2018 YONEX US OPEN

DATES – 12 – 17 JUNE

VENUE – FULLERTON TITAN GYM, CA

COUNTRY – U.S.A

TOP SEEDS

MS – LIN DAN / SAMEER VERMA / BRICE LEVERDEZ / KHOSIT PHETPRADAB

WS – BEIWEN ZHANG / SAYAKA SATO / AYA OHORI / LI MICHELLE

MD – MARCUS ELLIS-CHRIS LANGRIDGE / MANU ATTRI-SUMEETH REDDY

WD – NAOKO FUKUMAN-KURUMI YONAO / SELENA PIEK-CHERYL SEINEN

XD – MARCUS ELLIS-LAUREN SMITH / MARK LAMFUSS-ISABEL HERTTRICH

INDIAN PLAYERS FOR THE TOURNAMENT

MS – AJAY JAYRAM / SAMEER VERMA

WS – ANURA PRABHUDESAI / VAISHNAVI REDDY

MD – MANU ATTRI-SUMEETH REDDY (WDN)

ALL FINALS

MS

LEE DONG KEUN (KOR) beat MARK CALJOUW (NED) 14-21/21-17/21-16

WS

LI XUERUI (CHN) beat BEIWEN ZHANG (USA) 24-26/21-15/21-11

WD

TANG JINHUA/YU XIAOHAN (CHN) beat KIM HYE JEONG/KIM SO YEONG (KOR) 18-21/21-13/21-15

XD

CHAN PENG SOON/GOH LIU YING (MAS) beat MARVIN EMIL SEIDEL/LINDA EFLER (GER) 21-19/21-15

MD

OU XUANYI/XIANGYU REN (CHN) beat MIN HYUK KANG/KIM WON HO (KOR) 16-21/21-16/21-17

ALL SEMI-FINALS

MS

MARK CALJOUW (NED) beat AJAY JAYARAM (IND) 21-13/23-21

LEE DONG KEUN (KOR) beat KHOSIT P (THA) 21-19/15-21/21-18

WS

BEIWEN ZHANG (USA) beat AYA OHORI (JPN) 20-22/23-21/21-13

LI XUERUI (CHN) beat LI MICHELLE (CAN) 21-17/21-17

WD

KIM HYE JEONG/KIM SO YEONG (KOR) beat NAOKO FUKUMAN/KURUMI YONAO (JPN) 21-16/21-10

TANG JINHUA/YU XIAOHAN (CHN) beat CHOW MEI KUAN/VIVIAN HOO (MAS) 21-17/22-20

MD

MIN HYUK KANG/KIM WON HO (KOR) beat JASON ANTHONY/NYI YAKURA (CAN) 21-17/21-14

OU XUANYI/XIANGYU REN (CHN) beat JUNG JAE WOOK/JAE HWAN KIM (KOR) 21-16/21-18

XD

CHAN PENG SOON/GOH LIU YING (MAS) beat MARK LAMSFUSS/ISABEL HERTTRICH (GER) 21-16/21-14

MARVIN EMIL SEIDEL/LINDA EFLER (GER) beat BEN LANE/JESSICA PUGH (ENG) 21-17/21-8

RESULTS (MS & WS)

MS

LEE DONG KEUN (KOR) beat LIN DAN (CHN) 21-13/19-12 Retired

MISHA ZILBERMAN (ISR) beat KIM BRUUN (DEN) 13-21/21-13/21-15

KANTAPHON W (THA) beat THOMAS ROUXEL (FRA) 21-15/21-16

ZHAO JUNPENG (CHN) beat ALEXANDER ROOVERS (GER) 21-18/21-10

KHOSIT P (THA) beat JACOB NILSSON (SWE) 21-17/21-17

SUPPANYU A (THA) beat HUANG YUXIANG (CHN) 21-16/15-21/21-11

LU GUANGZU (CHN) beat TIEN MINH NGUYEN (VIE) 12-21/21-18/21-11

AJAY JAYRAM (IND) beat YUN KYU LEE (KOR) 26-24/17-21/21-13

YGOR COELHO (BRA) beat HOWARD SHU (USA) 21-15/21-16

WS

BEIWEN ZHANG (USA) beat YVONNE LI (GER) 21-13/21-14

ZHANG YIMAN (CHN) beat METTE POULSEN (DEN) 21-16/21-13

PORNPAWEE C (THA) beat DISHA GUPTA (USA) 21-10/21-5

CHLOE BIRCH (ENG) beat ISABEL ZHONG (USA) 21-15/21-14

AYA OHORI (JPN) beat FABIENNE DEPREZ (GER) 21-10/21-17

JUI JEON (KOR) beat JAMIE HSU (USA) 21-16/21-16

BUSANAN O (THA) beat LUISE HEIM (GER) 19-21/21-17/21-14

HAN YUE (CHN) beat GA EUN KIM (KOR) 21-14/21-13

CAI YANYAN (CHN) beat THI TRANG (VIE) 22-20/21-15

GAO FANGJIE (CHN) beat BEATRIZ CORRALES (ESP) 21-8/21-11

RACHEL HONDERICH (CAN) beat ANURA PRABHUDESAI (IND) 21-9/21-17

LI MICHELLE (CAN) beat CRYSTAL PAN (USA) 21-14/21-16

LEE SE YEON (KOR) beat LAUREN LAM (USA) 21-8/17-21/21-12

KIM HYO MIN (KOR) beat JULIE DAWALL JAKOBSEN (DEN) 21-19/21-17

LI XUERUI (CHN) beat BRITTNEY TAM (CAN) 21-15/21-15

SAYAKA SATO (JPN) beat JENNIE GAI (USA) 21-15/21-17

 

Share This Post

Recent Articles

© 2018 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS