BARCELONA SPAIN MASTERS 2020

DATES – 18-23 FEB 2020

VENUE – VALL D’HEBRON OLYMPIC SPORTS CENTRE

CITY – BARCELONA

COUNTRY – SPAIN

PRIZE MONEY – USD 170,000

TOP SEEDS

MS – VIKTOR AXELSEN / SAI PRANEETH / K SRIKANTH / WANG TZU WEI

WS – CAROLINA MARIN / MIA BLICHFELDT / BUSANAN O 

MD – LEE YANG-WANG CHI-LIN / AARON CHIA-SOH WOOI YIK

WD – GREYSIA POLII-APRIYANI RAHAYU / JONGKOLPHAN K-RAWINDA P

XD – GOH SOON HUAT-LAI SHEVON JENIE / TAN KIAN MENG-LAI PEI JING

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – SAI PRANEETH / P KASHYAP / K SRIKANTH / SUBHANKAR DEY / SAMEER VERMA / SOURABH VERMA / HS PRANNOY

WS – SAINA NEHWAL 

MD – PRANAAV CHOPRA-KRISHNA PRASAD 

WD – ASHWINI-SIKKI REDDY

XD – PRANAAV CHOPRA-SIKKI REDDY 

ALL FINALS

WS

PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat CAROLINA MARIN (ESP) 11-21/22-20/21-17

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat KUNLAVUT VITIDSARN (THA) 21-16/21-13

WD

GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) beat GABRIELA STOEVA/STEFANI STOEVA (BUL) 18-21/22-20/21-17

MD

KIM ASTRUP/ANDERS RASMUSSEN (DEN) beat LEE YANG/WANG CHI-LIN (TPE) 21-17/21-19

XD

KIM SA RANG/KIM HA NA (KOR) beat THOM GICQUEL/DELPHINE DELRUE (FRA) 15-21/21-11/21-10

ALL SEMI-FINALS

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat SUPANIDA KATETHONG (THA) 21-16/21-16

PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat BUSANAN O (THA) 14-21/21-15/21-12

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat DAREN LIEW (MAS) 21-10/21-19

KUNLAVUT VITIDSARN (THA) beat AJAY JAYRAM (IND) 22-20/21-12

WD

GREYSIA POLII/APRIYANI RAHAYU (INA) beat CHLOE BIRCH/LAUREN SMITH (ENG) 20-22/21-16/21-10

GABRIELA STOEVA/STEFANI STOEVA (BUL) beat JONGKOLPHON K/RAWINDA P (THA) 21-14/16-21/21-9

MD

LEE YANG/WANG CHI-LIN (TPE) beat LU CHING YAO/YANG PO HAN (TPE) 21-14/21-16

KIM ASTRUP/ANDERS SKAARUP RASMUSSEN (DEN) beat AARON CHIA/SOH WOOI YIK (MAS) 21-16/24-22

XD

THOM GICQUEL/DELPHINE DELRUE (FRA) beat YANG PO-HSUAN/HU LING FANG (TPE) 21-16/21-13

KIM SA RANG/KIM HA NA (KOR) beat MATHIAS BAY-SMIDT/RIKKE SOBY (DEN) 14-21/21-11/21-15

Q-FINALS (WS & MS)

WS

BUSANAN ONGBAMRUNGPHAN (THA) beat SAINA NEHWAL (IND) 22-20/21-19

CAROLINA MARIN (ESP) beat PHITTAYAPORN CHAIWAN (THA) 21-18/21-12

PORNPAWEE CHOCHUWONG (THA) beat NESLIHAN YIGIT (TUR) 22-20/21-9

SUPANIDA KATETHONG (THA) beat CHIANG YING LI (TPE) 21-19/16-21/21-17

MS

AJAY JAYRAM (IND) beat THOMAS ROUXEL (FRA) 21-14/21-15

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat JAN O JORGENSEN (DEN) 21-8/21-5

DAREN LIEW (MAS) beat RASMUS GEMKE (DEN) 16-21/21-17/21-17

KUNLAVUT VITIDSARN (THA) beat SAMEER VERMA (IND) 17-21/21-17/21-12

DAY-2 (SOME RESULTS)

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 21-11/21-15

JAN O JORGENSEN (DEN) beat SERGEY SIRANT (RUS) 21-14/21-9

AJAY JAYRAM (IND) beat K SRIKANTH (IND) 21-6/21-17

SAMEER VERMA (IND) beat KAI SCHAEFER (GER) 21-14/16-21/21-15

RASMUS GEMKE (DEN) beat YGOR COELHO (BRA) 21-19/16-21/21-13

KUNLAVUT VITIDSARN (THA) beat NHAT NGUYEN (IRL) 21-9/21-10

DAREN LIEW (MAS) beat LUCAS CORVEE (FRA) 21-16/22-20

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat SORAYA DE VISCH EIJBERGEN (NED) 21-8/21-13

SAINA NEHWAL (IND) beat MARIA ULTINA (UKR) 21-10/21-19

BUSANAN O (THA) beat JULIE DAWALI JOKOBSEN (DEN) 21-9/21-11

PORNPAWEE C (THA) beat PAULA MOLINS (ESP) 21-2/21-8

PHITTAYAPORN CHAIWAN (THA) beat IRIS WANG (USA) 21-18/20-22/21-17

CHIANG YING LI (TPE) beat FABIENNE DEPREZ (GER) 21-11/21-17

WD

GABRIELA STOEVA/STEFANI STOEVA (BUL) beat ASHWINI/SIKKI REDDY (IND) 21-18/21-14

XD

GOH SOON HUAT/LAI SHEVON JEMIE (MAS) beat PRANAAV CHOPRA/SIKKI REDDY (IND) 21-16/17-21/21-11

DAY-1 (MAIN DRAW)

XD

PRANAAV CHOPRA/SIKKI REDDY (IND) beat MATHIAS CHRISTIANSEN/ALEXANDRA BOJE (DEN) 10-21/21-16/21-17

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat LOH KEAN YEW (SIN) 13-21/21-14/21-15

K SRIKANTH (IND) beat SUBHANKAR DEY (IND) 23-21/21-18

JAN O JORGENSEN (DEN) beat CHANG CHING-SHENG (TPE) 21-14/21-16

RASMUS GEMKE (DEN) beat ARTEM POCHTAROV (UKR) 21-8/21-15

DAREN LIEW (MAS) beat HS PRANNOY (IND) 21-18/21-15

YGOR COELJO (BRA) beat P KASHYAP (IND) 9-21/21-18/14-12 Retired

AJAY JAYRAM (IND) beat CHRISTO POPOV (FRA) 21-14/21-12

SAMEER VERMA (IND) beat LUCAS CLAERBOUT (FRA) 21-12/21-9

BRICE LEVERDEZ (FRA) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 21-10/16-21/21-13

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat NATALIA PERMINOVA (RUS) 21-11/21-8

SAINA NEHWAL (IND) beat YVONNE LI (GER) 21-16/21-14

BUSAN O (THA) beat CHLOE BIRCH (ENG) 21-10/21-10

PORNPAWEE C (THA) beat LIANNE TAN (GER) 21-15/21-11

SABRINA JAQUET (SUI) beat KSENIA POLIKARPOVA (ISR) 21-16/21-14

IRIS WANG (USA) beat IRINA AMALIE ANDERSEN (DEN) 21-14/21-7

Share This Post

Recent Articles

© 2020 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS