BADMINTON ASIA CHAMPIONSHIPS 2019

DATES – 23 – 28 APRIL 2019

VENUE – WUHAN SPORTS CENTER

CITY – WUHAN

COUNTRY – CHINA

PRIZE MONEY – USD 400,000

TOP SEEDS

MS – KENTO MOMOTA / SHI YUQI / CHOU TIEN CHEN / CHEN LONG

WS – CHEN YUFEI / AKANE YAMAGUCHI NOZOMI OKUHARA / PV SINDHU

WD – YUKI FUKUSHIMA-SAYAKA HIROTA / MISAKI MATSUTOMO-AYAKA TAKAHASHI

MD – MARCUS FERNALDI-KEVIN SANJAYA / LI JUNHUI-LIU YUCHEN

XD – ZHENG SIWEI-HUANG YAQIONG / WANG YILYU-HUANG DONGPING

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – K SRIKANTH / SAMEER VERMA

WS – SAINA NEHWAL / PV SINDHU

WD – MEGHANA-POORVISHA / APARNA BALAN-SRUTHI KP / POOJA DANDU-SANAJANA SANTOSH

MD – MR ARJUN-RAMCHANDRAN SHLOK 

XD – ROHAN KAPOOR-KUHOO GARG / UTKARSH ARORA-KARISHMA WADKAR / SAURABH SHARMA-ANOUSHA PARIKH / VENKAT GAURAV-JUHI DEWANGAN

ALL FINALS

WS

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat HE BINGJIAO (CHN) 21-19/21-9

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat SHI YUQI (CHN) 12-21/21-18/21-8

WD

CHEN QINGCHEN/JIA YIFEN (CHN) beat MAYU MATSUMOTO/WAKAN NAGAHARA (JPN) 19-21/21-14/21-19

MD

HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE (JPN) beat MARCUS GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) 21-18/21-3

XD

WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) beat HE JITING/DU YUE (CHN) 21-11/13-21/23-21

ALL SEMI-FINALS

WS

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat CHEN YUFEI (CHN) 15-21/21-16/21-17

HE BINGJIAO (CHN) beat CAI YANYAN (CHN) 8-21/21-12/21-17

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat TIEN MINH NGUYEN (VIE) 21-18/21-8

SHI YUQI (CHN) beat CHOU TIEN CHEN (TPE) 22-20/21-18

WD

MAYU MATSUMOTO/WAKAN NAGAHARA (JPN) beat YUKI FUKUSHIMA/SAYAKA HIROTA (JPN) 21-16/26-24

CHEN QINGCHEN/JIA YIFEN (CHN) beat DELLA DESTIARA HARIS/RIZKI AMELIA PRADIPTA (INA) 22-20/21-12

MD

MARCUS FERNALDI GIDEON/KEVIN SANJAYA (INA) beat TAKESHI KAMURA/KEIGO SONODA (JPN) 15-21/21-17/21-15

HIROYUKI ENDO/YUTA WATANABE (JPN) beat MIN HYUK KANG/KIM WON HO (KOR) 21-17/20-22/27-25

XD

WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) beat DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) 23-21/21-10

HE JITING/DU YUE (CHN) beat ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) 21-14/21-18

ALL Q-FINALS (MS & WS)

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat LU GUANGZU (CHN) 16-21/21-11/21-14

SHO YUQI (CHN) beat SAMEER VARMA (IND) 21-10/21-12

TIEN MINH NGUYEN (VIE) beat CHEN LONG (CHN) WALKOVER

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat KENTA NISHIMOTO (JPN) 22-20/24-26/21-15

WS

CHEN YUFEI (CHN) beat AYA OHORI (JPN) 21-17/21-19

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-13/21-23/21-16

HE BINGJIAO (CHN) beat NOZOMI OKUHARA (JPN) 21-16/23-21

CAI YANYAN (CHN) beat PV SINDHU (IND) 21-19/21-9

DAY 3 (SOME RESULTS)

WS

CHEN YUFEI (CHN) beat GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) 15-21/21-14/21-15

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat SONIA CHEAH (MAS) 17-21/21-12/21-15

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat YEO JIA MIN (SIN) 21-18/8-21/21-17

PV SINDHU (IND) beat CHOIRUNNISA CHOIRUNNISA (INA) 21-15/21-19

SAINA NEHWAL (IND) beat KIM GA EUN (KOR) 21-13/21-13

AYA OHORI (JPN) beat CHEUNG NGAN YI (HKG) 19-21/21-11/21-16

HE BINGJIAO (CHN) beat THUY LINH NGUYEN (VIE) 21-16/21-13

CAI YANYAN (CHN) beat YIP PUI YIN (HKG) 21-9/21-15

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat LEE CHEUK YIU (HKG) 21-10/21-11

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat LIN DAN (CHN) 21-10/21-10

SHI YUQI (CHN) beat SITTHIKOM THAMMASIN (THA) 22-20/21-9

CHEN LONG (CHN) beat CHONG WEI FENG (MAS) 21-16/21-7

SAMEER VERMA (IND) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 21-12/21-19

TIEN MINH NGUYEN (VIE) beat SHESAR HIREN RHUSTAVITO (INA) 21-15/13-21/21-13

LU GUANGZU (CHN) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-18/21-19

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat WONG WING KI VINCENT (HKG) 21-16/21-13

XD

HAFIZ FAIZAL/GLORIA WIDJAJA (INA) beat UTKARSH ARORA/KARISHMA WADKAR (IND) 21-10/21-15

WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) beat VENKAT GAURAV PRASAD/JUHI DEWANGAN (IND) 21-10/21-9

DAY 2 (SOME RESULTS)

MS

KENTO MOMOTA (JPN) beat LEE DONG KEUN (KOR) 21-18/21-17

SHI YUQI (CHN) beat LOH KEAN YEW (SIN) 21-12/21-13

CHEN LONG (CHN) beat KANTA TSUNEYAMA (JPN) 14-21/21-13/21-15

SHESAR HIREN RHUSTAVITO (INA) beat K SRIKANTH (IND) 21-16/22-20

CHOU TIEN CHEN (TPE) beat KANTAPHON WANGCHAROEN (THA) 23-21/17-21/21-16

LIN DAN (CHN) beat LU CHIA HUNG (TPE) 21-11/21-17

SAMEER VERMA (IND) beat KAZUMASA SAKAI (JPN) 21-13/17-21/21-18

KENTA NISHIMOTO (JPN) beat JONATAN CHRISTIE (INA) 18-21/21-19/21-10

TOMMY SUGIARTO (INA) beat HU YUN (CHN) 21-12/21-6

NG KA LONG ANGUS (HKG) beat ANTHONY GINTING (INA) 21-18/18-21/25-23

LEE CHEUK YIU (HKG) beat WANG TZU WEI (TPE) 21-19/21-16

WONG WING KI VINCENT (HKG) beat RATNAJIT TAMANG (NEP) 21-9/21-13

LU GUANGZU (CHN) beat KHOSIT PHETPRADAB (THA) 21-15/21-16

CHONG WEI FENG (MAS) beat SUPPANYU AVIHINGSANON (THA) 14-21/21-13/21-15

TIEN MINH NGUYEN (VIE) beat PANG FONG PUI (MAC) 21-23/21-11/21-9

WS

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat KIM HYO MIN (KOR) 21-12/21-17

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat KAVIDI SIRIMANNAGE (SRI) 21-7/21-19

CHEN YUFEI (CHN) beat THI TRANG VU (VIE) 21-8/21-12

HE BINGJIAO (CHN) beat NITCHAON JINDAPOL (THA) 21-16/21-12

PV SINDHU (IND) beat SAYAKA TAKAHASHI (JPN) 21-14/21-7

SAINA NEHWAL (IND) beat HAN YUE (CHN) 12-21/21-11/21-17

CAI YANYAN (CHN) beat SUNG JI HYUN (KOR) 21-15/16-21/21-19

AYA OHORI (JPN) beat THET HTAR THUZAR (MYA) 21-7/21-12

YIP PUI YIN (HKG) beat WENG CHI NG (MAC) 21-14/21-6

KIM GA EUN (KOR) beat RUSELLI HARTAWAN (INA) 21-12/21-19

SONIA CHEAH (MAS) beat FITRIANI FITRIANI (INA) 21-12/21-10

GREGORIA MARISKA TUNJUNG (INA) beat CHEUNG YING MEI (HKG) 21-18/21-16

CHEUNG NGAN YI (HKG) beat PAI YU PO (TPE) 21-12/21-16

YEO JIA MIN (SIN) beat BUSANAN O (THA)  21-15/21-13

WD

YUJIA JIN/MING HUI LIM (SIN) beat APARNA BALAN/SRUTHI (IND) 21-12/21-10

JONGKOLPHAN K/RAWINDA P (THA) beat MEGHANA/POORVISHA (IND) 21-13/21-16

THILINI PRAMODIKA/KAVIDI SIRIMANNAGE (SRI) beat POOJA DANDU/SANJANA SANTHOSH (IND) 21-13/12-21/21-12

MD

HE JITING/TAN QIANG (CHN) beat MR ARJUN/RAMCHANDRAN SHLOK (IND) 21-18/21-15

DAY 1 (SOME RESULTS)

XD

DECHAPOL P/SAPSIREE T (THA) beat SAURABH SHARMA/ANOUSHKA PARIKH (IND) 21-9/21-9

PRAVEEN JORDAN/MELATI DAEVA OKTAVIANTI (INA) beat ROHAN KAPOOR/KUHOO GARG (IND) 21-5/21-15

WANG YILYU/HUANG DONGPING (CHN) beat ALFIAN EKO PRASETYA/MARSHEILLA GISCHA ISLAMI (INA)20-22/21-18/21-17

HAFIZ FAIZAL/GLORIA EMANUELLE WIDJAJA (INA) beat ZHANG NAN/LI YINHUI (CHN) 21-11/19-21/25-23

ZHENG SIWEI/HUANG YAQIONG (CHN) beat TAN KIAN MENG/LAI PEI JING (MAS) 21-12/14-21/21-15

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS