2018 EUROPEAN CHAMPIONSHIPS

DATES – 24 – 29 APRIL 2018

VENUE – PALACIA DE DEPORTES

CITY – HUELVA

COUNTRY – SPAIN

TOP SEEDS

MS – VIKTOR AXELSEN / ANDERS ANTONSEN / RAJIV OUSEPH / BRICE LEVERDEZ

WS – CAROLINA MARIN / KRISTY GILMOUR / MIA BLICHFELDT / EVGENIYA KOSETSKAYA

MD – MATHIAS BOE-CARSTEN MOGENSEN / MADS CONRAD-MADS PIELER KOLDING

WD – KAMILLA RYTTER JUHL-CHRISTINNA PEDERSEN / GABRIELA STOEVA-STEFANI STOEVA

XD – CHRIS ADCOCOK-GABRIELLE ADCOCK / MATHIA CHRISTIANSEN-CHRISTINNA PEDERSEN

ALL FINALS

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) 21-15/21-7

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat RAJIV OUSEPH (ENG) 21-8/21-7

WD

GABRIELA STOEVA/STEFANI STOEVA (BUL) beatEMILE LEFEL/ANNE TRAN (FRA) 21-12/21-10

MD

KIM ASTRUP/ANDERS SKAARUP (DEN) beat MADS CONRAD/MADS PIELER KOLDING (DEN) 21-15 Retired

XD
CHRIS ADCOCK/GABRIELLE ADCOCK (ENG) beat MATHIAS CHRISTIANSEN/CHRISTINNA PEDERSEN (dEN) 21-18/17-21/21-18

ALL Q-FINALS

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat RASMUS GEMKE (DEN) 21-11/21-16

BRICE LEVERDEZ (FRA) beat NICK FRANSMAN (NED) 22-24/21-15/21-15

JAN O JORGENSEN (DEN beat ANDERS ANTONSEN (DEN) – WALKOVER

RAJIV OUSEPH (ENG) beat LUCAS CORVEE (FRA) 16-21/21-18/21-11

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat NATALIA KOCH ROHDE (DEN) 21-17/21-10

LINE HOJMARK K (DEN) beat KRISTY GILMOUR (SCO) 21-14/21-16

MIA BLICHFELDT (DEN) beat YVONNE LI (GER) 28-26/21-12

EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) beat CHLOE BIRCH (ENG) 21-14/21-12

ROUND-3 RESULTS (WS & MS)

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat SABRINA JAQUET (SUI) 21-14/21-7
KRISTY GILMOUR (SCO) beat GAYLE MAHULETTE (NED) 21-11/21-13
MIA BLICHFELDT (DEN) beat AIRI MIKKELA (FIN) 21-15/21-13
CHLOE BIRCH (ENG) beat LUISE HEIM (GER) 17-21/21-15 Retired
EVGENIYA KOSETSKAYA (RUS) beat KRISTIN KUUBA (EST) 21-13/22-20
NATALIA KOCH (DEN) beat SARA PENALVER (ESP) 21-11/21-19
YVONNE LI (GER) beat NESLIHAN YIGIT (TUR) 21-6/21-7

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat SAM PARSONS (ENG) 21-13/2
ANDERS ANTONSEN (DEN) beat MISHA ZILBERMAN (ISR) 21-15/18-21/21-10
LUCAS CORVEE (FRA) beat JACOB NILSSON (SWE) 19-21/21-9/21-14
BRICE LEVERDEZ (FRA) beat RAUL MUST (EST) 21-16/21-16
JAN O JORGENSEN (DEN) beat MARK CALJOUW (NED) 21-19/21-18

FEW RESULTS ROUND 2 – WS & MS

WS

CAROLINA MARIN (ESP) beat MARIE BATOMENE (FRA) 21-15/21-12

KRISTY GILMOUR (SCO) beat METTE POULSEN (DEN) 21-18/21-17

LINE HOJMARK K (DEN) beat ALESIA ZAITSAVA (BLR) 21-12/14-21/21-12

MIA BLICHFELDT (DEN) beat NATALYA VOYTSEKH (UKR) 21-14/21-9

SABRINA JAQUET (SUI) beat SORAYA DE VISCH (NED) 12-21/21-19/21-16

NESLIHAN YIGIT (TUR) beat FABIENNE DEPREZ (GER) 21-14/21-15

CHLOE BIRCH (ENG) beat BEATRIZ CORRALES (ESP) 21-16/21-19

MS

VIKTOR AXELSEN (DEN) beat ADAM MENDREK (CZE) 21-11/21-8

ANDERS ANTONSEN (DEN) beat TOBY PENTY (ENG) 21-12/15-21/22-20

RAJIV OUSEPH (ENG) beat LUIS ENRIQUE PENALVER (ESP) 21-19/21-8

JAN O JORGENSEN (DEN) beat MICHAL ROGALSKI (POL) 21-9/21-15

BRICE LEVERDEZ (FRA) beatCOLLINS FILIMON (ROU) 17-21/21-16/21-15

RAUL MUST (EST) beat EMRE LALE (TUR) 21-19/21-16

NHAT NGUYEN (IRL) beat PABLO ABIAN (ESP) 21-9/21-18

RASMUS GEMKE (DEN) beat ALEXANDER ROOVERS (GER) 21-9/21-15

VLADIMIR MALKOV (RUS) beat GERGELY KRAUSZ (HUN) 21-11/21-8

 

Share This Post

Recent Articles

© 2018 Badminton Cafe. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS