAVIANTI (INA) beat WANG CHILIN/CHENG CHI YA (TPE) 21-12/23-21

DAY – 3 (Q-FINALS)

MS

LIN DAN (CHN) beat ANTHONY GINTING (INA) 25-23/6-21/21-12

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat HS PRANNOY (IND) 17-21/21-15/21-14 

NG KA LONG ANGUS (TPE) beat LEE ZII JIA (MAS) 21-17/11-21/21-19

JONATAN CHRISTIE (INA) beat SUNG FEIXIANG (CHN) 21-11/21-9

WS 

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) 21-14/21-15

AYA OHORI (JPN) beat WANG ZHIYI (CHN) 21-16/21-23/21-12

LI XUERUI (CHN) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-10/21-18

SE YOUNG AN (KOR) beat BEIWEN ZHANG (USA) 17-21/21-13/21-16

DAY – 2 (FEW RESULTS)

MS

LIN DAN (CHN) beat SAI PRANEETH (IND) 21-12/21-12

HS PRANNOY (IND) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-14/21-12

JONATAN CHRISTIE (INA) beat WANG TZU WEI (TPE) 21-14/14-21/21-16

ANTHONY GINTING (INA) beat CHONG WEI FENG (MAS) 21-6/21-5

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat SITTIKOM THAMMASIN (THA) 21-14/25-23

LEE ZII JIA (MAS) beat KAZUMASA SAKAI (JPN) 23-21/21-16

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat LEE HYUN II (KOR) 21-16/21-9

SUN FEIXIANG (CHN) beat HEO KWANG HEE (KOR) 23-25/21-16/21-11

WS

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat WEI YAXIN (CHN) 21-11/21-16

AYA OHORI (JPN) beat FITRIANI FITRIANI (INA) 21-11/21-6

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat KIM HYO MIN (KOR) 21-11/21-13

BEIWEN ZHANG (USA) beat CHIANG YING LI (TPE) 21-12/19-21/21-19

GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) beat LI YUN (CHN) 21-14/22-20

LI XUERUI (CHN) beat RUSELLI HARTAWAN (INA) 21-16/21-13

SE YOUNG AN (KOR) beat QIN JINJING (AUS) 21-12/21-15

WANG ZHIYI (CHN) beat SAENA KAWAKAMI (JPN) 21-16/14-21/21-19

MD

GOH V SHEM/TAN WEE KIONG (MAS) beat MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) 21-17/21-19

DAY – 1 (FEW RESULTS)

MD

MANU ATTRI /SUMEETH REDDY (IND) beat JOSHUA FENG/JACK JIANG (AUS) 21-7/21-10

WD

LIU XUANXUAN/XIA YUTING (CHN) beat ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) 21-14/21-23/21-14

WS

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat SIM YU JIN (KOR) 21-17/21-19

WANG ZHIYI (CHN) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-16/21-23/21-4

LI XUERUI (CHN) beat ANURA PRABHUDESAI (IND) 21-9/21-10

AYA OHORI (JPN) beat YULIA YOSEPHIN SUSANTO (INA) 21-15/21-16

SAYAKA TAKAHASHI (JPN) beat YEO JIA MIN (SIN) 21-11/21-18

GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) beat ZHANG YIMAN (CHN) 21-16/21-12

LI YUN (CHN) beat JEON JUI (KOR) 21-15/17-21/21-12

KIM HYO MIN (KOR) beat EMILY BEACH (ENG) 21-12/21-11

QIN JINJING (AUS) beat HSUAN-YU WENDY CHEN (AUS) 21-17/21-12

FITRIANI FITRIANI (INA) beat LOUISA MA (AUS) 21-12/21-12

CHIANG YING LI (TPE) beat JI SHUTING (CHN) 21-13/19-21/21-18

BEIWEN ZHANG (USA) beat SONIA CHEAH (MAS) 23-21/21-15

MS

LIN DAN (CHN) beat ABHINAV MANOTA (AUS) 21-6/21-7

HS PRANNOY (IND) beat LOH KEAN YEW (SIN) 21-15/21-14

SAI PRANEETH (IND) beat SUBHANKAR DEY (IND) 21-17/19-21/21-15

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat YU IGARASHI (JPN) 21-18/21-19

TOMMY SUGIARTO (INA) beat LU GUANGZU (CHN) 21-11/21-15

LEE ZII JIA (MAS) beat KENTA NISHIMOTO (JPN) 21-18/21-12

ANTHONY GINTING (INA) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-19/21-17

JONATAN CHRISTIE (INA) beat SHESAR HIREN RHUSTAVITO (INA) 21-12/21-10

SE YOUNG AN (KOR) beat CHEN XIAOXIN (CHN) 21-18/18-21/23-21

CHONG WEI FENG (MAS) beat IHSAN MAULANA MUSTOFA (INA) 17-21/21-13/21-16

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat SUPPANYU A (THA) 21-14/21-13

LEE HYUN II (KOR) beat SOONG JOO VEN (KOR) 21-19/21-18

SUN FEIXIANG (CHN) beat KHOSIT PHETPRADAB (THA) 10-21/21-13/21-17

HEO KWANG HEE (KOR) beat ZHAO JUNPENG (CHN) 21-15/21-17

KAZUMASA SAKAI (JPN) beat ZHOU ZEQI (CHN) 14-21/21-11/21-15

WANG TZU WEI (TPE) beat LAKSHYA SEN (IND) 15-21/21-18/21-10

KANTA TSUNEYAMA (JPN) beat YU IGARASHI (JPN) 21-18/21-19

SITTHIKOM THAMMASIN (THA) beat HUANG YUXIANG (CHN) 21-18/21-7

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS