ALL ENGLAND CHAMPIONSHIPS – 2016

DATES – 8 – 13 MARCH

VENUE – BARCLAYCARD ARENA, BIRMINGHAM

PRIZE MONEY – 550,000 USD

TOP SEEDS

MS – CHEN LONG / LEE CHONG WEI / JAN O JORGENSEN / KENTO MOMOTA

WS – CAROLINA MARIN / SAINA NEHWAL / LI XUERUI / WANG YIHAN

MD – LEE YONG DAE-YOO YEON SEONG / MOHD AHSAN-HENDRA SETIAWAN

WD – LUO YING-LUO YU / NITYA K MAHESWARI-GREYSIA POLII

XD – ZHANG NAN-ZHAO YUNLEI / TONTOWI AHMAD-LILIYANA NATSIR

FINALS

MS

LIN DAN (CHN) beat TIAN HOUWEI (CHN) 21-9/21-10

WD

MISAKI MATSUTOMO/AYAKA TAKAHASHI (JPN) beat TANG YUANTING/YU YANG (CHN) 21-10/21-12

XD

PRAVEEN JORDAN/DEBBY SUSANTO (INA) beat JOACHIM FISCHER/CHRISTINNA PEDERSEN (DEN) 21-12/21-17

WS

NOZOMI OKHUHARA (JPN) beat WANG SHIXIAN (CHN) 21-11/16-21/21-19

MD

VLADMIR IVANOV/IVAN SOZONOV (RUS) beat HIROYUKI ENDO/KENICHI HAYAKAWA (JPN) 21-23/21-18/21-16

SEMI – FINALS

WS

NOZOMI OKHUHARA (JPN) beat CAROLINA MARIN (ESP) 11-21/21-16/21-14

WANG SHIXIAN (CHN) beat TAI TZU YING (TPE) 21-23/21-12/21-15

MS

TIAN HOUWEI (CHN) beat HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) 15-21/21-14/21-14

LIN DAN (CHN) beat XUE SONG (CHN) 18-21/21-15/21-9

Q-FINALS

WS

TAI TZU YING (TPE) beat SAINA NEHWAL (IND) 21-15/21-16

CAROLINA MARIN (ESP) beat RATCHANOK INTANON (THA) 21-17/21-19

NOZOMI OKUHARA (JPN) beat WANG YIHAN (CHN) 21-9/21-13

WANG SHIXIAN (CHN) beat LI XUERUI (CHN) 16-21/21-18/21-17

MS

LIN DAN (CHN) beat JAN O JORGENSEN (DEN) 10-21/21-9/21-15

XUE SONG (CHN) beat VIKTOR AXELSEN (DEN) 21-19/23-25/21-11

TIAN HOUWEI (CHN) beat KENTO MOMOTA (JPN) 19-21/21-15/21-16

HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat MARC ZWIEBLER (GER) 21-15/13-21/22-20

DAY 2 – SOME RESULTS (WS & MS)

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat MARIA FEBE KUSUMASTUTI (INA) 21-17/21-7

SAINA NEHWAL (IND) beat BUSANAN O (THA) 20-22/21-9

LI XUERUI (CHN) beat PORNTIP B (THA) 27-25/21-13

WANG SHIXIAN (CHN) beat BEIWEN ZHANG (MAS) 21-16/21-11

RATCHANOK INTANON (THA) beat AKANE YAMAGUCHI (JPN) 21-9/21-13

WANG YIHAN (CHN) beat HE BINGJIAO (CHN) 21-18/21-16

TAI TZU YING (TPE) beat SUNG JI HYUN (KOR) 21-13/23-21

NOZOMI OKHUHARA (JPN) beat LINDAWENI FANETRI (INA) 21-11/21-10

MS

XUE SONG (CHN) beat CHEN LONG (CHN) 21-19/21-17

XUE SONG (CHN) beat CHEN LONG (CHN) 21-19/21-17

LIN DAN (CHN) beat SHO SASAKI (JPN) 20-22/21-6/21-8

TIAN HOUWEI (CHN) beat SAMEER VERMA (IND) 10-21/21-12/21-19

HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat B SAI PRANEETH (IND) 12-21/21-11/21-16

JAN O JORGENSEN (DEN) beat NG KA LONG ANGUS (HKG) 21-13/21-16

 MARC ZWEIBLER (GER) beat TOMMY SUGIARTO (INA) 21-14/21-16

VIKTOR AXELSON (DEN) beat SON WAN HO (KOR) 21-19/22-24/21-12

MAJOR UPSET OF THE TOURNEY: 1ST ROUND

B SAI PRANEETH (IND) beat LEE CHONG WEI (MAS) 24-22/22-20

DAY 1 SOME RESULTS:

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat BAE YEON JU (KOR) 25-23/20-22/21-15

SAINA NEHWAL (IND) beat LI MICHELLE (CAN) 21-17/21-12

LI XUERUI (CHN) beat HSU YA CHING (TPE) 21-14/21-14

WANG YIHAN (CHN) beat CHEUNG NGAN YI (HKG) 21-13/21-18

WANG SHIXIAN (CHN) beat LINE KJAERSFELDT (DEN) 21-12/21-12

PV SINDHU (IND) lost PORNTIP B (THA) 21-18/17-21/12-21

HE BINGJIAO (CHN) beat PAI YU PO (TPE) 18-21/21-10/21-10

RATCHANOK INTANON (THA) beat SUN YU (CHN) 21-17/21-16

AKANE YAMAGUCHI (JPN) beat KRISTY GILMOUR (SCO) 21-17/21-17

NOZOMI OKHUHARA (JPN) beat NICHAON JINDAPOL (THA) 21-13/21-15

BEIWEN ZHANG (MAS) beat MINATSU MITANI (JPN) 21-14/21-19

SUNG JI HYUN (KOR) beat PUI YIN YIP (HKG) 21-9/21-8

TAI TZU YING (TPE) beat SAYAKA SATO (JPN) 22-20/21-16

MS

CHEN LONG (CHN) beat KENTA NISHIMOTO (JPN) 21-18/21-12

LIN DAN (CHN) beat LEE DONG KEUN (KOR) 21-17/21-17

JAN O JORGENSEN (DEN) beat HSU JEN HAO 21-14/21-14

K SRIKANTH(IND)  beat RAJIV OUSEPH (ENG) 21-17/21-12

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat BRICE LEVERDEZ (FRA) 14-21/22-20/22-20

SAMEER VERMA (IND) beat HU YUN (HKG) 21-10/21-14

HS PRANNOY(IND) lost XUE SONG (CHN) 20-22/15-21

AJAY JAYRAM (IND) lost NG KA LONG ANGUS (HKG) 18-21/21-19/19-21

SAI PRANEETH (IND) beat LEE CHONG WEI (MAS) 24-22/22-20

SON WAN HO (KOR) beat TAKUMA UEDA (JPN) 21-11/11-21/21-18

SHO SASAKI (JPN) beat WEI NAN (HKG) 21-11/21-18

HANS-KRISTIAN VITTINGHUS (DEN) beat WANG ZHENGMING (CHN) 21-15/17-21/21-10

MD

MANU ATTRI/SUMEETH REDDY (IND) lost KIEN KEAT KOO/BOON HEONG (MAS) 21-16/13-21/15-21

WD

JWALA GUTTA/ASHWINI P (IND) lost SAMANTHA BARNING/IRIS TABELING (NED) 24-26/17-21

 

Share This Post

Recent Articles

© 2019 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS